Foto: Profimedia

Bez očkování jste tu outsider, nesmíte do školy, ani do veřejných budov, říká český konzul v Los Angeles

Napsal/a Tereza Engelová 12. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Před sto lety ukazovali Američané při nástupu do autobusu paži, jako důkaz, že byli očkováni proti neštovicím. Dnes musí ukazovat řidičák a očkovací průkaz. „Divné to lidem nepřipadá,“ popisuje situaci v Kalifornii tamní český generální konzul Jaroslav Olša. V rozhovoru pro HlídacíPes.org také shrnuje, jaká pravidla budou muset dodržovat Češi při cestě do Spojených států. Ty se pro turisty znovu otevřely počátkem tohoto týdne téměř po dvou letech.

Spojené státy zrušily od 8. listopadu cestovní omezení pro plně očkované zahraniční návštěvníky. Za jakých podmínek je možné přicestovat třeba do Kalifornie, kde jste vy?

Zjednodušeně řečeno, vstup do Spojených států je povolen pouze očkovaným cizincům. To znamená osobám, které jsou naočkované dvěma dávkami klasických vakcín Pfizer či Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Od poslední dávky musí uběhnout dva týdny. AstraZeneca sice není ve Spojených státech schválena, ale Spojené státy uznávají všechny vakcíny schválené Světovou zdravotnickou organizací. V pravidlech je zmiňována i možnost výjimky. Ale tu je možné udělit v naprosto ojedinělých případech. Stále se také před příjezdem do USA požaduje PCR test. Oficiální informace lze najít i na stránkách amerického velvyslanectví v Praze.

„Ve školách v Los Angeles je povinné nejen očkování u dětí nad 12 let, ale také nošení roušky po celou dobu výuky. Některé školy ještě testují děti PCR testy. Antigenními testy se tu nikdo nezabývá,“ říká generální konzul ČR v Los Angeles, Jaroslav Olša ml.

To jsou nařízení nutná pro příjezd do USA. Jaká nařízení pak platí na místě?

Každý americký stát má určité specifické varianty. Já budu mluvit primárně o Kalifornii a okrese Los Angeles. Tady zjednodušeně platí, že vstup do všech vnitřních prostor, pokud se tedy nejedná například o rychlé převzetí potravin, je možný pouze pro očkované osoby. Vstup do vnitřních prostor je dále podmíněn tím, že máte roušku nebo respirátor. Rouška v Kalifornii stačí. Protože ale v poslední době poklesly ceny respirátorů, lidé je začali víc nosit. Je to teď tak půl na půl.

Takže pokud chcete jít například do muzea, musíte se prokázat očkováním a musíte mít roušku…

Ano, všechny restaurace, muzea, kina mají povinnost kontrolovat očkování i nošení roušek. Například na univerzitách jsou ale opatření ještě přísnější. Ještě před měsícem tu nebylo možné sjednat si na univerzitě schůzku, pokud jste nebyl student nebo učitel. Teď, když vstupujete do objektu univerzity, potřebujete tzv. třístupňové povolení.

Musíte mít speciální kód zaslaný univerzitou, která potvrzuje vaši schůzku, pak je kontrolován vakcinační status a k tomu je zapotřebí i průkaz totožnosti. Kontroluje se obojí, aby bylo jisté, že se jedná o tutéž osobu. Kontrola totožnosti s očkovacím průkazem je tedy běžná i při jakémkoliv vstupu na veřejné akce. A jen pro zajímavost, pozvánky na diplomatické akce vypadají tak, že deset řádků zabere samotná pozvánka a dalších 20-30 řádků zabere popis anticovidových opatření.

Ruka jako očkovací průkaz

A veřejnost taková opatření přijímá bez výhrad, bez protestů? 

V Kalifornii nejsou tato opatření důvodem pro nějaké zásadnější protesty. Náš konzulát stojí shodou okolností hned vedle federální budovy, takže pokud někdo demonstruje v Los Angeles, díváme se na to z oken. A zaznamenal jsem za celou dobu tak dvě demonstrace. Při jedné protestovaly na jaře matky proti zavřeným školám. Druhá demonstrace byla anticovidová. Vždy se ale jednalo o malé akce.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Nikdo neprotestuje ani proti tomu, že se musí identifikovat průkazem totožnosti. Ve Spojených státech nemají lidé občanské průkazy jako v Česku. Všichni se tu identifikují přes řidičské průkazy. Nikomu nepřipadá divné, že když má prokázat, že je očkovaný, musí stejně tak prokázat, že je to on, že se jedná o správnou osobu. Po pravdě řečeno, Spojené státy si podobnou situací procházely na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s očkováním proti neštovicím.

V čem je ta podobnost tehdy a dnes?

Tehdy se vstup do veřejných budov podmiňoval také očkováním. Ale tam bylo zajímavé, že místo průkazu lidé ukazovali očkovací znaménko, onu jizvičku, kterou mají na horní části paže i lidé ze starší generace v Česku. Takže když Američané na počátku 20. století nastupovali do autobusu, ukazovali jako důkaz, že jsou očkovaní a tudíž nemůžou roznášet neštovice, kolečko po očkování na paži. To je ona paralela k dnešku a ukazování očkovacího certifikátu. Kalifornie je ale specifická, pravidla se tu skutečně dodržují a čísla nakažených jsou nízká.

Los Angeles se pohybuje okolo 1000 případů denně. K mírnému nárůstu došlo začátkem září, ale jinak ta tisícovka je číslo, u kterého se to standardně drží. Nákaza covidem-19 se prokáže u zhruba jednoho procenta testovaných. To je skutečně malé číslo.

To je pravda, nicméně zprávy, které přicházely z USA ještě před několika měsíci, byly úplně jiné. Vypovídají o tom i statistiky, celkový počet mrtvých je 759 000. Mluvilo se o nedostatku roušek, zdravotnického personálu. Bylo tomu tak i v Kalifornii? A jsou tam připraveni na případné opětovné zhoršení situace?

Bylo to tak i v Kalifornii. Ale očkování tu situaci jasně změnilo.

Kolik lidí je tedy v tuto chvíli v Kalifornii naočkovaných?

Ve věku 65+ je plně očkovaných 85% obyvatel, alespoň jednu dávku dostalo v této kategorii 94% lidí. Ve věkové kategorii 18 – 29 let je plně očkovaných 72,5 % mladých lidí a ve věku 12+ 72% dětí. Nejvíce proočkovaní jsou obyvatelé asijského původu (83,3%), nejméně pak Afroameričané (56,9%)

Veřejným zájmem je, aby bylo naočkovaných co nejvíce lidí, takže byly vytvořeny podmínky pro očkování tak, aby na něj dosáhli i nelegální přistěhovalci, kteří si neplatí zdravotní pojištění a nemají legální status.

Děti se předháněly v očkování

Nicméně lockdown skončil v Kalifornii teprve nedávno. Jak dlouho trval? A jaká byla po tu dobu omezení?

On to nebyl úplný lockdown. Šlo o zásadní omezení interakcí mezi institucemi i lidmi. Omezilo se fungování ve veřejném prostoru. Například školy byly v Kalifornii uzavřeny prakticky nepřetržitě od března 2020 do přelomu dubna a května 2021. Pak nastalo kratičké období, kdy se do školy chodilo a pak se zas některé zavřely. Do škol se začalo chodit až ve chvíli, kdy dramaticky poklesl počet nakažených a děti začaly dostávat očkování. Řada škol už na konci školního roku podmínila návrat dětí do škol po prázdninách povinným očkováním.

O tom si školy můžou rozhodnout samy?

Začaly s tím soukromé školy a následně se k tomu přidal tzv. Los Angeles Unified School District, organizace, která sdružuje systém veřejných škol. A ta to samé nařídila i pro veřejné školy.

V tuto chvíli je situace taková, že dítě, které chce chodit do školy v Los Angeles, musí být do určitého data, které je, myslím, v prosinci, plně naočkováno. V případě, že nebude plně naočkováno, musí prokázat buď důvod lékařský, který škola musí posoudit, nebo může být ještě důvod náboženský.

Můj syn chodí do soukromé školy a tam je v tuto chvíli proočkovaných 98% studentů nad 12 let. Je to asi i o atmosféře ve společnosti. Když úřady povolily očkování dětí, v téhle škole se děti předháněly, kdo bude naočkovaný dřív.

Jak to očkování probíhalo?

Lékárny například vytvářely speciální očkovací systémy. Přizpůsobily dobu očkování konci školní výuky tak, aby bylo možné co nejrychleji naočkovat co největší počet školou povinných dětí a ty nepřicházely o výuku.

A věkově to není nijak omezeno? Jak staré dítě se může nechat očkovat?

Od minulého týdne se můžou očkovat děti od pěti let. Povinné očkování ve školách je ale zatím od 12 let. Kalifornské úřady nicméně už teď naznačují, že se věková hranice časem posune.

Jak jste prožíval dlouhý lockdown, nebo jak říkáte omezení interakce, vy sám a vaše rodina?

Zvláštní bylo, že se tu velká část společnosti vědomě rozhodla nestýkat s jinými lidmi. Stejně tak instituce si dobrovolně nařídily nestýkání se. A například škola chápala, jak je pro děti důležitý kontakt s vrstevníky, nicméně doporučila ho omezit na kontakt s jednou další rodinou. To znamená, že se stýkaly jen dvě rodiny nebo dva kamarádi po dobu dvou, tří měsíců. Například dětské oslavy se nekonaly a i teď, pokud se pořádají, tak se konají venku.

Vakcína jako veřejný zájem

Ještě se vrátím k očkování. Kdo ho platí? Jak známo, v USA je jiný systém zdravotního pojištění, ne každý pojištění má.

Očkování proti covidu-19 a vše s ním spojené je zdarma. Bez ohledu na jakýkoliv společenský status. To je druhá zajímavá věc. Veřejným zájmem je, aby bylo naočkovaných co nejvíce lidí, takže byly vytvořeny podmínky pro očkování tak, aby na něj dosáhli i nelegální přistěhovalci, kteří si neplatí zdravotní pojištění a nemají legální status.

V počátcích se stačilo prokázat poštovní obálkou se jménem, která došla na kalifornskou adresu. Lidé, kteří jsou pojištění a platí si zdravotní pojištění, se pak samozřejmě vykázali zdravotním pojištěním a řidičským průkazem vydaným v Kalifornii. Od poloviny roku, jak jsem řekl, dostali očkování bez problému i lidé, kteří se do Kalifornie jen přijeli naočkovat. Očkovací turistika nebyla ničím výjimečným a i dnes se můžete hned po příletu do Los Angeles nechat na letišti očkovat.

Takže očkovací kampaň se dá považovat v Kalifornii za úspěšnou?

Ne zcela. Mluvím tu teď o okrese Los Angeles. Ten se dá považovat za vesměs demokratický. Pak jsou tu ale regionální rozdíly. Například okres Kern má naočkováno 20% a sousední Ventura 70%. Kern je republikánský a nemocnice tam jsou zaplněné. Ventura je demokratická a nemocnice zaplněné nejsou. Kern leží na cestě z LA do San Francisca uprostřed pouště, možná ta motivace tam není velká.

Co tedy bude například v Los Angeles s dětmi, které očkování navzdory dostupnosti nemají. Přece je nemůžou vyloučit ze školní docházky, nebo ano?

Před nedávnem počítal okres Los Angeles s tím, že zhruba 15 000 dětí nebude naočkovaných. LA Unified School District pro ně vymyslel zvláštní systém výuky. Tyto děti se budou vzdělávat v rámci vzdělávacího programu, který celý poběží přes Zoom. Zkrátka se budou učit dál online.

Nevnímá toto veřejnost už jako zásadní narušení práv dítěte? Vždyť jde v podstatě o zákaz prezenční výuky.

Žádné protesty jsem v tomto ohledu nezaznamenal. Nedávno tu byl pokus o odvolání kalifornského guvernéra Newsoma, což se v podstatě dalo vnímat jako referendum o tom, jestli mají nebo nemají být takto striktní nařízení. A guvernér ve své funkci zůstal, takže zjevně podstatná část obyvatel s těmito pravidly souhlasí. Lidé v tomto ohledu chtějí jistotu.

To znamená, že děti do školy chodí naočkované a s rouškou.

Ano povinné je nejen očkování, ale také nošení roušky, a to po celou dobu výuky. Některé školy ještě testují děti PCR testy. Antigenními testy se tu nikdo nezabývá. Ta přísná opatření se ale vyplatí, protože například ve škole mého syna nebyl od otevření jediný případ covidu-19.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)