Facebook: Tomio Okamura, zdroj

Jak pravdomluvné jsou politické strany a který politik nejvíc mlží. Zjistíte v interaktivním grafu

Kampaň před krajskými a senátními volbami je v plném proudu, politické debaty se vedou v televizích i na náměstích při setkáních s občany. Je dobré vědět, kdo je kdo a také, co od daného politika či politické strany na škále pravda a lež čekat.

To, jak pravdomluvné jsou politické strany a jednotliví politici, lze vyčíst z jejich veřejných výroků, které dlouhodobě ověřuje projekt Demagog.cz. Jeho data pak do níže uvedené vizuální podoby převedl Pavel Oborský na webu jakmluvi.cz. Interaktivní grafy zveřejňujeme s jeho souhlasem. Největší podíl mlžení vykazují dlouhodobě v průměru kandidáti hnutí ANO 2011, nejméně pravdomluvná je SPD.

V níže uvedené statistice pravdomluvnosti či mlžení konkrétních politiků a političek zaujme 28% podíl mlžení u výroků ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, pravdomluvnost má u ní 65 %. Premiér Andrej Babiš mlží statisticky vzato ve 20 % svých výroků, pravdomluvný je v 60 % výroků.

Pravdomluvnost = pravdivé výroky / celkový počet ověřitelných výroků

Mlžení = neověřitelné výroky / celkový počet výroků

Více k metodice ZDE. Grafika zahrnuje dlouhé období ověřování výroků, figurují v ní proto i dnes již neaktivní politici. Díky tomu však zároveň zachycuje dlouhodobou pravdomluvnost tuzemských politiků a političek, respektive politických stran.

Vizualizace pravdomluvnosti politických stran
Najedete-li myší na kruhy v grafu, zobrazí se vám nápověda. Jednotlivé strany můžete skrýt kliknutím na legendu. Vyzkoušejte si i tlačítka pod grafem. Osa mlžení zobrazuje podíl neověřitelných výroků. Osa pravdomluvnost zobrazuje podíl pravdivých výroků z výroků, které bylo možné ověřit. Velikost kruhu odráží počet hodnocených výroků. 

Vizualizace pravdomluvnosti politiků:

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

31 komentářů

 1. Tom Klíčník napsal:

  Bez urážky: to je nějaké hodně staré bádání… Sobotka, Chovanec, Strana práv občanů…

 2. A. S. Pergill napsal:

  Problém vidím v tom, že pokud jsem měl náhodou čas a ověřil jsem si hodnocení webu demagog.cz, dospěl jsem prakticky vždy k opačnému závěru než jeho provozovatelé. Takže to pro mě rozhodně není relevantní zdroj, a tudíž jsem ho už přestal sledovat.

  Druhou věcí je, že „demagogové“ kopou za „liberální demokraty“, kteří v reálu bojují proti demokracii, lidským právům i lidským a občanským svobodám.

  • Zdenda Trouba napsal:

   Tak pokud jste ověřoval u Pitomia, tak se není čemu divit 😀 Jeho bodíky jsou totiž v grafech naprosto přesné…

   • A. S. Pergill napsal:

    Někdy stačí dohledat, co skutečně řekl a v jakém to bylo kontextu. Vytržením pár slov nebo věty z kontextu se dají udělat doslova zázraky.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Útoky novinářů na Okamuru jsou dnes už českým folklorem. Jako poloviční „žluťásek“ Japonec, je vděčným terčem latentních rasistů z obou stran rasistického spektra.
     Jako člověk, který kritizuje manipulaci s veřejností, je přímým nepřítelem všech manipulátorů, počínaje všemi, kterými česká mediální scéna zvláště zvláště oplývá, jako novináři, přes politiky a konče příznivci zákazu jiných než „těch správných názorů“, názorů, které silně upomínají na totalitu německých nacistů za Protektorátu a 40 let komunistických vlád. Už chybí jen zákaz vyslovovat a psát na sociálních sítích, jiný něž „správný názor“, ve stylu : „Poslouchání cizího nepřátelského rozhlasu se trestá těžkým žalářem, nebo smrtí!“.

