Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Vláda v tichosti opouští ideu prioritních zemí pro český export

 - 

5727299176_1d80463c3f_z Autor: HikingArtist.com / Foter / CC BY-ND

Jen tři roky vydržela nová exportní strategie České republiky postavená na představě podpory vývozu do vybraných prioritních a zájmových zemí.

V původním seznamu zemí, mezi nimiž je například Rusko, Ukrajina nebo Irák, sice ministerstvo zahraničí z diplomatických důvodů škrtat nebude, podporu exportu však již otočilo jiným směrem – na perspektivní obory v jednotlivých zemích světa.

Pro každý z 23 vybraných oborů od leteckého průmyslu po „zábavu a volný čas“ je k dispozici seznam desítek konkrétních zemí, kde čeští diplomaté či pracovníci zahraničních kanceláří CzechTrade vytipovali možné příležitosti pro české firmy.

Oficiálně vláda strategii i z diplomatických důvodů rušit nehodlá, fakticky ale text, který v roce 2013 před odpor ministerstva zahraničí protlačil tehdejší ministr průmyslu Martin Kuba, skončí v koši.

„Nebudeme prioritní země rušit a říkat, že nás nezajímají. Ale říkat podnikatelům, soustřeďte se na dvanáct prioritních zemí, které jsme vám vybrali, nedává smysl,“ říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„Mezi prioritními zeměmi jsou i dvě země rozvrácené válkou jako je Irák a Ukrajina… Pokud bychom je vyjmuli z prioritních zemí, setká se to s negativním ohlasem, ale nelze zároveň předstírat, že tam jsou nějaké skvělé možnosti. Řešení je, že prioritní země bychom nechali, ale bude větší důraz na oborové příležitosti,“ připustil na nedávné tiskové konferenci i ministr průmyslu Jan Mládek.

Oborové příležitosti podle ministerstva zahraničí mnohem víc odpovídají realitě a tomu, jak může ekonomická diplomacie prakticky pomáhat tuzemskému exportu.

Z Česka každý den směřuje na export zboží a služby za deset miliard korun, vloni dosáhl celkový český export 3,6 bilionu korun.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan