Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Z Ukrajiny do Česka letos přijelo 170 krajanů, vrátili se zatím dva

 - 

3212373025_929d148f12_z Autor: insidious and subtle M / Foter / CC BY-NC

V roce 2015 přicestovalo z Ukrajiny v rámci programu „asistence při přesídlení krajanů“ 170 lidí. Spekulace o tom, že si přijeli jen pro finanční příspěvek a pak se vracejí zpět se nepotvrzují.

„Zpět na Ukrajinu se na trvalo vrátily dvě osoby. Jedna paní, s ohledem na svůj pokročilý věk, více než 80 let, vyhodnotila své přesídlení jako nešťastné řešení. Druhá usoudila, že její uplatnění na Ukrajině je lepší než v ČR,“ upřesnilo na dotaz HlídacíPes.org Ministerstvo vnitra.

V krajanské komunitě na Ukrajině se přitom otevřeně mluví o tom, že někteří do Česka odjeli jen s vidinou přesídlovacího příspěvku v řádech desítek tisíc korun a s ním se pak chtějí vrátit zpět domů.

“Otevřeně se to tam říká. Mimo jiné se to opírá i o fakt, že i když odjely i celé rodiny, neprodaly svůj majetek a nadále si ponechaly své domy,” říká pod podmínkou anonymity Čech, který je s krajany na Ukrajině v pravidelněném styku. Takový scénář se však zatím nijak nepotvrzuje.

„Ani jedna ze zmíněných osob neobdržela žádné finanční prostředky od ČR a před odjezdem se vzdaly povolení k trvalému pobytu,“ říká Josef Holek z tiskového odboru Ministerstva vnitra. „Na finanční příspěvek mají krajané nárok až poté, kdy mají zajištěno trvalé bydlení, práci a další formality v rámci procesu integrace,“ dodává Holek.

V praxi tak začaly být první příspěvky vypláceny přesídleným krajanům až ve druhé polovině září. „Od zahájení výplaty finančních prostředků nebyl zaznamenán žádný odjezd na Ukrajinu,“ konstatuje Holek.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan