Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský na návštěvě na Pražském hradě. FOTO: Tomáš Krist / MFDNES + LN / Profimedia

Česko vyhostí 18 ruských diplomatů – agentů tajné služby. Dají se čekat odvetné kroky Moskvy

Napsal/a Robert Břešťan 17. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Dlouhodobě přebujelá ruská ambasáda v Praze do 48 hodin znatelně zeštíhlí. Českou republiku musí opustit celkem osmnáct důstojníků ruských tajných služeb, kteří na ambasádě v Praze pracovali pod diplomatickým krytím. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček. Dají se očekávat odvetné kroky Moskvy.

Během večera o rozhodnutí české vlády informoval Jan Hamáček ruského velvyslance Alexandra Vladimiroviče Zmejevského.

„Byli jsme jednoznačně informováni o závažných skutečnostech týkajících se naší země. Informovali jsme o tom pana prezidenta a prezident nám vyjádřil absolutní podporu. Na základě jednoznačných důkazů existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU do výbuchu muniční skladu ve Vrběticích,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku vybuchl dvakrát – v říjnu a v prosinci roku 2014. Při výbuchu byli zabiti dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala, evakuovány musely být stovky lidí z okolí.

„Případ se dále šetří. Na tato bezprecedentní zjištění ale musíme odpovídajícím způsobem reagovat,“ dodal Babiš.

Vyhoštění z Moskvy a nejistota Karla Rožánka

„Česko-ruské vztahy zásadně utrpí, ale ČR musí reagovat. Informujeme naše spojence v EU a  NATO a žádáme je o podporu,“ řekl Jan Hamáček, který situaci přirovnal k událostem roku 2018 ve Velké Británii, kde se ruští agenti pokusili zavraždit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

Česká policie následně zveřejnila fotografie dvou mužů, které v souvislosti s výbuchem hledá: jde o stejné muže, které Britové identifikovali a obvinili z pokusu o vraždu Skripala.

Žádné další detaily k případu Babiš ani Hamáček nesdělili a tiskovou konferenci ukončili po svém prohlášení, aniž odpověděli na jakékoli otázky novinářů. Není tedy jasné například to, proč se s poznatky z vyšetřování více než šest let staré události rozhodli vystoupit právě nyní a zda to například souvisí s mezinárodním tlakem na Rusko kvůli aktuálnímu dění na hranicích s Ukrajinou.

Shodou okolností ve čtvrtek USA ohlásily nové sankce proti Rusku a vyhostily deset ruských diplomatů. Kreml reagoval oznámením, že i Moskvu opustí deset amerických diplomatů. Vybrané ruské diplomaty v posledních dnech vyhostila i Itálie, Bulharsko a Polsko.

„Ruskému velvyslanci jsem oznámil, že jsem se rozhodl vyhostit všechny pracovníky, kteří byli jasně identifikováni jako pracovníci ruských tajných služeb. Do 48 hodin musí opustit republiku 18 pracovníků ruské ambasády,“ řekl Hamáček.

Dá se očekávat, že Rusko obratem sáhne ke stejnému kroku – vyhoštění českých diplomatů z Moskvy. Pokud bude muset odjet 18 lidí – a taková reciprocita je běžná – ochromí to chod české ambasády.

Jako nejisté se nyní jeví i to, že by do Moskvy odjel jako zpravodaj České televize Karel Rožánek.

Česká televize je bez stálého zahraničního zpravodaje v Ruské federaci už déle než rok. „Zahraniční zpravodaj v Rusku nám samozřejmě chybí,“ připouští Česká televize. Důvodem byla pandemie covidu-19 a rozhodnutí Ruska umožnit na svém území práci jen těm zahraničním zpravodajům, kteří již měli vyřízená platná novinářská víza. A mezi ně Karel Rožánek nepatřil. „Nová novinářská víza Rusové od března 2020 nevydávali,“ říká mluvčí České televize Karolína Blinková.

HlídacíPes.org shodou okolností s Rožánkem hovořil na téma jeho pracovního víza v pátek. „Žádný tlak Kremlu směrem ke své osobě necítím. Nejsem u nich myslím v žádné kolonce typu Koněv nebo novičok. Rusko je nyní zavřené pro všechny, ale to by se mělo už brzy změnit. Už mám příslib přidělení ročního pracovního víza,“ řekl v pátek.

Po dnešních událostech je poměrně pravděpodobné, že se situace změní. V minulosti to byli právě i zpravodajové České televize, na něž dopadly důsledky diplomatických sporů mezi oběma zeměmi. Moskva takto v roce 2010 vyhostila (neprodloužila mu pracovní vízum) tehdejšího zpravodaje ČT v Rusku Josefa Pazderku, o čtyři roky dříve totéž potkalo Jana Moláčka.

Hnízdo agentů? To nevedu…

Svým rozsáhlým aparátem diplomatů a administrativně-technických pracovníků i značným vozovým parkem s diplomatickými značkami poutá ruská ambasáda v Praze pozornost dlouhodobě.

V rozhovoru pro Kremlem financovaný web Sputnik z roku 2018 si ruský velvyslanec Zmejevský postěžoval, jak se ještě před jeho příjezdem psalo, jak v Praze „povede hnízdo špiónů“ a uváděla se prý „ nějaká nebetyčná čísla“ o počtu lidí na ruské ambasádě. „Ale jak jsme počítali, nesouhlasí tato čísla s celkovým počtem našich zaměstnanců, ani včetně rodinných příslušníků a dětí. Toto hovoří samo za sebe. Myslím si, že konspirační teorie jsou samozřejmě populární a bylo to tak vždycky, ale nemají nic společného s realitou, přinejmenším v tomto případě,“ prohlásil Zmejevský.

Data o počtu lidí na ruské ambasádě, která opakovaně publikoval i HlídacíPes.org, však sedí – vycházejí z oficiálních dat českého ministerstva zahraničí. Na stránkách ministerstva je veřejně dostupná diplomatická listina se jmenným přehledem diplomatů akreditovaných pro Českou republiku včetně jejich rodinných příslušníků s diplomatickým pasem. Teď je jich na na listině osmdesát, včetně konzulátů v Brně a Karlových Varech. Jenže členové administrativně-technického personálu (vybaveni taktéž služebními pasy) tam uvedeni nejsou.

Vloni v létě byl aktuální součet 136 lidí – poté, co kvůli „kauze ricin“ byli z Česka vyhoštěni dva diplomaté. Česko později opustil – tentokrát více méně dobrovolně – i další diplomat ruské ambasády, pracovník vojenské sekce. Poté, co jej česká policie v červnu zatkla, když na předměstí středočeských Říčan nakupoval nelegálně náboje do odstřelovacích pušek a další munici.

Zatím lze jen spekulovat o konkrétních dopadech aktuálního vývoje na česko-ruské vztahy, stejně jako například na to, zda se s ruským Rosatomem bude i nadále počítat jako s možným dodavatelem či subdodavatelem dostavby jaderné elektrárny Dukovany. České bezpečnostní složky angažmá ruských (podobně jako čínských) firem opakovaně označily za bezpečnostní hrozbu.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)