Proč se v Evropském parlamentu bučí a v čem je Česko rozvojová země

Napsal/a Adéla Denková 10. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme první měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc září.

  • Uprchlíci, kam se podíváš

EU žije uprchlickou krizí. Na začátku měsíce komisaři objížděli nejpostiženější místa v Evropě, chtěli si prý udělat co nejpřesnější obrázek o situaci. A tak navštívili Řecko, Francii a Německo a navštívili také uprchlíky zaplavené Maďarsko.

Češi protestovali, Maďaři protestovali, Slováci protestovali, Rumuni taky, ale marně. Ministři vnitra, kteří jednali v polovině měsíce v Bruselu, schválili povinné kvóty na přijetí běženců z Řecka a Itálie.

Polsko se trhlo a hlasovalo s většinou. Slovenský premiér Robert Fico zůstal svůj a oznámil, že rozhodnutí napadne u Soudního dvora EU.

Méně nápadně prošly i další nápady: například zřízení svěřeneckého fondu pro Afriku, a přiklepnutí miliardy eur Turecku, v němž aktuálně pobývají téměř dva miliony syrských uprchlíků.

Brusel se ale nápady jen hemží a tak někteří poslanci Evropského parlamentu navrhli, aby uprchlíci byli dočasně ubytováni ve štrasburském sídle, které se využívá pouze na pár týdnů v roce.

  • Evropa stárne. Čína koketuje

Evropané starší 65 let tvořili v loňském roce 18,5 % celkové populace, senioři ve věku 80+ celkem 5 %. Pokud bude kontinent stárnout stejným tempem jako dosud, v roce 2080 se populace osmdesátníků více jak zdvojnásobí. Snad že by nám pomohla nová krev… odjinud?

Čína koketuje s investicemi v EU. Peking oznámil, že podpoří tzv. Junckerův investiční balíček, tedy plán Evropské komise, který má v celkovém výsledku přinést do Evropy až 315 miliard eur. Něco málo Číně zbylo i na nové investice v Česku.

Čína se tak stane první neevropskou zemí, která do balíku vloží finanční příspěvek. Ze zemí EU tak dosud učinilo Německo, Francie, Itálie, Lucembursko, Polsko, Slovensko, Bulharsko, Velká Británie a Portugalsko. Česká vláda o příspěvku zatím uvažuje. Tedy spíše neuvažuje.

  • Junckerův stav Unie

Podle některých byla zpráva realistická a konkrétní, podle druhých obsahově mělká a nic nového nepřinášející. Prostě Juncker. Tedy, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Ve svém vůbec prvním projevu tohoto typu před europoslanci hovořil zejména o migrační krizi a dalších palčivých problémech. Jeho slova provázel střídavě potlesk i bučení v sále.

Po skončení projevu odstartovala jednání o pracovním programu mezi Komisí, Evropským parlamentem a Radou EU. Tam se již pravděpodobně nebučelo.

  • A zase ta Syriza

Zcela jednoznačným vítězem předčasných parlamentních voleb v Řecku se stala strana Syriza dosavadního premiéra Alexise Tsiprase, která obdržela více než 35 % voličských hlasů. Aspoň, že ti Řekové vědí, co chtějí.

Ačkoliv tedy Syriza nezískala většinu a byla nucena sestavit koaliční vládu s pravicovou stranou Nezávislí Řekové (ANEL), i tak překvapila. Očekávalo se, že volby vyhraje, avšak nikoliv tak přesvědčivě. Prostě kolébka demokracie.

Tsipras má nyní od voličů posvěcení k dalším jednáním s mezinárodními věřiteli o změně smluv. Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a od té doby je závislé na pomoci Evropské centrální banky, Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu. Aspoň víme, kdo za to všechno může.

  • VW: udělejte čárku!

Na podvod Volkswagenu s měřením emisí z dieselových motorů se sice přišlo ve Spojených státech, Evropě se kvůli tomu ale nevyhne dlouhá a bolestivá debata.

Nejenže je na německý automobilový gigant navázána celá řada dalších podniků včetně českých, očekává se ale hlavně, že se objeví i další případy manipulace s výsledky testování.

Podobně jako Amerika má totiž EU přísné emisní standardy. Navíc v Unii jezdí mnohem více dieselových aut než USA. Dlouho se přitom věřilo, že diesely prospívají klimatické politice, protože vypouštějí méně emisí CO2, které způsobuje skleníkový efekt.

Jenže kolik létá ve vzduchu nespočítaných toxických emisí škodlivých látek, jako jsou oxidy dusíku? Otázkou však také je, o kolik je v atmosféře více oxidu uhličitého. Ochránci klimatu totiž neváhali se zveřejněním studie, podle které se možná podvádí i při měření těchto „skleníkových emisí“. Kdo tomu rozumí, ať udělá čárku.

Automobilky se takovým tvrzením brání, před nadcházející klimatickou konferencí v Paříži to však může být problém. Navíc, i pro ty, kdo se nestarají o budoucnost planety – více vypuštěného oxidu uhličitého také znamená více spotřebovaného paliva. Kdo tomu rozumí, ať udělá druhou čárku.

  • Žádné ulejvání!

Evropští komisaři nemají plnit své povinnosti jinde, ale pravidelně se účastnit středečních zasedání Komise v Bruselu, na nichž se přijímají důležitá kolektivní rozhodnutí.

Komisaře k tomu vyzval jejich šéf Jean-Claude Juncker. Účast bude komisařům prominuta jen z vážných důvodů, například kvůli zahraniční cestě, a po předložení písemné omluvenky. Podepsané od rodičů!

  • Rozvojové Česko

Na světě je nový akční plán pro vytvoření unie kapitálových trhů, která má zmírnit kapitálová pravidla pro banky a pojišťovny.

Evropské firmy jsou dnes z 80 % závislé na financování prostřednictvím bankovních úvěrů, a pokud jim banka odmítne poskytnout úvěr, jejich projekty jsou v ohrožení.

Největší prospěch by z nových pravidel měly mít země střední Evropy, tedy i Česká republika. Kapitálový trh tu totiž zatím není příliš rozvinutý. V některých ohledech jsme zkrátka i my rozvojová země.

  • Proč bučí parlament

Evropská komise má pro své zemědělce slabost. Kvůli výkupním cenám mléka, které klesají už téměř dva roky a způsobují evropským farmářům obrovské ztráty, a také ruskému embargu na dovoz potravin z EU, schválila okamžitou pomoc ve výši 500 milionů eur (téměř 14 miliard korun) z evropských fondů.

Ty doplní každoročně vyplácenou podporu, která dosahuje 50 miliard eur. Už chápeme, proč se v Evropském parlamentu bučí.

Autorka je redaktorkou serveru Euractiv.cz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)