Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Ouřecký (vpravo) s odstřelovačskou puškou SVD.
Foto ze sociální sítě V kontakte, repro - Reportér Magazín,

Bojoval na Donbasu, aby v ČR chystal teroristické útoky. Teď je zpět a s Foldynou vítá Noční vlky

Dvaapadesátiletému Východočechovi Miloši Ouřeckému se po roce 2014 změnil život. Muž, mezi jehož záliby patří holistické zahrady a ezoterika, byl zcela pohlcen vývojem na Ukrajině. Události od protestů na Majdanu po ruskou anexi Krymu a válku na východě Ukrajiny mu nedávaly spát. Po čase se rozhodl, že to tak nenechá a do bojů se aktivně zapojí.

Kus práce v tom jistě odvedla i ruská propaganda. Ta se zejména v počátečních fázích války prostřednictvím smyšlených bizarních příběhů o banderovcích přibíjejících děti na kříž či o koncentračních táborech pro ruskojazyčné obyvatelstvo snažila verbovat potenciální bojovníky z Ruska i ze zahraničí.

I Ouřecký se cítil být osloven, začal se aktivizovat, účastnil se různých proruských demonstrací. V květnu 2017 byl například k vidění před pražským Výstavištěm, kde vítal ruský armádní hudební soubor – tzv. Alexandrovce.

Během výměny názorů s odpůrci Alexandrovců Ouřecký pronáší: „V Karlových Varech by Putin byl potřeba. Se Zemanem to tady ještě vcelku funguje dobře, i když Putin by byl lepší.“

Demonstrace ale byly Ouřeckému málo, a tak se rozhodl vstoupit do řad proruského polovojenského uskupení Českoslovenští vojáci v záloze za mír (dříve Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO).

Trénovaní muži, potenciální teroristé

V organizaci kromě dalších českých bojovníků na Donbasu působil i Radek Mansfeld odsouzený za hajlování na demonstraci SPD. Takzvaní Vojáci v záloze plnili roli rekrutace Čechů pro válku na východě Ukrajiny; jejich vedení přišlo i s myšlenkou, že vycvičení navrátilci z bojů povedou v ČR partyzánskou válku včetně teroristických útoků proti civilnímu obyvatelstvu.

Jedním z těchto trénovaných mužů, potenciálních teroristů, měl být i Ouřecký, který přes Rusko přichází na Donbas na konci léta 2017.

„Z jednoho ze zanedbaných jednoduchých domečků vychází hubený muž středního věku s kalašnikovem a příliš velkou uniformou,“ popsal v magazínu Reportér první setkání s Ouřeckým slovenský novinář Tomáš Forró.

Zleva Čech bojující na Donbasu Pavel Botka, novinář Tomáš Forró a Miloš Ouřecký (FOTO: Tomáš Forró, repro z Reportér Magazín)

Ouřecký mu pak vysvětloval, že původně přijel s cílem pomáhat místním civilistům, ale organizace, která ho vyslala, ho oklamala a zradila. Místo pomoci civilistům se měl školit u místní separatistické armády, projít bojovým výcvikem, naučit se diverzním akcím a práci s výbušninami.

„Cílem bylo, aby se po získání zkušeností v reálném válečném konfliktu vrátil domů a školil další bojovníky – a také sám bojoval v Česku za zájmy Vojáků v záloze,“ uvádí Forró s tím, že s myšlenkou přišli velitel Vojáků v záloze Ivan Kratochvíl a jeho náčelnice štábu Andrea Krulišová.

Za připomenutí stojí, že Kratochvíl kromě Vojáků v záloze působí jako „předseda kontrolní komise“ politického uskupení Aliance národních sil. Té předsedá proruská konspirátorka Vladimíra Vítová, posledním volebním lídrem (ve volbách do Evropského parlamentu) byl Ruskem podporovaný extremista Jiří Černohorský.

Vítová i Černohorský spolupracují s Ruským střediskem vědy a kultury v Praze, které řídí údajný „muž s ricinem“ Andrej Končakov. Více viz Kdo je kdo: Přehled Čechů pracujících pro Rusy v kauzách Koněva, vlasovců a „muže s ricinem“.

Čech jako snajpr na Donbase

Ouřecký podle slovenského novináře na první pohled působí jako nevhodný kandidát na bojovníka či teroristu, ale zároveň je dokonalým produktem antisystémové české subkultury. Věří v určitý druh mystiky, takzvané egregoriální ovládání mysli: to prý zlí lidé, za něž označuje Židy, aplikují na obyvatelstvo, a získávají tak vládu nad světem.

„I když mi při rozhovoru tvrdí, že brzy odjíždí, o pár měsíců později ho vidím na sociálních sítích na fotkách českých bojovníků v Donbasu. Pózuje se snajperskou puškou na jednom z nejexponovanějších úseků fronty. Zdá se, že získává přesně ty schopnosti, které od něj vedení Vojáků v záloze očekávalo,“ píše Forró v článku Když vlastence vzrušuje válka.

Miloš Ouřecký (vpravo) s ostřelovačskou puškou SVD (repro – Reportér Magazín)

V lednu 2018 ale Ouřecký nakonec z Doněcka mizí. „Přijíždí ho vyzvednout jeho syn, který mu přivezl platné ruské vízum. Svým druhům prý Ouřecký starší tvrdil, že odjíždí do Ruska na Dálný východ. Od té doby po muži, jemuž už je dnes přes padesát, není ani památky,“ napsal Forró.

Zpět v Česku a na svobodě

Po Ouřeckém skutečně po nějakou dobu nebylo ani památky. Až do nedávna. V květnu 2020 se objevuje na fotce z pražských Olšanských hřbitovů. Nenápadně postává za poslancem SPD Jaroslavem Foldynou a Nočními vlky.

Miloš Ouřecký opět na „české“ scéně v květnu 2020 (novinky.cz, ČTK)

Na místě je tedy otázka: Jak je možné, že jedinec, který byl na Donbas poslán, aby získal bojové zkušenosti a jako navrátilec by pak měl podle plánů provádět teroristické útoky proti ČR, se jednoduše pohybuje na svobodě?

Ouřecký sice působí spíše jako vyšinutý člověk, který se stal obětí propagandy a svých „velitelů“ z Vojáků v záloze. Lze však připomenout příklad jiného muže, který podlehl strachu a propagandě – podporovatele SPD Jaromíra Baldy. Ten v roce 2017 pokácel na koleje strom ve snaze zaútočit na osobní vlaky a incident pak připsat uprchlíkům. Soudy to označily za teroristický čin a Balda dostal čtyři roky vězení.

Miloš Ouřecký na rozdíl od Baldy prodělal vojenský výcvik a bojoval v řadách v podstatě teroristické organizace. Muž je to tedy výrazně nebezpečnější než jednasedmdesátiletý důchodce Balda.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

32 komentářů

 1. vala napsal:

  Proč zase lžete o jakési anexi Krymu ? O navrácení autonomní republiky Krym k RF se rozhodli obyvatelé Krymu v referendu a rozhodně je k tomu nikdo nenutil ! Nebylo to žádné násilné připojení a také nikdo nezemřel !

  • Fuck Russia napsal:

   Tvůj vůdce Stalin dal Krym Ukrajině. Pod hlavní samopalu je referendum jistě nenucené.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Copak? Pročpak jste chyběl, když se probíralo v dějepise období, kdy v SSSR byl u vlády Chruščov? Pro jistotu, že byste neuměl hledat ve Wikipedii, jsem přiložil citát :
    „19. února 1954 byl Krym z iniciativy Nikity Chruščova vyňat z Ruské SFSR a administrativně přičleněn k Ukrajinské SSR při příležitostí třístého výročí Perejaslavské rady — příklonu Kozáckého hejtmanátu k Ruské říši.“

  • Franta napsal:

   O anexi ( anschlussu) Rakouska třetí říší, také rozhodli Rakušané v referendu JA? nein?, jen to ja bylo asi 5x větší…..
   Každé referendum lze zmanipulovat, a je otázka jestli na Krymu nedostali nabídku které se neodmítá z dílny CORLEONE, teda Valdimira Vladimiroviče

  • martin napsal:

   referendum pred hlavnemi samopalu …
   ty perlis cim dal vic ty rusomile

  • Martin23 napsal:

   Ale ona anexe proběhla. Jen tento termín nelze brát tak, že má pouze negativní význam a že jde o násilný akt.
   Autonomní republika Krym se k něčemu legitimně rozhodla, ale akt připojení k ruské federaci byl zase na ní a to přidružení k RF se nazývá anexe.

   Ale právně proběhla zcela v pořádku. Proto se tahle věc vyjma politických proklamací soudně nikde neřeší.

