Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Výsledky voleb v Česku mohou ovlivňovat i cizinci. A co teď?

 -   - 

2851028537_ba08e1fe66_z Zdroj Autor: Photo credit: debaird™ via Foter.com / CC BY-SA

GLOSA Dneškem počínaje začínají v dalších částech Prahy platit modré parkovací zóny. Nemusí se nám to líbit a v demokratické společnosti je vedle různých petic, protestních shromáždění a sprostých statusů na Facebooku už jen jedna další možnost, jak to radním dát jasně najevo – v příštích volbách jim nedat svůj hlas. Nebo je naopak radostně volit, protože budete mít konečně kde zaparkovat. Volba je na nás.

Vlastně nejen na nás, i na NICH. O tom, co se děje v místě, kde žijeme, totiž nerozhodujeme jen my, rodilí Češi a Češky (s průměrnou volební účastí v minulých komunálních volbách 36,17 %), ale i cizinci – zatím jen z členských zemí Evropské unie s trvalým pobytem v Česku.

To, co je pro leckoho banální, roky stará a nijak překvapivá informace, je pro jiné důvod k aktuálnímu pohoršení. O to větší, že na dnešní jednání vlády nese ministr Jiří Dienstbier novelu volebních zákonů, která umožní volbu i těm cizincům s EU, kteří mají v Česku pouhý přechodný pobyt.

A co víc. Rád by dal právo volby v místních volbách i všem cizincům, kteří v Česku žijí déle než pět let. “Dienstbier je sluníčkář a zešílel,” nese se sociálními sítěmi (jež jsou speciálním obvodem, v němž má volební právo bohužel úplně každý a volební účast je na rozdíl od té reálné hojná).

Aby tu o nás rozhodovali cizinci? Stačí, že o nás rozhoduje Brusel, ne? Proč by měl Vietnamec od nás z ulice, u kterého už deset let ráno kupuji rohlíky, mluvit do toho, kdo bude můj starosta? No, protože to dává smysl. Kdo zde platí daně, odvádí jejich část i obci, v níž žije, a měl by mít na lokální úrovni do politiky co mluvit, i když pochází třeba od jezera Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg (správná výslovnost zde) v Massachusetts.

(Podobně, coby dočasný plátce londýnské council tax, dostal už někdy v roce 2005 právo promluvit svým hlasem do lokální britské politiky i autor tohoto textu).

Pro ty, kterým při pomyšlení na vliv cizinců na naši krásnou zemi praská žilka, máme pod čarou ještě jednu rozrušující zprávu. Evropská komise toho času vede s Českou republikou řízení o porušení unijního práva, v němž nám (NÁM!) vytýká, že občané jiných členských států EU nemohou být pro obecní volby a volby do Evropského parlamentu členy tuzemských politických stran.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

(1) komentář
  1. NA napsal - dne 25.8.2016

    Není tak podstatné jak dlouho tu kdo žije a jaké platí daně, ale jestli bude nést důsledky své volby.
    Větší problém mám, když někdo odvolí a za pár dní se stěhuje.