Google médiím za obsah nic platit nehodlá, potvrzuje první vlaštovka z Francie
Tolik lobbingu, jako ho bylo kolem směrnice o autorském právu, Evropský parlament nezažil už dlouho. Čekalo se, že půjde o velké peníze, jejichž tok by se měl ve větší míře přesměrovat od velkých technologických firem jako jsou Google a Facebook k producentům obsahu – k mediálním domům. Příklad první vlaštovky – Francie – ukazuje, že to tak nebude.
První zemí, která novou směrnici implementovala, je právě Francie. Zákon, který omezuje to, kolik obsahu třetích stran (obecně vzato jen titulek a adresu URL), je možné zveřejnit, tam začal platit 24. října.
K nelibosti francouzských mediálních domů se ale přinejmenším ve vztahu ke společnosti Google vůbec nic nemění.
Google vydavatelským domům ve Francii nehodlá platit žádné poplatky za užívání úryvků z textu, i když s tím tamní zákon počítá.
Vydavatelé nám taky neplatí
Pokud vydavatelé výslovně nedovolí Googlu zdarma zveřejnit dohodnutý rozsah zprávy a náhledovou fotografii u článků, bude Google francouzským uživatelům zobrazovat pouze titulky zpráv (spolu s URL), což bude mít pravděpodobně vliv na návštěvnost jejich stránek.
V rozhovoru pro HlídacíPes.org (v rámci nedávné konference Fórum Média) to potvrdil i Madhav Chinappa, ředitel pro rozvoj zpravodajských ekosystémů Googlu a muž zodpovědný za projekt Google News:
„Z textu směrnice vyplývá, že titulky a linky můžeme zobrazovat bez platby. Proto budeme ve Francii i nadále tzv. by default zobrazovat titulky a URL. A vydavatelé si pak dále určí, jak dlouhý chtějí zobrazovat náhled, zda a jak velké chtějí zobrazovat obrázky, videa a další… Takže titulky a URL budeme nadále zobrazovat u každého a u některých i případné další věci.“
Potvrdil i to, že Google nemá v úmyslu vydavatelům platit žádné extra peníze.
„Je to naše principiální pozice. Vydavatelé nám neplatí nic za to, že se objevují ve výsledcích vyhledávání, a ani my nebudeme platit za to, že se tam objeví. Stejný přístup budeme mít ve všech zemích, ale vždy samozřejmě bude záviset na konkrétním znění zákona v jednotlivých zemích,“ říká Madhav Chinappa (celý rozhovor s ním přineseme v následujících dnech, pozn. red.).
Podle francouzského ministra kultury Francka Riestera jde rozhodnutí Googlu proti „duchu a textu“ nových evropských pravidel.
Směrnici bude muset do dvou let od jejího schválení zavést i Česko.
Velký střet v Česku
„V České republice na rozdíl od většiny zemí EU je situace ještě vyhrocenější, protože zde odpůrci směrnice mají svoji vlivnou politickou platformu v podobě České pirátské strany,“ řekl pro web Euractiv.cz šéf tuzemské Unie vydavatelů Václav Mach. „Velký střet o implementaci lze proto čekat hlavně na parlamentní půdě,“ dodal.
Ministerstvo kultury již spustilo v této věci konzultace se zástupci vydavatelských domů i technologických firem.
Návrh české novely autorského zákona by měla vláda dostat na stůl do září 2020. Všechny členské státy mají nová pravidla do zákonů převést do 7. června 2021.
Z výroků zástupce Unie vydavatelů plyne, že tuzemské mediální domy počítají s tím, že za svůj obsah dostanou od firem jako jsou Facebook a Google (v Česku může jít i o Seznam) zaplaceno. Podle Václava Macha by to podpořilo „kvalitní a profesionální žurnalistiku, která je nástrojem pro potírání dezinformací, které se efektivně šíří právě díky digitálním platformám“.