  • Čejka Jan napsal:

   Víte, to je sice hezké, že to proběhlo referendem, avšak to má mnoho společného se zabráním našich Sudet Německou říší. V Sudetech ( stejně jako na Krymu) v té době žilo více Němců, než Čechů a Hitler tak měl jasnou páku k vyjednávání, proč by mělo území připadnout Německu. Spojenci mu dali a pravdu, protože za každou cenu chtěli předejít válce, nicméně se jednalo o zločin, nemůžete žádným referendem, žádným hlasováním odtrhnout jen tak kus země, i přesto, že na jejím území žije většina Vašich obyvatel. Když proběhlo referendum na Krymu ( jestli bylo legální, či nelegální a zmanipulované těžko soudit, dejme tomu, že legální), je jasné, že si jeho obyvatelé většinově odhlasují připojení k RF. Avšak vzhledem k tomu, že Krym byl smluvně darován Ukrajině to není možné a je jedno, jestli to schováte za referendum. Rusko, tak jako v dobách SSSR ukazuje, že je pro něj jakákoliv smlouva jen cár papíru, tak jako tehdy nacisté, že nehodlají dodržovat smlouvy svých předchůdců. v článku nelžou, to Vy lžete, přesněji, píšete jen to co se Vám hodí. Chruščov už se jednou rozhodl Krym darovat, stalo se to se souhlasem celé rady SSSR, nevidím tedy důvod, proč by měl Putin „legálně“ referendem si vzít tuto zemi zpět. Je to zločin, ale chytrý, těžko napadnutelný zločin, který jednoduchým lidem, jako jste Vy nedochází. Ostatně stejnou politiku by mohli uplatňovat na některých územích v USA, kde je velká převaha mexičanů, kteří by mohli vyhlásit referendum o připojení se k Mexiku. Chápete jak je to nesmyslně? Nechápete, jen máte potřebu se zastávat Ruska, ve všem.

 2. skeptik napsal:

  Nepochopím jak je možné, že Ouřecký nebyl okamžitě po svém návratu z Donbasu a z Ruska zatčen, vyšetřován a postaven před soud? A jak je možné, že k nám mohli přijet na svých motorkách Noční vlci, když kvůli koronaviru byly uzavřené hranice a nikdo jiný se přes hranice nemohl dostat? Proč tato skutečnost nikoho nezaráží a u nikoho nevyvolává otázky? Vím, že diskutující na Hlídacím psu tyto otázky nezodpoví, ale očekávám odpověď od zodpovědných státních orgánů. Dočkám se jí někdy? Jak je možné, že ruské a proruské síly si v České republice počínají jako ve své domovině?

  • Martin23 napsal:

   Možná to nedokážete pochopit, protože nemáte dostatek relevantních informací, které vám ani článek neposkytuje.

   Pak máte dvě možnosti:
   a) zjistit informace jinde
   b) nevytvářet si ve věci hodnotící soudy a závěry.

  • vala napsal:

   Žádní Noční vlci k nám nepřijeli , na Olšanech byli pouze čeští Noční vlci !

  • hurry napsal:

   Samozřejmě, že zde letos žádní Noční vlci nebyli. Je to fejk, kterých je plný net. Stejně jako si někdo stále plete např. socialismus a komunismus, tak si (možná záměrně) plete Vlky s jejich příznivci. Proč také tato skutečnost nikoho nezaráží a u nikoho nevyvolává otázky? Prostě pes asi nemá rád vlky…

  • Odpověď napsal:

   Protože pietní místa v ČR navštívili čeští Členové mezinárodního motorkářského klubu “Noční vlci”. Kdybyste se víc zajímal, tak na své otázky najdete odpovědi a nemusíte štěkat 😉

   • skeptik napsal:

    Aha, tak podle vás kladení otázek je štěkání. Děkuji za odpověď. Haf.

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Zkuste si zadat vyhledávání – masakr v Oděse 2.května 2014 a po přečtení několika článků třeba pochopíte i Ouřeckého.
   Na příklad toho článku, který začíná : „Vážení čtenáři, 2. května 2014 došlo v Oděse k události, …“

   • skeptik napsal:

    Informace z ruských, proruských a pročínských webů ignoruji. Jak jsem zjistil z vašich příspěvků v minulosti, tak vy ne. Přeji příjemné čtení těchto webů a při jejich čtení mnoho nadšení a úžasných chvil.

 3. Paragraf 321 napsal:

  Paragraf 321 hovoří jasně. Nechápu, proč ten člověk nesedí těch pět let bez podmínečně…

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Zkuste si zadat vyhledávání – masakr v Oděse 2.května 2014 a po přečtení několika článků třeba na to příjdete …

 4. Vražda na tyranovi je morálně ospravedlnitelná, když osvobodí utlačované napsal:

  Těžko rozebírat pohnutky lidí, kteří pomáhají v místech, kde jiní terorizují tamní obyvatelstvo kvůli národnosti a jazyku. Také se dá pochopit, že nemají výčitky svědomí, když mají nějakého primitiva s hákovým křížem na rukávu v rukách a těžko se ovládají poté, co tento jedinec provedl nějaké zvěrstvo. Stejně lze chápat naše parašutisty, co zasahovali u nás proti pretektorovi za druhé světové, také měli morální právo za ty lidi kolem, co díky němu přišli o život … a někteří lidé nerozumí ničemu jinému, než síle a domluva a apel na rozum když na ně nezabírá..

 5. No a? napsal:

  ..třeba já osobně, se cítím zcela bezpečně, i když se tu teď pohybují navrátilci z válečných konfliktů.

 6. Petr Kaminsky napsal:

  No a pak takoveho cloveka ani neosoudi za terorismus (ve stadiu pokusu) ale za sluzbu v cizi armade (neuznane vzbourenecke enklavy maji oficialni armadu?) Kdyby jel bojovat do Afghanistanu/Iraku, uz by sel sedet.

  • vala napsal:

   Zatím žádného českého vojáka , který bojoval v  Afganistánu nebo Mali , atd. neodsoudili , naopak dostávají slušné platy !

 7. Alena Krátká napsal:

  To je slušná propaganda tenhle článek. Fuj. Borec je asi trochu pacient 🙂 ale ten novinář si s  ním může podat ruku 🙂

  • skeptik napsal:

   Myslím, že by se k tomu borci hodila i ruka vaše.

 8. Pohádka rusofoba... napsal:

  Vy jste mě zase pobavil, vaše antiruská fóbie z vás vyloženě čiší. Podle vás, kdo nezbožňuje západ a USA je automaticky proruský člověk. Jen tak dál, u vašich článků se vždy zasměji.

 9. Martin23 napsal:

  To je solidní blábol.
  Před lety jsem koupil rodičům vstupenku na Alexandrovce a oni se této proruské demonstrace zúčastnili.

  Patrně jsme tak celá rodina vedena BIS a těmito analytiky někde mezi ruskými agenty a teroristy.

  Jediná proruská propaganda v tomhle státě, kde je médium veřejné služby a drtivá většina mainstreamu silně protiruská, jsou tyhle články.

  • PP napsal:

   Čili vaši rodiče šli na Alexandrovce, pak vzali pušku a šli za cizí velmoc nelegálně bojovat na Ukrajinu? Načež přijeli zpátky a všechno bylo ok? Nebo se nic z toho nestalo a pak tedy váš příspěvek s článkem nijak nesouvisí?

 10. No jo. napsal:

  Blázen, kterého separatisti využili. V týlu ho navléhli do uniformy, donutili párkrát vystřelit, nafotili ho s místníma borcema a poslali zpátky, kde ho teď ukazují jako účastníka bojů. Tu funkci ve straně vymysleli jen kvůli němu a dělá tam křoví za nějaké kapesné z východu. No neberte to. Chudák, vždycky vzadu nebo na kraji.

 11. Jsem kamarád Pavla Botky a dalších .Jsemi úředně spojen S DNR .Mám přátele po celém světě ale nemám pochyb o tom že článek je nesmylsný i když pana Ouředského osobně neznám .

 12. K Nocnim vlkum napsal:

  A cim je tento clovek nebezpecny jsem nepochopil,zatim jsem neslysel ze nekomu ublizil.O proti Novotnemu ktery vyzyva k zaboti,poveseni,sproste urazky a nikomu to nevadi-Ani Nocni vlci na nasem uzemi neudelali nic za co by meli byt haneni a trestani.

 13. Dušan napsal:

  Jsou to Vlastenci, to je jisté!
  Odvážní, stateční a vytrvalí Vlastenci.
  Akorát, že to jsou Ruští Vlastenci!
  Pro mě Vlastizrádci?

  • Aleš Kejval napsal:

   Toby byla pravda, kdyby stali proti své vlasti….??? Co když tam jel za svoji přítelkyni když se začalo střílet a on jako správný a vycvičený chlap věděl co dělat a začal chránit svoji ,,budoucí,, rodinu. Pokud nezvedne zbraň proti svým… Kdo má právo ho soudit. ????

 14. Spadla z oblakou napsal:

  Vy jste naskutečný šašci, vy patříte na prkna které znamenají svět, něco jako NA STOJÁKA. Fakt by mne zajímalo, jestli tomu co ze sebe vypotíte i věříte a nebo tyto vaše „BOMBY“ jedete jen proto, že vás za to platí Killery Clintnová, Evžénie Čiháková a Román Máca, Kájík Schwarzengerků a Veškrnka…

  Zajímalo by mne od kud jste spadli, z jaké galaxie jste? Opravdu člověk nevěří, že to čte, že je něco takového možné…

  Jiří Černohorský

Přidávání komentářů není povoleno