Víte, co je námrd nebo stereobuzna? Unikátní slangový slovník se stal součástí webarchivu Národní knihovny

Napsal/a Robert Malecký 9. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Audiofil neboli člověk, který si potrpí na kvalitní reprodukci hudby. Nebo taky stereobuzna – aspoň podle internetového slovníku Čeština 2.0, který v tuto chvíli obsahuje přes sedm tisíc převážně slangových a často, jemně řečeno, méně korektních výrazů. Každý týden jich v průměru přibývá kolem osmdesáti.

Čeština 2.0 vznikla už v roce 2008, a jak říká její zakladatel Martin Kavka, od té doby trolí češtináře. Mimochodem – i slovo trolit je ve slovníku uvedeno a znamená provokovat někoho, často v diskuzích na internetu (ale nejen tam).

martin-kavka

„Češtinu 2.0 jsem založil, abych měl někde po ruce nové výrazy, které jsem zaslechl nebo četl. A pak mě taky bavilo publikovat slova okamžitě, což byl rozdíl oproti klasickým tištěným slovníkům, které a) vyjdou vždy jednou za pár dlouhých let a b) určují, která slova jsou OK a která ne. Čeština 2.0 je v tomhle o fous otevřenější,“ říká Martin Kavka.

No o fous – Čeština 2.0 si jednoduše na nic nehraje. Zachytává výrazy, kterými lidé běžně mluví. Bez politické korektnosti a zbytečného ostychu. Každé slovníkové heslo doprovází příklad jeho užití v běžné řeči: „Ta stereobuzna si koupila nový zesilovač.“

Babišovné, Babišovo ticho, zemandrtálec…

Čeština 2.0 má i svou facebookovou a twitterovou verzi. Ty do značné míry odráží i to, jak moc do naší mluvy pronikají výrazy spojené s politikou a jejími výraznými osobnostmi.

Celou kapitolu by zabraly termíny, kterými češtinu obohatil třeba ministr financí Andrej Babiš.

Namátkou babišovné (poplatek vybíraný obchodníky kvůli komplikacím způsobeným přechodem na EET), Babišovo ticho (strach ozvat se vůči nadřízenému i s tou sebemenší kritikou), zčápit (získat dotaci) nebo budelípismus. Ten nejlépe vyzní v příkladu: „Skromného miliardáře zvolil vděčný lid za svého proroka budelípismu.“

Dohromady v tuto chvíli slovník nabízí tři desítky hesel, tak či onak věnovaných Babišovi nebo příznivcům jeho hnutí.

Ale abychom byli spravedliví, Babiš v tom není sám. Klausův hmat je schopnost nechat osobitým způsobem zmizet tužku se stolu, klausoleum je Institut Václava Klause. Hodit Zemana znamená upadnout či klopýtnout, zemandrtálec je agresivní příznivec současné hlavy státu. Premiér Bohuslav Sobotka zase nosí přezdívku ozubená pleš.

Pro méně výrazné politiky pak slovník jako útěchu nabízí termín surikata. Známe je všichni – jde o politiky stojící na tiskové konferenci po boku hlavního řečníka a fungující především jako křoví. „Vedle Babiše na tiskovce stály čtyři surikaty.“

Památník internetového písemnictví

Martin Kavka slovníku věnuje denně hodinu až dvě, za vydatné pomoci své manželky. Letos plánuje vydat knihu, shrne v ní nejzajímavější novotvary.


Výběr nejnavštěvovanějších slov

  • tlak vagínou – chování, při němž je žena přesvědčena, že dosáhne svého jednoduše jen proto, že je majitelkou vagíny
  • rozforejnit – utratit peníze za drogy; podle bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta
    „Jindra je schopnej rozforejnit klidně dvě stě kolíků za měsíc.“
  • účtenkový stalinismus – doba po zavedení EET a s ní související zvýšené bonzování;
    „Ajaj, už začal účtenkový stalinismus. Kdy vymajznem na západ?“
  • námrd nadměrné množství
    „Ty domácí úkoly, to je zase námrd.“
  • vyzevlenost – pohodlnost, lenost, flákání; viz také zevlit, zevl
    „Ta jeho vyzevlenost mě ničí. Nemůžu se na to dívat, jak furt jen leží a zírá do bedny.“

A co na to odborná veřejnost? Jak ta reaguje na zmíněné trolování svého prostoru? „Zatím bere Češtinu 2.0 jako zábavný server. Předchozí šéf Ústavu pro jazyk český Karel Oliva říkal, že patří do kategorie jazykových legrácek. Pár češtinářů ze škol se už taky slušně vytočilo a rozčílilo a vydrželo jim to až do napsání e-mailu. Ale většinu z nich to – alespoň podle reakcí – spíše baví,“ říká Kavka.

Na přelomu roku byla Čeština 2.0 zařazena do webarchivu Národní knihovny. Tedy jakéhosi památníku českého internetového písemnictví – digitálního archivu českých webových zdrojů, které jsou uchovávány pro příští generace.

To jen jeden úspěch. Ten další má pro Martina Kavku osobní rozměr. „Strýc mé ženy, lingvista, milovník češtiny a skvělý člověk Jiří Marvan z ústecké univerzity, který loni bohužel zemřel, byl ze slovníku nadšený a sám přispěl několika slovy. To pro mě byla největší poklona.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)