Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia
,

Babiš útočí na poslance ODS Krejzu: Příběh „kmotrů“ a „kmotrů všech kmotrů“

Útok předsedy hnutí ANO na poslance Karla Krejzu (ODS) se přesunul na půdu Ústeckého kraje. Oba politici zde byli lídry kandidátek do sněmovny, Krejza je navíc místostarostou v Litoměřicích, předsedou ústecké krajské ODS a také šéfem dozorčí rady Krajské zdravotní, největšího zdravotnického holdingu v zemi. A právě z této funkce by měl být podle Babiše odvolán: prý je Krejza „kmotr“, který v privatizačních kauzách okrádal lidi. Krejza zvažuje právní kroky.

Babiš na Krejzu zaútočil ve svém pondělním internetovém pořadu Čau lidi. „Pan Krejza v 90. letech s panem Sisákem okradli lidi o 2 miliardy korun, pane premiére,“ řekl.

Reportéři ČT minulý týden upozornili, že byl Krejza v minulosti v představenstvu velkého privatizačního fondu, který založila rakouská banka Creditanstalt. Později banka z fondu vystoupila, a ten dodnes působí pod jménem Český holding. Z původního majetku ve výši více než dvou miliard korun ale nezůstalo skoro nic. Byly za tím nepovedené obchody a jeden z nich řídil právě dnešní poslanec Krejza. Akcionáři sice prodělali, ale poslanec zkrátka nepřišel, zjistili Reportéři ČT: Z majetku fondu prý získal před šesti lety dům v pražských Kobylisích. Zaplatil za něj 8 milionů korun, už tehdy ale měla být podle realitního makléře cena zhruba dvojnásobná.

Kromě Babiše se na premiéra Petra Fialu při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně obrátila i další severočeská poslankyně hnutí ANO Berenika Peštová. „Váš pan poslanec svítí u vytunelování 2 miliard, sám svou odpověď v pořadu uznal. Tak bych ráda věděla, jestli za odhalování těchto řádově jiných přešlapů půjdete se stejnou razancí. Upřímně, tento člověk, jestliže je členem výboru pro obranu, docela se obávám o další osud budoucích vojenských zakázek. Nehovořil jste s panem poslancem o možnosti složení mandátu?“ ptala se premiéra Peštová.

Fiala se svého stranického kolegy zastal. „Je pravda, že jeden z významných projektů, které firma za jeho působení v této společnosti připravovala, nedopadl úspěšně a měl negativní dopad na ekonomiku celé firmy. Za nezdarem toho projektu podle slov Karla Krejzy stála hypoteční a ekonomická krize, která tvrdě dopadla na developerské projekty tohoto typu. Je určitě známo všem, kteří podnikají, že prostě ne všechny podnikatelské záměry vyjdou,“ řekl Fiala s tím, že se to se stalo i ve zmíněném fondu a Krejza to uznává. „Nijak se té zodpovědnosti nezříká, ale je potřeba taky říct, že významné podnikatelské projekty vždy schvaluje valná hromada, tedy akcionáři, jejichž vůli vedení společnosti následně realizuje a propojení nákupu nemovitostí několik let po odchodu Karla Krejzy z té firmy s neúspěšným podnikatelským záměrem by prostě nemělo být spojováno s nějakými minulými aktivitami,“ řekl premiér.

„Nemá v dozorčí radě co dělat“

Kauza se teď ze sněmovny přesunula na sever Čech. V Ústeckém kraji totiž vládne hnutí ANO s ODS v krajské radě. A právě své spolustraníky Babiš vyzval, aby Krejzu odvolali z dozorčí rady Krajské zdravotní, kde dohlíží na miliardy z krajského rozpočtu.

„Samozřejmě tam nemá co dělat, tento kmotr chtěl zprivatizovat i litoměřickou nemocnici,“ uvedl Babiš pro HlídacíPes.org. Bývalá Městská nemocnice v Litoměřicích je nyní součástí právě Krajské zdravotní. V minulosti ale město zvažovalo, že ji pronajme soukromému subjektu, jedním z uchazečů byla například společnost Penta. Proti tomu se ale ve městě zvedla vlna odporu obyvatel, proti byl od počátku i Babiš, tehdy ještě jako premiér.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Prakticky totožný slovní výpad ke Krejzovi Babiš vyslovil i loni v jedné z televizních předvolebních debat. „Lídr ústecké kandidátky je kmotr Krejza, litoměřické fondy. Chtěl teďka prodat pod rukou litoměřickou nemocnici jo, takže to je normální kmotr,“ řekl Babiš.

