Vlastizrada, velezrada, jabka, hrušky. Čeští novináři se vydali na pole ústavního práva

Napsal/a Robert Malecký 11. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ta dvě slova snad ani nemohou mít odlišnější význam. Vlastizrada – trestný čin, za který je v České republice možné odsoudit kohokoli, s jedinou výjimkou. Tou je prezident, z principu nestíhatelný. A velezrada, která je jako ústavní delikt vyhrazena naopak jen hlavě státu. Zdá se to jednoduché, přesto v tom politici i novináři znovu chybují, kdykoli se ústavní žaloba na prezidenta objeví na repertoáru parlamentní operetky.

Prezident Miloš Zeman potvrdil částku, kterou ČR zaplatila jako výkupné za Češky unesené v Pákistánu. TOP 09 ho vyzvala k demisi, jinak prý začne sbírat podpisy pro podání ústavní žaloby. „To je na odstoupení, nebo na podání žaloby k ústavnímu soudu, aby rozhodl, zda není jeho chování vlastizradou,“ prohlásil ve středu odpoledne před novináři ve sněmovně 1. místopředseda strany Marek Ženíšek.

Byl to tedy on, kdo chybu do veřejného prostoru vypustil jako první. Je třeba říct, že ve svém projevu termín použil ještě jednou, o několik vět později, a tentokrát již správně, mluvil o velezradě. Vzápětí ovšem tiskový odbor TOP 09 rozeslal tiskovou zprávu, a opět s chybou (najdete ji zde).

Naletěly Novinky nebo Eurozprávy

velezrada eurozprávy

Většina redakcí se s Ženíškovou chybou vyrovnala dospěle, prostě ji opravily. Ale třeba na serveru Novinky.cz se termín vlastizrada líbil tolik, že ho použili i do titulku. Ten pak na stránce svítil až do večera. „Později se na stránkách TOP 09 objevil termín velezrada, který začal používat i sám poslanec. Upřesnění terminologie potvrdila Novinkám v podvečer i Martina Týblová z tiskového oddělení strany,“ vyrovnali se s opravou editoři Novinek.

Blízko úspěchu byly Eurozprávy.cz. Ty vydaly zprávu kreditovanou jako ČTK, která ovšem od počátku používala správný termín velezrada. Stačilo by, kdyby editor do zprávy nesahal – jenže lákadlo bylo příliš velké. Někdo aktivní správný termín přepsal na vlastizradu, opět s použitím i v titulku.

Prezidentské velezrady

S velezradou je potíž, kdykoli se objeví ve veřejném prostoru. Poprvé se o ní v dějinách samostatné ČR vážně mluvilo v roce 2004, kdy chtěl senátor Zdeněk Bárta (nezařazený za KDU-ČSL) stíhat prezidenta Václava Klause kvůli nečinnosti při doplňování Ústavního soudu. Pře utichla, když prezident začal konat.

Velezrada je definována jako „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Trestem může být jen ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.

V dobách Bártovy iniciativy podával k Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta výhradně senát, v souvislosti se zavedením přímé volby došlo ke změně – dnes je podání podmíněno i souhlasem Poslanecké sněmovny. Mluví se i o další změně, která by dala samostatnou pravomoc i sněmovně, tento návrh je součástí širší novely Ústavy týkající se prezidentských pravomocí a dosud nezačalo její projednávání.

Před Ústavním soudem stál v roce 2013 Václav Klaus kvůli své novoroční amnestii – ovšem až po skončení mandátu. To byl také důvod, proč soud řízení zastavil. „Ústavní soud vyšel z toho, že primárním účelem toho řízení je v podstatě odstranění z funkce prezidenta, který poškozuje zájmy státu a právního státu, což neplatí v případě, kdy uplynulo funkční období bývalého prezidenta,“ zdůvodnil tehdy rozhodnutí generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Před soud tehdy Klause poslalo 38 senátorů.

Ve spojení s cizí mocí

Vlastizrada je naopak trestným činem, zařazeným do hlavy deváté trestního zákoníku, tedy mezi trestné činy proti České republice, cizímu státu a mezinárodní organizaci. Dopustit se jí může občan ČR, který ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem spáchá trestný čin rozvracení republiky, teroristického útoku, teroru nebo sabotáže. Sazba činí patnáct až dvacet let, vynesen může být i výjimečný trest.

Ale pozor. Historicky byla součástí trestního řádu i velezrada. Mezi lety 1948 až 1961, kdy byl sepsán nový trestní zákon, se tak v tehdejším Československu trestal pokus o zničení či rozvrácení lidově demokratického zřízení nebo společenské a hospodářské soustavy republiky, základní sazba byla od 10 do 25 let. Uložit bylo možné i doživotí nebo trest smrti, velezradu v roce 1961 nahradily úžeji vymezené trestné činy vlastizrady a válečné zrady.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)