Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Vláda poprvé otevřela veřejnosti eKlep: přehled o návrzích zákonů a průběhu jejich schvalování

 -   - 

Lady Blind Justice Autor: Marc Treble via Foter.com / CC BY-NC

Systém eKLEP zaznamenává všechny fáze legislativního procesu už od počátku připomínkových řízení, jeho obsah byl ale ještě před několika dny neveřejný. Nyní vláda eKlep – více než rok od slibovaného termínu – veřejnosti otevřela. Či alespoň významně pootevřela.

„Nově budou veřejnosti dostupné všechny verze legislativních materiálů, a to již od chvíle, kdy jsou zaslány do připomínkového řízení, až po konečnou verzi schválenou vládou,“ říká ministr Jiří Dienstbier. O chystaném otevření systému široké veřejnosti mluvil poprvé už vloni v lednu.

Tehdy kritizoval mimo jiné to, že i když je systém uzavřený a nepřístupný veřejnosti, „kdo má silný zájem, vždy si přístup do systému opatří a to zakládá nerovnost a netransparentnost přístupu k informacím.“

Trvalo další více než rok, než Úřad vlády systém skutečně otevřel.


Eklep pro veřejnost (vládní zkratkou „VeKLEP“) zpřístupňuje veřejnosti vládní dokumenty, které se nacházejí ve schvalovacím procesu:

 • návrhy věcných záměrů zákonů,
 • návrhy zákonů,
 • návrhy zákonných opatření Senátu,
 • návrhy nařízení vlády
 • návrhy vyhlášek

Veřejnost tak může sledovat životní cyklus jednotlivých materiálů od jejich tvorby až ke schválení nebo zamítnutí.


Přístup do kompletního eKlepu je i nadále možný jen přes přihlašovací heslo, které mají mít k dispozici jen “ministerstva a jiné ústřední správní úřady, kraje a další schválené subjekty veřejné správy”.

“Cílem širšího zpřístupnění informací v eKLEPU pro veřejnost je zajistit rovnější a transparentnější přístup občanů k informacím. Dochází k významnému rozšíření obsahu veřejně přístupných dat,“ říká vedoucí Úřadu vlády Pavel Dvořák.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (7)
 1. Jirka napsal - dne 28.3.2016

  Pardon, ale co je to za úlet?! Myslím, že je to na stažení článku nebo alespoň opravu… Vždyť eKlep byl přístupný veřejnosti i dosud! Teď dochází k relativně malému rozšíření (např. historie změn), ale třeba návrhy zákonů, připomínky z připomínkového řízení apod. – to vše bylo dostupné i dosud… Autore?!

  • Robert Břešťan napsal - dne 29.3.2016

   Jak jste přišel na to, že byl eKlep veřejný? Byl veřejný jen pro toho, kdo měl heslo a heslo měly (mít) jen úřady. To, že ho pak pokoutně získal kde kdo, je věc druhá. Kdyby byl veřejný, tak by před rokem ministr Dienstbier nesliboval jeho otevření. Kdyby byl veřejný, tak by se jeho otevřením sám Úřad vlády teď v březnu sám nechlubil. Nějaké další otázky?

   • Jirka napsal - dne 29.3.2016

    Normálně jsme tam mohli hledat 🙂 Žádné heslo jsme neměli, ani pokoutně. Opravdu to bylo veřejné. Teď tam přibylo pár vylepšení, ale sdělení “Vláda poprvé otevřela veřejnosti eKlep” je vážně velký omyl.

   • Matěj napsal - dne 31.3.2016

    Jirka má pravdu, jenom se to dosud jmenovalo Knihovna připravované legislativy, teď je to formálně přejmenováno jako veřejná část eKlepu – ale třeba link nebo struktura jsou prakticky stejné jako dosud. Veřejně dostupné už nějaké tři čtyři roky nejméně.

 2. Taoiseach napsal - dne 30.3.2016

  Asi je dobré pro porovnání uvést, že v databázi Eur-lex jsou už dávno uváděny všechny návrhy aktů přijímaných řádným legislativním postupem, a to ve všech úředních jazycích orgánů EU.