Právník, "Američan v Praze", partner ve společnosti EY a také spisovatel Michael Shaheen. Foto: se svolením Michaela Shaheena

Američan z devadesátek napsal román o Karlu IV.: „Sáhl jsem Čechům na ikonu, snad se nebudou zlobit.“

Napsal/a Robert Břešťan 21. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Právník, partner ve společnosti EY a nově také spisovatel oceněný na podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě jako talent roku: Michael Shaheen. Narodil se a vystudoval ve Spojených státech, v Česku ale žije už čtvrt století a nově vydal poutavou knihu Pátá královna o skrytém životě „otce vlasti“. Už několik let má i české občanství a své právo volit (nejen) prezidenta využívá jak v USA, tak v České republice.

Jak se stane, že Američan napíše knihu o Karlu IV.?

Historie mne vždy zajímala. A když jsem se seznámil se životem Karla IV., fascinovalo mne, jak měl věci promyšlené, ať už v politice nebo třeba v umění či ve stavebnictví v Praze i jinde po Svaté říši římské. Promýšlel věci dopředu a do detailů a mne začalo zajímat, jaký to byl vlastně muž, jaký to byl člověk.

A to přišlo až poté, co jste přijel do Česka, nebo už dříve v USA?

Zájem o historii České republiky, tehdy ještě Československa, jsem měl už doma v Americe. Blízkou součástí naší rodiny byl totiž Kamil Winter, původně šéfredaktor zpravodajství v Československé televizi, který po roce 1968 emigroval. V Americe přednášel na univerzitě spolu s mým otcem a pro mne byl něco jako druhý otec. Byl to fantastický, velmi erudovaný člověk a právě on mne přivedl k zájmu o českou historii. Nicméně o Karlu IV. jsem tehdy ještě nevěděl nic a začal jsem se o něj zajímat až tady v Praze.

Devadesátá léta v Praze, to bylo krásné období, byla tu cítit atmosféra svobody, veliké energie. Což s sebou neslo samozřejmě i problémy s tím, že lidé měli pocit, že si mohou dělat, co chtějí a zákony byly trochu pozadu.

Není to román ze středověku

Za knihu Pátá královna jste dostal ocenění Talent roku. Nejen za to, jak je napsaná, ale i za to, že se, i když jde o beletrii, drží historických faktů. Nakolik je to tedy fabulace a nakolik historicky přesný text?

Platí oboje. Přípravou na tu knihu jsem strávil minimálně osm let – přečetl jsem spoustu knih o Karlu IV. a jeho ženách, staré kroniky, četl jsem je v češtině a všechno v knize to odráží, i když se ve skutečnosti odehrává v nedávné minulosti. Dbal jsem o to, abych co nejvíce dodržel historická fakta, data a události. Samotnou knihu jsem pak psal asi dva roky. Samozřejmě jsou tam prvky děje, které jsem si musel vymyslet. Zajímaly mne osobní vztahy mezi Karlem IV. a jeho manželkami a o tom se prameny mnoho nezmiňují. Já jsem každé z jeho žen věnoval jednu kapitolu, kde vyprávím jejich očima, a to jsem si samozřejmě – i přes historická fakta, jež jsem ctil – musel vymyslet.

Ta hlavní fabulační část je tedy ona „pátá královna“. Byly k tomu ale třeba i nějaké indicie, že nějaká taková tajná láska Karla IV. existovala?

Pracoval jsem s předpokladem, že i když podobné sňatky byly ve středověku z rozumu, tak že přinejmenším jednu z těch žen musel Karel IV. skutečně milovat. Nijak jsem si předem neurčil, která to byla, jen jsem studoval prameny a vycházelo mi, že ta pátá, skutečně milovaná královna, kterou si ale nikdy nevzal, mohla být „ona“, jméno nechci prozrazovat kvůli pointě příběhu. I některé historické indicie k tomu skutečně směřovaly.

Nebojíte se přesto reakcí některých lidí, kteří si nebudou chtít nechat sáhnout na Karla IV.? Prý někteří potenciální vydavatelé měli strach právě z toho, že čeští čtenáři nebudou schopni číst o Karlu IV. z jiného úhlu pohledu, než na jaký byli dosud zvyklí.

Lidi mohou říct leccos, ale je třeba mít na paměti, že je to pořád hlavně román. Ale přiznám se, že i když tahle část příběhu je vymyšlená, dává mi smysl a nabízí alternativní vysvětlení některých věcí, které možná ani pro historiky nejsou pořád úplně jasné.

Hlavní profesí ale nejste spisovatel, nýbrž právník, jste i partner ve společnosti EY. Od kdy vlastně žijete v Česku?

Natrvalo jsem tu od roku 1998, ale byl jsem tu i dříve, na začátku 90. let. Ona na to ta má kniha také odkazuje, protože to není román ze středověku, ale je zasazená do doby devadesátých let, které jsem tu sám intenzivně prožíval.

Devadesátky, krásné období

Jak na tu dobu vzpomínáte?

Poprvé jsem byl v Praze už v roce 1990, pak rok v roce 1993 a nastálo tu žiji od roku 1998. Bylo to od počátku krásné období, byla tu cítit atmosféra svobody, veliké energie. Což s sebou neslo samozřejmě i problémy s tím, že lidé měli pocit, že si mohou dělat, co chtějí a zákony byly trochu pozadu, jak jsem si třeba vybavil, když jsem nedávno koukal v televizi na seriál Devadesátky… Ale všechno bylo nové, všechno poprvé, byla tu chuť zkoušet nové věci, zapadnout do západní společnosti. Pro mne to bylo krásné období. A i proto jsem děj románu zasadil do tohoto období, protože pro mne bylo unikátní. A přiznávám, že to bylo i jednodušší autorsky – zasadit to do doby ještě bez internetu a všudypřítomných mobilních telefonů. Mám rád ten přístup Agathy Christie, kdy se to podstatné odehrává v hlavě a člověk nemůže vše hned řešit online.

Vy máte už několik let také české občanství. Jak se i jako právník a člověk, který má skrze EY blízko k byznysu, díváte na současnost Česka? Jaká je Česká republika roku 2022?

Myslím, že se tu lidem daří poměrně dobře. Mám docela čerstvé srovnání, kdy jsem byl na dva roky zase zpět v USA, a Česko je na tom v mnoha ohledech skutečně dobře. Úroveň podnikání i kultura je na vysoké úrovni, nyní už i v etické rovině. Na druhé straně prožíváme velice náročné období, ať už jde o inflaci, válku, energetickou krizi, a česká společnost není ve světě výjimkou v tom, jak moc je vnitřně rozdělená. To třeba v těch 90. letech nebylo, nebo přinejmenším nebylo tak ostré rozdělení. Radost mi také kazí ta existující pátá kolona ve vztahu k Rusku a rozmach dezinformací, což je ale celosvětový problém.

Vy můžete volit prezidenta jak v USA, tak v Česku. Prozradíte, co je vaše volba?

Asi jste pochopil, že pokud jde o USA, volič Donalda Trumpa nejsem. I když jsem nebyl ani velký fanoušek Hillary Clintonové, můj hlas dostala. Pokud jde o Česko, volit prezidenta určitě budu a také rozumově – tím jsem došel k tomu, že svůj hlas dám Petru Pavlovi.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)