Policejní kontrola na Trutnovsku / foto: MARTIN VESELÝ / MAFRA / Profimedia

Bumážkou proti zdravému rozumu. Jak se policie vydala na mentální výlet do roku 1985

Napsal/a Robert Malecký 2. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Čekali jsme, zda se i nejnovější soubor vládních opatření stane hitparádou absurdit a ze které strany přijde ten největší divácký hit. Dočkali jsme se. Vítězem je tentokrát ministerstvo vnitra a policie za epochální výlet pana Broučka hluboko do 20. století, kdy v jakékoli komunikaci občana se státem vítězil papír, moře papíru a bumážka navrch. Vítejte v Česku, zemi budoucnosti.

Musí mít lidé při přejezdu mezi okresy u sebe papír, nebo stačí dokument v mobilu? Policie, v tomto případě přesněji řečeno Veřejná bezpečnost, má jasno.

Pozornost zaslouženě vzbudilo pondělní vyjádření jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera pro ČTK.

„Dnes a v úterý ještě máme určitou benevolenci. To například znamená, že nám stačí mít potřebné dokumenty jen v e-mailu v mobilu. Ale od středy už budeme vyžadovat, aby lidé měli vše vytištěné na papíře a prokazovali se tím,“ řekl na své vycházce do roku 1985 Matzner.

Chvíli to vypadalo, že jde o ojedinělý exces člověka, který třeba nevyniká v práci s elektronickými dokumenty, má rád „svý jistý“ a v zaměstnání poslouchá Modern Talking a Abbu. Pak se ovšem ukázalo, že jde o systémovou vadu v hlavách českých policistů, kterým někdo zapomněl odstranit čip Rakouska-Uherska.

„Jelikož se ale jedná o fyzické předložení, je důležité mít dokumenty vytištěné,“ řekla pro Eurozprávy třeba mluvčí Policejního prezidia České republiky Hana Rubášová. A podobně mluví i pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. „Dle aktuálního nařízení je povinnost se prokázat písemným dokladem.“

 

 

Festival absurdit pokračuje, když si rozebereme vyjádření mluvčích důkladněji. „Když vás zastaví hlídka, také jí nepředložíte řidičský, občanský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zaplacené pojištění oskenované v mobilu či v jiném moderním technologickém zařízení. Vše dokládáte fyzicky, a proto je nutné mít i papír zdůvodňující překročení hranic okresu přímo u sebe,“ říká Rubášová a pokračuje elegantním obchvatem: „Občané si budou muset pomáhat. Pokud někdo nevlastní tiskárnu, bude se muset obrátit na souseda či kamaráda, kterým do e-mailu pošle písemné zdůvodnění, a přátelé mu ho vytisknou. Jistě se najde někdo, kdo má tiskárnu doma, anebo v zaměstnání.“

Proč? Protože proto. Má to dvě roviny, my nejprve zmíníme zdravý rozum.

Povinnost mít u sebe vytištěný dokument by dávala smysl, kdyby policie papíry vybírala, třeba proto, aby si s nimi major Matzner topil u ohníčku při poslechu Žalmana Lohonky. Jenže nic takového se neděje. Mimo jiné proto, že by s sebou takových vytištěných listů musel člověk vozit nekonečné množství, protože nemůže předem vědět, kolikrát bude kontrolován. Jde tedy o mentální zkrat, nebo rovnou policejní buzeraci.

Druhá rovina se totiž týká zákona.

Třeba právník specializující se na právo IT Zdeněk Kučera pro server Lupa upozornil, že postačí, když se člověk prokáže dokumentem v mobilním telefonu, ze kterého bude zřejmé, kdo jej podepsal. Dodal, že řada předpisů českého právního řádu trvá na tom, že listinná a elektronická forma jsou si rovné. Novější předpisy dokonce elektronickou formu preferují.

„Pokud Policie ČR takový požadavek vznese, nebude mít jakoukoli oporu v právních předpisech a pokud bude příslušná osoba disponovat příslušným prokázáním výjimky elektronicky, splní požadavek usnesení vlády,“ říká Kučera.

A není sám. Třeba právník Michal Frankl v jedné z internetových diskusí upozornil, že požadavek na písemnou podobu není totéž co na listinnou. „Čestné prohlášení může být vytesáno do kamene a stále to bude písemné (opak ústní). A na to, že elektronická podoba dokumentu splňuje písemnou formu, je řada judikátů,“ napsal Frankl.

Policie si jednoduše vybrala formu, jakou má ráda. Papír je papír, tyhlety internety a digitály každého jen otravují. Je to podobné, jako když pro svou pohodlnost plošně uzavírá restaurace a provádí v nich plošné kontroly občanských průkazů. Což je právě tak efektní, jako nezákonné. Pavlovovská čára vzpomínek v kolektivním policejním mozku zůstává a snadno se obnovuje. Jak je možné, aby se praxe vrátila do starých dobrých osmdesátek, kdy směla všechno a na všechno byl papír, hned to příslušníkům naskočí.

Tak vítejte v Česku, zemi budoucnosti.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)