Krejza v reakci pohrozil žalobou. „Kmotr kmotrů AB si mě v debatě na Prima CNN vzal do huby. Takže ho požádám, ať své drzé obvinění prokáže nebo se v opačném případě potkáme u soudu. Ačkoli, u toho soudu se potkáme najisto, protože to prokázat nemůže,“ řekl Krejza.

Nyní se v reakci pro HlídacíPes.org přímé odpovědi na dotaz, zda žalobu už podal, vyhnul. „Nejsem příznivcem podávání trestních oznámení mezi politiky. Praxe je totiž taková, že politik musí snést vyšší míru zásahu do osobních práv. Nicméně jsem v kontaktu s právníkem a zařídím se dle jeho rady,“ napsal politik v SMS.

K situaci kolem litoměřické nemocnice Krejza uvedl, že se vyvinula přesně podle Babišova přání. „Sám pan Babiš se veřejně vyjádřil, že se Nemocnice Litoměřice má stát součástí Krajské zdravotní. Tak se stalo po schválení všemi orgány města a v souladu s referendem. Pak je tento argument zcela lichý,“ uvedl Krejza s tím, že se stal předmětem boje proti současné koalici zcela lživými nebo polopravdivími informacemi třicet až deset let starými, které nemají s politikou nic společného. „Mé odvolání z dozorčí rady Krajské zdravotní je v kompetenci rady kraje. S kmotry jsem tenis nikdy nehrál, jako někteří jiní,“ napsal Krejza.

Hejtman Jan Schiller se otázkám na to, jak zástupci ANO v radě naloží s doporučením předsedy hnutí Krejzu odvolat, vyhnul. Na zaslané dotazy neodpověděl.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. v napsal:

  Dělat pořád dokola stejnou věc a očekávat jiný výsledek, je znak šílenství.
  Volit ODS, KDU, Top 09? Stan a Piráty a čekat, že nepřijde zlodějská mafiánská politika plná kmotrů, podvodů a lží, může jen šílenec. Jsou u vlády 2 měsíce a: “ Už je to tady!“ Ještě klika, že zrovna běží seriál Devadesátky, pro ty, kteří už zapomněli…

  • Sámo napsal:

   Tak si zvol ty ignorante Babiše a u toho máš jistotu, že stát neokrade o 1 miliardu, ale o desítky miliard za další volební období. Lidé jako ty vůbec nechápou souvislosti, protože kdyby jsi je chápal, pak by jsi pochopil, že Babiš je kmotr všech kmotrů a kromě toho, že okrádá stát o peníze, tak devastuje svým řepkovým byznysem ornici, kde spřízněné Agrární velkopodniky sadí i několik let po sobě řepku a hnojí ji každým rokem průmyslovým hnojivem z Babišových fabrik. A Bečvu otrávila firma DEZA a tuto skutečnost se snažilo zakrýt jak bývalé Ministerstvo životního prostředí a také Inspekce životního prostředí, kde všude měl a nějkde ještě má Babiš svoje lidi. Taková havárie by v normálním státu byla vyšetřená nejpozději do dvou měsíců, ale trvá to už rok a výsledky nikde. Nakonec to dopadne klasicky- vyšetřování skončilo, zapomeňte!

   • vavrda napsal:

    nejsem volič ANO ani Zemana ani Okamury ale nechat tam Babiše by nebyl zlý nápad
    OD TOHO BY SE VĚDĚLO CO A jak protože se všeobecně ví že jdou lidé do politiky a chtějí moc a peníze moc moci a moc peněz tak uvidíme co ten slepenec pardon koalice nikde nefungují nikde ani v Německu, Itálijí, Slovensku, Rakousku
    přinese, již víme že pan ministr z Brna kde mu říkájí don Pablo tak říkájí na Siciliji mafiánům a podobně

   • Jarmila ji napsal:

    Vzal jste mi téma, já bych dodala, že jeho ministři pomohli při rozvratu státní správy, Babiš má poslušný tým, který neučinil bez jeho požehnání nic. Velká zpoždění jeho rozhodování způsobila v pandemii horší průběh s fatálními následky

   • Petr David napsal:

