Česko-slovensko-čínská komora: spolek, kterému otevírá dveře jméno Františka Čuby i kontakty PPF

Napsal/a Jakub Mikel 19. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Mají politickou záštitu od lokálních politiků na Olomoucku a „umí“ i na poslance a senátory. Stojí za většinou sjednaných česko-čínských obchodů v Olomouckém kraji. Česko-slovensko-čínská komora má významné spojence a podporu, od Olomouckého kraje dostala i čtvrtmilionovou dotaci. Kdo stojí za neziskovou organizací, která se snaží nastartovat česko-čínský byznys v kraji? 

Česko-slovensko-čínská komora stojí takřka mimo veškerý zájem médií. Na internetu lze dohledat jen pár zmínek o jejich dosavadní činnosti. Přesto patří mezi významné hráče česko-čínských vztahů na Olomoucku a nedávno získala i politickou záštitu z Hradu.

Podle webových stránek a dostupných materiálů se skládá komora z šesti členů, jejichž hlavním cílem je „podpora ekonomických aktivit podnikatelů a firem“. Dále má komora ve spolupráci s vládními i nevládními institucemi vytvářet podmínky k budování přátelských, kulturních, a obchodních vztahů.

Komora se sídlem u prezidenta

Konkrétně k některým osobám: Prezidentem komory je Roman Spáčil – „hlavní koordinátor komory ve vztahu k politické podpoře“. Jeho hlavním úkolem by měla být, kromě shánění politických kontaktů, podpora exportu zboží do Čínské lidové republiky.

Spáčilovo jméno figuruje podle výpisu z obchodního rejstříku i ve spojitosti s firmou Consells group, ve které má podíl ještě jistý Enguang Hu. Consells group, stejně jako Česko-slovensko-čínská komora sídlí u Spáčila doma.

„Nevidím v tom žádný problém. Je mnoho společností a firem, které mají sídlo ve svém bydlišti. Kanceláře má komora v Praze v budově Hospodářské komory, v Shanghai a v následujících dnech také v provincii Guangdong,“ říká Spáčil.

Komoru prý do Olomouce převedl z „bezpečnostních“ důvodů. „V loňském roce jsem čelil nátlaku některých lidí, kteří stáli mimo naši komoru, abych jim komoru převedl. Jinými slovy mi ji chtěli ukrást. Proto jsem sídlo z Prahy přemístil do Olomouce. Nemám v tomto směru co tajit,“ říká Spáčil.

A kdo měl o komoru zájem? Prý lidé, kteří bývají označovaní jako „pražští lobbisté“ a zpočátku stáli v pozadí. Konkrétní jména však neuvedl.

„Nekonečný prostor možností“

Spáčilovo jméno se okrajově objevuje i při příležitosti loňské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Spáčil tehdy poskytl několik krátkých vyjádření reportérovi Žen Jen, novináři z ústředního stranického deníku Žen-min ž´pao (Lidový deník).

O jejich překlad se následně pro Deník Referendum postarala sinoložka Olga Lomová. Spáčil v článku například říká, že „česká vláda mimořádně velkolepě a s hlubokým citem přivítala předsedu Sia a obě země v mimořádně přátelské atmosféře podepsaly mnoho dohod o spolupráci a vztahy mezi oběma zeměmi vyzvedly na úroveň strategického partnerství“.

Spáčil zdůrazňuje „opravdové přátelství“, které nám přináší Čína (na rozdíl od běžných vztahů s jinými zeměmi).  V samém závěru reportér znovu cituje Spáčila, který hovoří o tom, jak „předseda Si svou návštěvou rozšířil prostor pro kulturní a osobní výměnu mezi oběma zeměmi a tím vytvořil nekonečný prostor možností a představivosti pro další prohlubování přátelství a spolupráce“.

Návštěvu čínského prezidenta v Praze provázela celá řada kontroverzí a střetů mezi odpůrci návštěvy a čínskými „vítači“, takže o „mimořádně přátelské atmosféře“ se tehdy příliš hovořit nedalo.

Čínská spojka

Kontakty přímo v Číně zprostředkovávají jiní členové komory. Jedním z viceprezidentů je Libor Táborský. Ekonom, investiční bankéř a hlavně dlouholetý ředitel čínské pobočky společnosti PPF Investments, za níž stojí nejbohatší Čech Petr Kellner.

Podle profilu na stránkách agentury Bloomberg byl Táborský také zaměstnán jako vedoucí pracovník v Sotio Medical Research, což je společnost podnikající ve zdravotnictví, mimo jiné i v Číně a patřící také do portfolia PPF. Druhým viceprezidentem je Jiří Vávra, zakladatel a manažer CzechTourismu v Číně.

Za čínskou stranu se objevují dvě jména. James Ruizhen Wu a Liu Donghui. Wu a Spáčil spolupracují již delší dobu. Seznámil je údajně senátor a bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba, který komoře v počátcích poskytl politickou záštitu. V roce 2014 pro Olomoucký kraj založili „Styčnou kancelář Olomouckého kraje, Česká republika v provincii Fujian, Čína“. Jde o jakési obchodní „velvyslanectví“, které politicky zaštítilo tehdejší vedení kraje.

V materiálech ke vzniku této kanceláře se lze o Jamesi Wu dočíst: „Pan James pochází z provincie Fujian, kde od roku 1997 přijel do České republiky a kde od tohoto roku aktivně podniká a zabývá se obchodováním mezi Českou republikou a Čínou. Od roku 2009 je zakladatelem komory pro spolupráci s provincií Fujian, kde je prezidentem této komory. Má velmi dobré, až nadstandartní dlouhodobé vztahy s vrcholnými představiteli v provincii Fujian.“

Druhý muž, Liu Donghui, je redaktor listu Prague Times, hlavní koordinátor kulturních a politických návštěv a delegací z Číny. Prague Times jsou psané v čínštině pro čínskou komunitu v České republice. Jejich největší boom byl viditelný v době návštěvy čínského prezidenta v Praze. Některé fotografie z návštěvy stále webu dominují.

Známé tváře

Ještě letos v lednu figurovalo v dozorčí radě komory několik známých jmen. Kromě Dušana Čaploviče, bývalého slovenského ministra školství, lze z výpisu z obchodního rejstříku zjistit také účast Pavla Dlouhého a jeho blízkého spojence, senátora Tomáše Jirsy. Jde o dva mocné muže z jihočeské ODS. Dlouhého před lety dokonce označil tehdejší předseda strany Mirek Topolánek za kmotra ODS.

Ani jeden z mužů však již v komoře nepůsobí. Podle Spáčila nešlo při ukončení spolupráce o nic osobního. „Oba dva pány jsem potkal všeho všudy dvakrát,“ říká. Právě fakt, že se v činnosti komory v zásadě neangažovali, stál údajně i za ukončením vzájemné spolupráce.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)