Roman Janoušek, obchodník s politickým vlivem.

Z číšníka miliardářem. Podívejte se, čím vším se zabýval lobbista Roman Janoušek

Napsal/a -pes- 10. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Kdysi se o něm říkalo, že coby pražský kmotr ovládá magistrát, má vliv na jím přidělované zakázky, na ruku mu jdou tehdejší primátor Pavel Bém i další vysocí úředníci. Jeho jméno bylo spojováno s řadou podezřelých machinací, několikrát jej kvůli nim vyšetřovala policie, ale nikdy nebyl obviněn. Před třemi lety srazil v opilosti autem ženu a dnes si v brněnské věznici odpykává čtyřapůlletý trest.

Veřejnost si Romana Janouška pamatuje od doby, kdy se ve zveřejněných telefonických odposleších s Bémem vzájemně oslovovali „mazánku“ a kolibříku“. Mezi politiky a lidmi z velkého byznysu se mu říkalo „kapitán“ nebo také „Lord Voldemort“.

Pro kamarády to byl Romeš, který umí cokoliv zařídit. Stačilo za ním zajít do pražské kavárny U myšáka ve Vodičkově ulici. Romeš byl znám svými styky na nejvyšších místech, nic pro něj nebyl problém.

Do okruhu jeho známých patří nejen Bém, ale třeba i bývalý státní zástupce Libor Grygárek, o nějž se kvůli podezření ze zneužití pravomoci či z manipulace státních zakázek zajímala policie. Úzké vazby jej v minulosti spojovaly i s dalšími „politickými podnikateli“ – Ivem Rittigem či Romanem Hrdličkou. Média je tehdy označovala jako „kmotry ODS“.


Pavučiny byznysu – HlídacíPes.org mapuje aktivity veřejně známých osob


V roce 2014 odhadl týdeník Euro Janouškův majetek na čtyři až pět a půl miliardy korun a zařadil ho mezi padesát nejbohatších Čechů. Oficiálně však jeho jméno už zmizelo z firem, které zakládal a vlastnil, rodinnou vilu převedl na manželku, u jeho letoviska v Chorvatsku zase jako vlastník figuruje firma Zorana Kazimiroviče, který má k Janouškovi blízko.

Server HlídavíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode dosavadní aktivity Romana Janouška i lidí z jeho okolí. Není toho málo, a tak si je v nejdůležitějších bodech připomeňme.


  • V roce 1993 spoluzaložil společnost Medea Kultur, s níž začal provozovat kino Blaník na pražském Václavském náměstí. Mimo jiné se zde pořádaly přednášky s protidrogovou tématikou, na nichž vystupoval i tehdejší šéf mezirezortní protidrogové komise Pavel Bém. Od té doby se datuje jejich přátelství.
  • Před rokem 1989 začínal jako číšník, pak se z něho stal podnikatel. Honosí se titulem doktor práv, jeho diplomová ani rigorózní práce ale nejsou v archivu pražské právnické fakulty k nalezení.
  • Stát podle Nejvyššího kontrolního úřadu vydal v letech 1993 až 1996 zhruba půl miliardy korun na protidrogové programy, značná část skončila právě na účtech firmy Medea Kultur.
  • Další firma spojená s Janouškovým jménem získala v roce 2002 od Všeobecné zdravotní pojišťovny mnohamilionovou zakázku na vydávání časopisu Svět pojištěnce. Ve stejném roce uzavřela Medea Kultur s VZP dlouhodobou smlouvu na propagaci s ročním rozpočtem dvanáct milionů. Podle Hospodářských novin získaly firmy blízké Romanu Janouškovy od VZP jen za rok 2008 na sto dvacet miliónů.
  • Jiná firma, v níž Janoušek figuroval, získala od magistrátu zakázku na vydávání Listů hlavního města Prahy.
  • V době, kdy se jednalo o privatizaci ruzyňského letiště, o níž se Janoušek zajímal, upozornil týdeník Ekonom, že ředitel firmy Letiště Praha Miroslav Dvořák staví luxusní dům v Podolí na parcele, kterou Janoušek vlastnil.
  • Švýcarská justice v roce 2008 pro podezření z praní špinavých peněz zmrazila konta firmy Botanic Financial Corporation, k nimž měl přístup i Janoušek. Švýcarští ani čeští policisté však nakonec nic podezřelého nezjistili a konto společnosti zase odblokovali.
  • V roce 2009 se ukázalo, že zisk z projektu bezkontaktní karty MHD Opencard nejde dopravnímu podniku, ale osmi firmám s neznámým majitelem. V představenstvu minimálně dvou z nich působil Roman Janoušek.
  • V roce 2012 zveřejnil deník MfD odposlechy telefonických hovorů někdejšího primátora Pavla Béma a Romana Janouška, které pořídila BIS. Důvěrně se v nich oslovují „kolibříku“ a „mazánku“ a probírají záležitosti týkající se pražského magistrátu. Odposlechy naznačují, že Janoušek mohl mít velký vliv na rozhodování úředníků.
  • V březnu stejného roku se opilý Janoušek pokusil ujet z místa nehody, kterou zavinil. Řidička nabouraného vozu se mu v tom snažila zabránit, Janoušek ji ale svým autem srazila poté se snažil uniknout i policejní hlídce. Městský soud jej nejdříve odsoudil ke třem letům vezení za těžké ublížení na zdraví, po odvolání vrchní soud trest zpřísnil na čtyři a půl roku. Od 18. listopadu 2014 si jej odpykává v brněnské věznici.

Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.

Janoušek 9

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)