    Vidím, že se vám plete člověčinec s mozkem. Babiš je prvním politikem, který šel do politiky ne kvůli penězům. Při vstupu do politiky měl majetek 55 mld. Kč. Všechny v politice vydělané peníze věnoval na Charitu, což se mi nelíbí, protože tam je přisáto pijavic od Lékařů bez hranic, kteří si za ty peníze jezdí na dovču do Egypta až po Klokánek. Řepkový byznys je lisovna řepkového oleje v Lovosicích se ziskem řádově 50 mil. Kč a tento se přidává (až 7% do motorové nafty ze zákona – o to méně dovážíme ropy a snižujeme produkci CO2 – protože růstem fotosyntézou – řepka odčerpávala CO2 z ovzduší a spalováním zpravidla ve stejném roce ho zase do ovzduší vrací. A jenom na vysvětlenou od roku 2004 nejsou v EU dotace do zemědělství. A proto se zemědělcům nevyplatí klasická zemědělská výroba. Jenom u té řepky to není rozhodující, protože cenu motorové nafty (se spotřební daní) to nijak neovlivní.

  • Eda Šubrt napsal:

   A myslíte opravdu, že Babiš je svatý? Sice se to asi nikdy neprokáže, ale ten by měl nejvíce mlčet a šoupat nohama směr Rusko, Sibiř…. Kde si myslíte, že přišel k tomu majetku, že to všechno než začal premiérovat získal poctivě? Tomu ve skutečnosti nikdo nevěří, jen se utěšují tím, že on už má dost, že už krást nepotřebuje. Všichni bysme se divily, kdyby se jednou dalo zjistit, co všechno on ukradl a zpronevěřil, získal podvodem. A můžete přísahat na 100%, že vše co kdy dělal bylo košer. Nemůžete. A to se nikoho nezastávám, protože všichni mají více méně namočeno čili kdo je bez viny? A to že naprosto projel covid krizi je jen další důvod mu nevěřit ani pozdrav. Na finance si dosadil Schillerovou a na spravedlnost Benešovou. Pročpak asi? Stačí myslet a dát si věci do souvislosti. Jsou i lidi, kteří vědí, že je prevít, ale přidal na důchod, tak ho volili, akorát už nevidí to, že vše několikrát zdražilo a vrátili mu ve finále víc než od něho ,,dostali,,. To je holý fakt.

   • Sámo napsal:

    Babiš získal desítky firem tzv. nepřátelským převzetím, kdy se vloudil jako investor do firmy o kterou měl zájem, stal se menšinovým akcionářem, zpracoval většinu zbývajících menšinových akcionářů k vyvolání valné hromady a zde pak vyslovil většinovému původnímu majiteli nedůvěru s tím, že přesvědčil banky, aby firmě neposkytovaly úvěry a pak vyvolal konkurs firmy s tím, že ji v následném konkursním řízení koupil za zlomkovou cenu. Když už byl ve vládní koalici- nejdříve jako ministr financí, pak jako premiér- tak to měl ještě jednodušší- líbila se mu nějaká konkurenční firma- nařídil Finanční správě aby vystavila příkaz k zaplacení daně, v některých případech 2x stejnou, když se firma odvolala, tak jí finanční správa zablokovala přístup k účtu- odtud pochází Babišův příměr- Naši na něho klekli. Klekli na něho i přesto, že byl nevinný a soud dal firmě později za pravdu, ale firma už byla v konkursu a zase ji koupil Babišův Agrofert. O státních dotacích ani nemluvím, tam si Babiš přihrával dotace podle potřeby a tu měl pořád.

   • Petr David napsal:

    Nejsem věřící, ale určitě svatý není. Byl to pracovník Zahraničního Obchodu a něco o tom musel vědět – podle toho šanonu, který si pracovník Zvláštních Úkolů označil Bureš, protože měl kancelář vedle Burešové. Tolikrát vycestoval ven (mimo RVHP), že měl přehled o různých firmách – např. SKW Piesteritz – největší výrobce močoviny v Německu. Věděl, že to má perspektivu, tak si na to klidně půjčil a třeba to splácí dodnes. Ale byl to odborník ve svém oboru, tak jako bývalý (za minulého režimu) hospodský věděl, že když si koupí tu svou hospodu, za vyvolávací cenu, tak na ni vydělá za 3 roky. Na rozdíl od Štamgasta z té samé hospody, který se v aukci nechal „vyhecovat“ a několikanásobně tu hospodu přeplatil – a pak zjistil, že musí jít každý den do práce a musí mít otevřeno a ten úvěr není ani schopen nikdy zaplatit, protože pořád narůstá o úroky.