     • Many napsal:

      Tomio rozhodně není žádnej chudáček, většinu afér, trapasů, lží, demagogických a mozkových průjmů si dělá sám a tím se i nádherně znemožnuje a stává se právě timto atraktívní pro řadu novinářů. Je jen otázkou kdy se tento duševní mrzák a jeho populistická strana bláznů, nácků a rasistů vyčerpá.
      Mimochodem, Tomio není přímým nepřítelem manipulátorů, on je přímým manipulátorem. Ale jinak Oskare, jedete slušný bomby, aeronet nebo PL? 🙂

  • Karel napsal:

   Ověřoval jste si náhodou i ty výroky jednotlivých ministrů, když jste měl náhodou čas? Já ano a víte co? Sedí to co tam píšou. Pokud máte problém uznat svou chybu a vadí Vám jejich hodnocení jen z důvodu toho, že se cítíte napálený, vzhledem k tomu koho volíte, pak jste ještě hloupější, než vypadáte dle Vaší zprávy. Máte samozřejmě právo se obhájit a konkrétně uvést na pravou míru, které výroky, jež demagog.cz zpochybnil byly pravdivé. Děkuji.

   • A. S. Pergill napsal:

    1. Ověřoval jsem namátkou výroky politiků obecně.
    2. Vyšlo mi, co mi vyšlo (viz výše).
    3. Nemám opravdu čas brát demagoga systematicky výrok po výroku (to by musela dělat skupina lidí, patrně početnější a vybavenější než demagog.cz), nicméně ten vzorek mi bohatě stačí na to, abych si udělal názor.

    • skeptik napsal:

     Tak jste se po delší době opět objevil, pane Pergille. Prozměnu zmizel pan Dvořák. Ale nyní k vašemu příspěvku ad bod 3. Prezentoval jste na stránkách Hlídacího psa více než dostatek vzorků, aby si čtenáři HP, udělali názor na vás.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Manipulace/zamlcovani k politice patri. Nedokazu si predstavit, ze by volby nekdy vyhral Mirek Dusin (cestny, pravdomluvny, v zivote nerekl sproste slovo). Lide si voli zastupce hlavne podle sebe – jaci jsou, jak se chovaji, jak vypadaji. Nejake programy zajimaji minimum lidi. 2) Horsi je to s otevrenym lhanim. Tady vidim roli novinaru – pristihnout politika a poradne to rozmaznout. 3) Ty grafy jsou dost zavadejici. Napr. pravdomluvnost u SPO je vylozene zahada.

 4. martin napsal:

  podle ocekavani.

  nejvetsi lhari okamurovci, komousi, zemanovci a ANOlidi.
  nejpravdomluvnejsi KDU, zeleni, pirati, sosani, STAN, TOP a ODS.

  • Ondra napsal:

   Když pan Okamura ještě před občanskou válkou v Sýrii varoval před Islámským terorismem spojeným s migrací, tak také Mlžil? S tím by asi nesouhlasili desítky zavražděných, pobodaných a znásilněných v zemích západní Evropy…

   • Karel napsal:

    Prosím dohledejte tu citaci, jeho varování, nejlépe odkaz kde něco takového prohlásil, já si tedy pamatuji trochu jiné Okamurovi výroky. Proboha, vždyť je průměrně inteligentním lidem jen pro legraci. Vzpomínáte si jak kritizoval návrh ANO, že daň z piva je čirý populismus a poté s tím samým vystoupil za rok v programu své strany?

    • A. S. Pergill napsal:

     Okamura před tím varoval už jako šéf předchůdce dnešní SPD. Jeho poslanci byli také jediní z poslanců PS PČR, kteří spolupracovali s IVČRN a petenty proti registraci islámu 2. stupně.

 5. skeptik napsal:

  O pořadí v pravdomluvnosti našich politiků vypovídá ledacos i fotografie umístěná nad článkem. Možná ještě o něco více, než prezentované grafy.

 6. míra napsal:

  Víte, jak se pozná, že ti dva na obrázku lžou?: Mluví!

 7. V. Ostřížková napsal:

  lžou všichni

 8. Tondach napsal:

  Teď už jen upřesnit, co to znamená to MLŽENÍ! Protože mlžení a lhaní je rozdíl! A Babiš nemlží, Babiš lže!

 9. qentity napsal:

  Tak nějak jsem si to představoval…

 10. Pavel Liška napsal:

  Výrok: „Včera jsme obdrželi z Asie 4,5 miliónu roušek“. Skutečnost : bylo to z Číny, předevčírem a bylo to jen 4,3 milionu roušek. Podle Demagog.cz : 2x nepravda, 1x mlžení. Tak asi takto se manipuluje….. Qui bono??

