Loni zvolení členové Rady ČT. Zprava Hana Lipovská, Pavel Matocha, Roman Bradáč. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Byznys s prohlídkami v ČT se nekoná. Televizní radní ve skutečnosti útočili na charitativní projekt

Napsal/a Vojtěch Berger 29. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Když 11. listopadu Rada České televize odvolala svou dozorčí komisi, trvalo její zasedání déle než pět hodin. Přispěli k tomu i ti radní, kteří na jednání začali řešit charitativní sbírku na dostavbu jedné moravské kaple a prezentovali ji jako možný podvod na ČT. Jak se mezitím ukázalo, o nic protiprávního nešlo. Rada se přesto u tématu zasekla na desítky minut. Celý případ dobře ilustruje, jak snadné je debatu v dnešním složení kontrolního orgánu veřejnoprávního média paralyzovat.

To, že se jeho jméno bude probírat na ostře sledovaném zasedání Rady České televize, katolický farář René Strouhal z Moutnic u Brna určitě nečekal. Tím spíše ve spojení s výroky jako „podvod“, „nehoráznost“ či „téma pro policii“.

Strouhal je už několik let tváří projektu novostavby kaple Nesvačilka v moutnické farnosti. Na podporu dokončení architektonicky unikátní, moderní kaple v přírodě na podzim uspořádal i sbírku na portálu HitHit. Její součástí byl i seznam odměn pro dárce za jejich příspěvek. Mezi nimi byly třeba vstupenky na koncert nebo láhev vína, ale i „komentovaná prohlídka studia ČT“ v Praze či Brně.

Konkrétně v tomto případě šlo o odměnu za dar ve výši minimálně 1500 Kč. Jinými slovy: dárce podpoří dostavbu kaple a autoři sbírky mu u České televize zařídí prohlídku studia – způsobem, jakým prohlídky ČT pro veřejnost běžně pořádá. Tedy na základě objednávky a bezúplatně. V crowdfundingových kampaních je takový systém odměn běžný, někteří radní v tom však viděli problém.

„Pusa za půl milionu“

Téma otevřel radní Jiří Kratochvíl ve chvíli, kdy Rada zasedala zhruba už necelé čtyři hodiny. Dotaz na sbírku na HitHitu prý „dostal od novinářů“, kteří je našli „někde na Facebooku“, popsal neurčitě Kratochvíl, který celou věc prezentoval tak, že někdo nezákonně vybírá peníze za prohlídky v České televizi.

Dodal, že je to „nehorázná suma“ a přítomného ředitele korporátních vztahů a komunikace ČT Víta Koláře se dotazoval, jak to televize hodlá řešit. „Vždyť si Českou televizi někdo přivlastnil,“ tvrdil Kratochvíl.

Vít Kolář odpověděl, že všechny prohlídky v ČT jsou zcela zdarma a existuje na ně internetový formulář, kam se může každý přihlásit. Jen v obecné rovině potvrdil, že se čas od času někdo na prohlídkách České televize neoprávněně obohatit zkouší.

 

 

Tyhle věci se občas objevují, naše vedoucí Diváckého centra pravidelně nahlašuje tyto aktivity, ať už majitelům nebo správcům těchto domén nebo serverů, tak případně policii,“ řekl Kolář, který však hned po dotazu Kratochvíla zjevně nemohl vědět, o jakou sbírku přesně jde a jaké jsou její podmínky.

To, že jde o charitativní projekt na dostavbu kaple, o pár minut později upřesnil až tehdejší předseda Rady René Kühn (mezitím rezignoval, pozn. red.). „Než budeme zase vyvolávat nějakou paniku, možná by bylo dobré se na to podívat,“ apeloval na radní, zatímco Jiří Kratochvíl trval na tom, že „to viděl na Facebooku“, i když nedokázal vysvětlit, kde přesně.

Na Facebook si každý může napsat co chce, třeba že generální ředitel ČT vám dá pusu za půl milionu,“ kontroval René Kühn.

Do věci se pak vložil i místopředseda Rady Pavel Matocha: „Pro pana Koláře z toho vyplývá jediná otázka, jestli ČT má dohodu, smlouvu s tím autorem projektu, že může nabízet prohlídky za odměnu.“ Jenže i tento Matochův dotaz mířil vedle; stál na mylném předpokladu, že prohlídky ČT jako odměna pro dárce na kapli byly placené.

Farář: Žabomyší myšlení všechno zboří

To, že o žádný byznys s prohlídkami nešlo, potvrzuje s odstupem dvou týdnů od jednání Rady i šéf komunikace ČT Vít Kolář: „Podnět radního Kratochvíla jsme prověřili a zjistili, že ani v daném případě nedocházelo k prodeji prohlídek ČT, ale šlo o podporu charitativní sbírky na dostavbu kaple.“

„ČT podporuje řadu charitativních aktivit, a kdyby pořadatel požádal o podporu oddělení charity ČT, jistě by se jeho žádostí zabývali a posoudili možnost zapojení ČT na základě našich kritérií. Přestože tak neučinil, nepovažujeme takové jednání za kriminální,“ dodává Kolář.

Farnost Moutnice. Dostavba nové kaple Nesvačilka vlevo nahoře (Facebook: Kaple Nesvačilka – Chapel in Nesvačilka, Czech Republic)

Farář René Strouhal považuje to, že se jeho projekt takto propíral na Radě ČT, za nešťastné a obává se, aby incident dostavbu kaple nepoškodil: „Mnoho let to stravuje naše síly, osobní finance, energii. A najednou se kvůli žabomyšímu způsobu myšlení jakoby mávnutím kouzelného proutku vše hezké zboří,“ říká pro HlídacíPes.org

Možnost prohlídky prý v České televizi předjednal předem a nenarazil přitom na problém. Podobně si totiž může prohlídku vymezených prostor ČT objednat každý, veřejnost či školní třída.

Kampaň na HitHitu na dostavbu kaple Nesvačilka byla každopádně úspěšná, vybral se násobek cílové částky, celkem přes 338 tisíc korun. Projekt už dříve podpořila řada známých osobností, například operní pěvkyně Dagmar Pecková, herec Jan Přeučil, zpěvák Petr Bende a další.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)