Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Zdeněk Bakala se zbavuje podílu v NWR. Podívejte se, co všechno v poslední době už prodal

 -   - 

bakala2Creative Commons LicenseZdeněk Bakala” Autor: Screenshot z interview Prague Leadership Institute

Před třemi a půl roky jej Erik Best, americký novinář žijící v Praze, zařadil mezi pět lidí, kteří ovládají tuto zemi. Od té doby se leccos změnilo… Zdeněk Bakala v poslední době především prodával. Dnes oznámil, že se zbavuje svého podílu ve společnosti NWR, která vlastní těžební společnost OKD. HlídacíPes.org zmapoval Bakalovu 25-letou cestu českým byznysem v rámci projektu Pavučiny byznysu.

Podnikatel Zdeněk Bakala spolu s partnery ve společnosti CERCL Mining Holdings se zbavují podílu v NWR. Podle ČTK akcie převádějí na ostatní akcionáře. CERCL, v níž má Bakala poloviční podíl, je většinovým vlastníkem těžební společnosti New World Resources (NWR), která vlastní doly OKD.

Z představenstva NWR souvislosti odchází podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Odchází rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo.


Psali jsme také:

Pavučiny byznysu: Padající OKD bude jednou z událostí roku 2016


Bakala oznámil svůj odchod z firmy v okamžiku, kdy těžební společnost New World Resources oznámila, že meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur). Tedy zhruba desetkrát více než v roce 2014.

Volný pád

Zdeněk Bakala vypadl ze světového žebříčku dolarových miliardářů, stáhl se z vedení firmy NWR, která vlastní prodělávající důlní společnost OKD, a na pozici jakési šedé eminence a mecenáše „pravdy a lásky“ jej podle některých médií střídá realitní magnát Luděk Sekyra.

Bakala po svém odchodu z komunistického Československa začínal prakticky z ničeho; v současné době americký magazín Forbes, který sestavuje žebříčky nejbohatších lidí světa, odhaduje jeho majetek na 900 miliónů dolarů.

Prostřednictvím své nadace podporuje nadané studenty, peníze ovšem dává nejen na různé dobročinné účely, ale i na politiku.

Před parlamentními volbami v roce 2010 daroval ODS, TOP 09 a straně Věci veřejné dohromady 28,5 milionu korun, sponzoroval například i prezidentskou kandidaturu Karla Schwarzenberga.

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode podnikatelské i občanské aktivity Zdeňka Bakaly.

Jak šel čas…

 • 1979 – Zdeněk Bakala se vyučil v tehdejším Československu dámským krejčím
 • 1980 – emigroval ve svých necelých dvaceti letech do USA, kde později vystudoval na University of California v Berkeley a finančnictví na Dartmouth College
 • 1991 – stal se šéfem české pobočky Credit Suisse First Boston
 • 1994 – zakládá v Praze investiční a poradenskou firmu Patria Finance
 • 2000 – prodává Patria Finance belgické bankovní skupině KBC
 • 2004 – prostřednictvím společnosti RPG Industries, kterou založil se svými společníky, koupil od Petra Otavy a Viktora Koláčka Karbon Invest, jíž tehdy patřily mimo jiné Ostravsko-Karvinské doly (OKD)
 • 2005 – založil v Nizozemsku společnost s ručením omezeným New World Resources zabývající se důlními provozy atd.
 • 2006 –Prodal Petru Otavovi firmu Metalimex, druhého největšího obchodníkem s ocelí, kovy a železnou rudou v zemi, která dříve patřila Karbon Investu
  – Získal podíl v časopise Respekt.
 • 2008 – V roce 2008 akcie NWR uvedl na burzy v Londýně, Varšavě a Praze
  – Koupil většinový podíl firmy Economia, která vydává deník Hospodářské noviny a několik desítek odborných časopisů
 • 2010 – oženil se s Miss Československo 1991 Michaelou Maláčovou
 • 2013 – NWR prodal OKK koksovny za 95 milionů eur (tehdy zhruba 2,44 miliardy korun) Otavově skupině Metalimex.
 • 2014 – Po dokončení finanční restrukturalizaci NWR v loňském roce drží Bakala poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní v NWR 50,5 procenta
 • 2015 – Odstoupil z představenstva NWR, prodej společnosti RPG byty
 • únor 2016 – Oznamuje, že převádí svůj podíl ve společnosti NWR

Pavouka zvětšíte poklepáním na obrázek, jednotlivé poližky lze dále rozkliknout. Detailně je v grafice zpracován mimo jiné i “projekt OKD”.

Mapování Zdeněk Bakala 2014-2

 

O autorovi

Autorem článku je Ondřej Neumann

Komentáře

Komentářů (11)
 1. Karel napsal - dne 19.5.2015

  Dojemné – Jak Bakala k majetku přišel….
  Nerostné bohatství státu aneb jak se stát postaral o krejčího dámských siluet http://jdem.cz/7zj48

  • Michal napsal - dne 20.5.2015

   O jaké smlouvě to asi pan Karel blouzní, když žádná nebyla? 🙂

 2. Admirál napsal - dne 11.8.2015

  Konec konců, nájemníci z bytů OKD mohou být šťastni, že prostřednictvím p. Bakaly mohli investovat do tak skvělého projektu, jako je Knihovna Václava Havla.

 3. Josef napsal - dne 24.2.2016

  Vidím, že řadě lidí nedopřává Václav Havel klid a pokoj ani řadu let po své smrti. Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi to přeji. Vás neznám, ale pokud jste z Lubljanky, tak vám také.

 4. Josef napsal - dne 24.2.2016

  Kontroverzní podnikatel pan Bakala sice vůbec nepatří mezi mé oblíbence, ale musím si klást také otázky, týkající se i jiných kontroverzních podnikatelů. Proč se například téměř vůbec, nebo jen velmi málo, hovoří o panu Kellnerovi a panu Komárkovi? Vždyť oni nejsou o nic lepší, než pan Bakala. Spíše ještě o něco horší. I jejich maléry by mě zajímaly. Prý jich není málo.

  • Zdeněk Boráň napsal - dne 28.2.2016

   Kellner, to je ten bílý kůň Václava Klauze?

 5. Jiří napsal - dne 25.2.2016

  Chybí tam prodej železniční společnosti AWT (původně OKD Doprava) polské železniční společnosti PKP Cargo. V letech 2014-15.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Advanced_World_Transport

  A Eric Best mezi těch 5 vlivných lidí nezařadil Andreje Babiše. Five Families vypadá lépe než Six Families, ale nikdy jsem nepochopil, proč Babiše vynechal.

 6. Eva napsal - dne 25.2.2016

  Chybí nákup ČEZ A RWE….i nadále doluje,ale jinde.Proto se zdražují elektřina a plyn.