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jsou to lháři, protože částečná pravda je totéž, co celá lež. Lže se ve prospěch Západu. Bohužel, je to dnes o něčem jiném, než za co jsme zvonili a za co moji rodiče byli vězněni bez soudu.

   • Tonda z Valach napsal:

    ČR je země EU, takže prozápadní, „lži ve prospěch Západu“ jsou pouze váš značně pokroucený názor. Pokud se vám stýská po časech minulých nebo byste rád na východ, nikdo vás tu nedrží. Ve lži, propagandě, manipulaci dominuje hlavně Rusko, Čína a další autoritářské země.

  • A. S. Pergill napsal:

   Souhlas, tak občas (často, skoro vždy) demagog funguje.

   • Driver napsal:

    Ano, už jste nám tu váš názor na demagog sdělil tolikrát že už je to trapné, zde máte klíčenku a nyní se můžete vrátit zpět na parlamentky, díky a papa.

  • skeptik napsal:

   Tak vidíte pane Liško, jak si tu notujete se zastánci starých poiřádků panem Oskarem (hanákem z Hané) a panem Pergillem. Lepší příklad jste si ani nemohl přát.

   • A. S. Pergill napsal:

    Nové pořádky zde zaváděli nacisté i komunisté. Opravdu nebylo o co stát. Proto také nikdo rozumný nejásá nad novými pořádky z EU, které se navíc těm předchozím dost podobají.

    • skeptik napsal:

     Opakujete se pane A. S. Pergille. To samé jste mi pane A. S. Pergille vysvětloval už v minulosti pod jiným článkem, ale nedařilo se vám odpovídat na mé otázky. Rovněž dodneška nemám odpověď na otázku, jak zvládáte neustále reagovat na téměř všechny články na Hlídacím psu a patrně i na jiných webech, které se vám dokonce v minulosti i popletly a diskutovat během dne na HP každý den, jestliže, jak jste tvrdil, pracujete v podniku, který má podle vašich tvrzení údajně celé oddělení vyčleněné pro záležitosti Evropské unmie. Já mívám období, že se kvůli svým povinnostem i po několik dní v řadě k počítači vůbec nedostanu a když se konečně dostanu, stihnu reagovat na jeden, dva nebo tři články. Ptal jsem se vás, jak to zvládáte při svém pracovním vytížení? Ani na tuto otázku jsem se však vaší odpovědi nedočkal.

   • Pavel Liška napsal:

    Skeptiku, a něco konkrétního k věci by nebylo ?? Tak opět nic …. Ach jo. Jak rád bych si od Vás přečetl alespoň jeden VĚCNÝ argument.
    Prohlédl jste si alespoň ten server demagog.cz, když už nic jiného ?
    Tak se tam podívejte a potom mi řekněte, jestli to co jsem uvedl není pravda.

 11. petrph napsal:

  Jak jsem se tam díval, tak jakékoliv agregace, grafy a porovnávání nemají jakýkoliv smysl, protože se tam hodnotí otázky a odpovědi zcela rozdílných důležitostí. Jestli se třeba p. Vondrovi připisuje bod za pravdivost výroku „My jsme vždycky byli velká strana (ODS“ :))
  a na druhé straně se označují jako nepravdivé výroky pana prezidenta Zemana o jiných politicích s odůvodněním „on to sice ten druhý politik tak řekl, ale vlastně to tak nemyslel“… tak nemá smysl cokoliv porovnávat.
  Ale velký význam demagog.cz má, protože se tam často opravují a vysvětlují výroky,, která se jinde v médiích i diskuzích prezentují zcela jinak. Dejme tomu .. (u pana Vondry)
  „..přehled ČNB říká že za roky 2014 až 2018. (Údaje za rok 2019 zde ještě zveřejněny nebyly.) celkový stav přímých investic do ČR je vyšší u Číny než u Tchaj-wanu.“…..

 12. Many napsal:

  Výsledek mě vůbec nepřekvapuje, stačí dlouhodobě sledovat politiku. Je ale hezké že to někdo takhle pěkně zpracoval. Je tu tedy více uplakánků ze stran co nejvíce propadly (SPD,KSČ,ANO) ale to se dalo čekat, článek má prolink na seznam.cz takže se zde jejich bulshitů, lží a nepravd nevyhneme. I to je součást jejich propagandy, volby se blíží a Prchal byl toho dne neklidný .))

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *