Česko-romské vlajky v Národní technické knihovně. Foto: Artwall Gallery (se souhlasem galerie)

Českou vlajku si romskými symboly hanobit nedáme! Ústecký magistrát dal za umělecké dílo pokutu

Napsal/a Robert Malecký 12. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústecký magistrát vyměřil tisícikorunovou pokutu aktivistovi Miroslavu Brožovi za hanobení státního symbolu. Brož loni v dubnu na Mezinárodní den Romů vyvěsil na facebook snímek česko-romské vlajky a někdo ho udal. Jde přitom o umělecký návrh, který už v roce 2013 představil polský výtvarník slovenského původu Tomáš Rafa a rovněž se za to dočkal pokuty. Tu ale před sedmi lety pražský magistrát zrušil.

Česko-romské vlajky symbolicky upozorňující na nerovné postavení Romů v Česku si v Ústí nad Labem vyvěšovat nenecháme. Vzkaz úřednic přestupkového odboru ústeckého magistrátu je jasný: Aktivista Miroslav Brož dostal za svůj facebookový příspěvek z loňského dubna těsně před koncem roku pokutu 1000 korun za „nezákonnou a necitlivou“ úpravu státní vlajky.


„Správní orgán konstatuje, že k naplnění materiálního znaku skutkové podstaty přestupku postačí, aby míra nebezpečnosti pro společnost byla alespoň nepatrná, kdy minimálně této nebezpečnosti bylo podle správního orgánu jednáním obviněného pana Brože dosaženo,“ konstatují v příkaze zaplatit pokutu úřednice Romana Rysová a Naděžda Fišerová. Nebezpečností pro společnost je zde míněna ochrana před zneužitím, hrubým znevážením, zničením, poškozením nebo odcizením vlajky České republiky, jak praví zákon o užívání státních symbolů.

Miroslav Brož podá proti příkazu odpor, a věc tak bude v odvolacím řízení znovu posuzovat krajský úřad. „Úředníci vůbec nezvážili historické okolnosti, které návrhy česko-romské vlajky provázejí. Zejména tedy fakt, že úřady už za ni v minulosti pokutu udělily, byla ale jako nezákonná zrušena,“ říká Brož s tím, že tyto okolnosti by měly ústecké úřednice při svém rozhodování znát a vzít v potaz.

Už jednou zastaveno

Autorem návrhu česko-romské vlajky je polský výtvarník slovenského původu Tomáš Rafa. V létě 2013 představil sérii sedmi vlajek, které byly vystaveny ve venkovní pražské galerii Artwall na nábřeží pod Letenskými sady a v Národní technické knihovně. Později visely i v galerii na ústecké univerzitě, odkud jednu jako artefakt získal právě Miroslav Brož.

I před devíti lety provázely vyvěšení vlajek ve veřejném prostoru kontroverze. Udání na organizátory výstavy tehdy sepsali extrémisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti a policie na základě znaleckého posudku skutečně tři ze sedmi návrhů vyhodnotila jako závadné. Úřad Městské části Praha 7 pak umělci uložila pokutu 2000 korun. Tu ale jako nezákonnou zrušil odvolací pražský magistrát a přestupkové řízení zastavil.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Výběrové řízení na česko-romskou vlajku vycházelo z časosběrného projektu „Nový nacionalismus v srdci Evropy“, jehož prostřednictvím Tomáš Rafa od roku 2009 zkoumal hranice mezi nacionalismem, patriotismem, rasismem a xenofobií. Cílem projektu podle něj bylo vytvoření „otevřené platformy k diskuzi o současném i budoucím soužití majoritního obyvatelstva a menšin v Čechách.“

„Smíšená vlajka, která poukazuje na fakt, že stát není etnicky čistý celek, je výzvou k zamyšlení nad konceptem národa a státu. V České republice nežijí jen Češi, ale i jiné menšiny, které jsou tu rovněž doma,“ řekla tehdy o projektu kurátorka výstavy Lenka Kukurová.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)