 2. lwo napsal:

  Ano, je nezbytné, aby celá věc skončila u soudu! Jinak platí pravidlo, že „není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“. Absurdní je, že stížnost vznáší ze všech lidí právě Babiš… 🙁

 3. Radomír napsal:

  Ukazuje se, že ODS nenašla vždy kvalitní a nezkompromitované osoby, které by ji mohly reprezentovat v Poslanecké sněmovně. Vypadá to, že je stále ve stínu kmotrů a těch, kdo na zkrachovaných a vytunelovaných podnicích a podnikatelských záměrech poškodili republiku a střadatele a investory, ale sami z toho zázračně vyšli s pozoruhodnými zisky a nadále vlivní.

  • Sámo napsal:

   Většina těch zkompromitovaných z ODS se nachází v hnutí ANO.

 4. toky napsal:

  A zase si kmotři nadávají do kmotrů!!

 5. Dalibor Rose Ph.D. napsal:

  Snad to sdělím dostatečně srozumitelně……zná vůbec někdo v ČR ještě přísloví o tom, že drzé čelo je více než poplužní dvůr….?????
  Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost žít a poznat různá etnika v ČR je mi zcela jasné, kde postoje , názory a výroky přinejmenším „konzultují“ tací „borci“ jako je AB a „vysmátá“ Džamila……

  Pokud to ovšem nikomu z občanů v ČR „nedochází“, tak bohužel „dobře nám tak“…
  A množné číslo uvádím proto, že ať uvedu co chci a budu uvádět důkazy či podklady na cokoliv, tak pokud budu „sám voják v poli“ tak jsem demokraticky prostě škůdce a pomlouvač…že ????

  Ach jo…ještě že už jsem „starý dědek“, tak snad přežiji i to, že se modlím, aby mí spoluobčané, pro které jsem si „velice zkomplikoval celý svůj život“ pochopili, že pokud nebudou trvat na nejvyšších kvalitách charakterů a tzv.etiky našich „zákonodárců“, tak jsme všichni minimálně v koncích.

  Dovoluji si ale s tímto oznámením tvrdit, že ti, co nám místo usnadnění našich existencí tyto převážně komplikují, tak se nejpíše „potutelně “ přichechtávají, protože vědí velice dobře, že celosvětově je to podle následujícího kriminálního bonmotu : máš prachy, máš pravdu….nemáš prachy…chcípni..!!!

  Jak jsem starý,tak jsem naivní, protože jsem tupě předpokládal, že taková omezenost není homo sapiens „vlastní“….

  Všem , kterým jsem to nutil vnímat….. se opravdu omlouvám, protože pokud již nejsem naprosto dementní, tak ten bonmot kriminálníků se stal podle mého názoru skutečností….nikoliv pravdou…tu má přeci každý…..samozřejmě ale především tu svou….
  Opět ach jo…..

  DR 70+

 6. Sámo napsal:

  Většina těch zkompromitovaných z ODS se nachází v hnutí ANO.

 7. pablo41 napsal:

  Proč tady opět chybí můj včera zaslaný názor na pana Fialu a jeho spoluvinu na předhození Krejzy Babišovým poskokům ?

 8. Richard Šebesta napsal:

  Zloděj křičí chyťte zloděje. Samotný Bureš člověk,který má na sobě mnoho hnoje a problémů mně osobně fascinuje svou aroganci. On sám určitě není čistý ani náhodou už jen jeho trestní stíhání by stačilo k tomu že je zcela nevěrohodný, on přesto chce moralizovat a kritizovat druhé. Tím neříkám,že odesman Krejza je čistý. Jde o to,že Bureš je poslední kdo může někoho kritizovat,jeho faleš je bezmezná.

  • Helibert napsal:

   Hloupý s neznalý komentář. Ani neznáš rozdíl mezi „vyšetřovaným“ a „trestně stíhaným“. Tak nepiš, vypadáš na 1 třídu pomocné školy.

   • Sámo napsal:

    Helibert- hloupý budeš asi ty, protože a také neznáš rozdíl mezi vyšetřovaným a trestně stíhaným. Ten rozdíl je u normálního občana ČR velmi malý a pokud by se tento občan provinil jenom velmi malým zlomkem Babišových činů, pak by byl už dávno odsouzený a seděl by v báni. Zdá se, že tvůj komentář vypadá, že jsi tu 1. třídu pomocné školy neopustil za celou dobu své školní docházky.

Přidávání komentářů není povoleno