Čerstvý příklad z Francie však naznačuje, že tyto naděje mohou být liché.
Když se v minulosti Španělsko ještě před přijetím evropské směrnice snažilo Google přimět, aby médiím za přebírání úryvků a náhledů zpráv platil, společnost reagovala tím, že službu Google News ve Španělsku zrušila.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Stát chce po dvaceti letech přidat radním ČTK. Hledá se, kdo to zaplatí
Alternativní média poslušně drží mikrofon Ficově vládě. Méně zpráv, zato větší zisk
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Google udělal jen to, co mu vyhláška umožňuje. Soudruzi se těšili na vejvar a ten se jaksi nekoná. Budiž jim přáno.
Mimochodem, co se psalo před pár dny, tak Facebook už tohle zavádí v UeSeJ (kde je hej), a uvidíme zda to bude fungovat. Tedy tam to dělá fikaně tam sám nebude platit autorům nic – ale v tom odkazu článku přesměruje uživatele na stránku s předplatným toho média, ať si to tam zaplatí sám :))
Zase je to o tom, že pro Facebook (i Google) je důležitý ten americký trh (s jednotným jazykem, i předpisy), než rozhádáná EU, kde si tu legislativu každý stát dobastluje dle sebe, a navíc tam používají různé jazyky, čili ten dílčí výnos je mnohem menší…
Jen taková poznámka – ono je sice hezké že Seznam.cz taky očekává že „..od Google dostane za zprávy zaplaceno“, ale prakticky k tomu není důvod. Protože, i Seznam jen linkuje většinu článků z jiných webů. Měl tedy platit on jim – jenže to už se „dohodlo politicky“ že se to bude týkat jen těch velkých emerických firem :)))
No a za druhé, a to je podstatnější, Seznam už na tom modelu dávno jede, že zveřejňuje obvykle jen zvýrazněný nadpis článku a odkaz na něj. Čím se ale vracíme k tomu, co se zde kritizuje dost často, leč bez toho moderní média nedokaže existovat. On je to prostě ten bombastický titulek, co ten článek „prodává“. V článku to může být jen do různé šíře rozvedeno, leč určitě to gró není v prvním odstavci, který zatím Google pracně kopíruje, aby za něj snad ještě musel platit…:))))
Pro info: Seznam si za proklik ze své homepage třebas na Psisko bere až 70% výnosu z reklamy z trafficu, který „zařídil“. Je to obchodní vztah.
Díky za info – jenomže. jestli správně rozumím, to je provize z reklamy. Může být.
Ale ta zmíněná směrnice EU se týká autorského práva – čili za toto zveřejnění (i jen odstavce z článku) se má platit – a hlavně tedy opačným směrem.
Myslím že člověk co si myslel že google bude platit za obsah na který odkazuje respektivě poskytuje ukázku obsahu na kterou odkazuje, byl naivní nebo hloupý. Ač mám jistý soucit s novináři a chápu že se můžou cítit dočeni že nějaký robot spracovává jejimi tvořený obsah a pak z něj ukazuje malou část na strankách třetí strany. Považuji koncept kdy za náhled na stránku má poskytovat tohoto náhledu platit za scestný proto že tenhle náhled (s automatickým svolením webu) funguje jako reklama na celý obsah. Obávám se že googl radši nebude zobrazovat obsahach a to možná včetně url adresy než aby za daný obsah platil. Což by pro segment mediální trho založený na volném přístupu k obsahu (myšleno bez předplatného…) mohla být katastrofa, proto že by tím klesla návštěvnost a tím i příjmy z reklamy… A tím se dostáváme k tomu že je tato směrnice zbytečná proto že googl platit nebude a zabránit robotům číst obsah je možné i bez ní. Závěrm bych asi dodal že bez společenské poptávce po kvalitním obsahu a ochotě se podílet na jeho financování (dobrovolné přispívání, předplatné, neblokování reklamy….) to nepůjde, ať už vymyslíme sebelepší legislativu.