Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
jimkillock via Foter.com / CC BY-SA,

Úřady a ministerstva mají být jen ve svém. Nájem pouze výjimečně, prosadil Babiš

Poměrně nenápadně začala platit novela zákona o státním majetku. Předložil ji ministr financí Andrej Babiš a po ministerstvech a úřadech žádá: nepronajímejte si kanceláře, úřadujte ve vlastním a nemovitosti, jež nepotřebujete, odevzdejte státu „do centrální správy“.

S novelou, kterou sněmovna schválila letos v lednu, získává na významu Úřad pro zastupování ve věcech majetkových. Právě zde se shromažďují všechny informace o administrativních budovách v majetku sátu. A právě sem by měl putovat veškerý nemovitý majetek, který státní instituce označí jako nepotřebný.

Pozor, jde po vás CRAB

„Zákon skutečně preferuje, aby úřady sídlily v budovách v majetku státu. Ne ve všech lokalitách je to ale nyní objektivně možné,“ říká generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Dosud si zhruba 500 „složek státu“ s nemovitým majetkem nakládala sice podle zákona, ale i podle svých interních předpisů a tedy i velmi různorodě. Centralizace správy administrativních budov je podle Kateřiny Arajmu evropským trendem, který má v konečném důsledku přinést významné úspory, ale i zisky státu z prodeje nadbytečných nemovitostí.

„Veškerý nemovitý nepotřebný majetek se soustředí na jedno místo, na ÚZSVM , a když najdeme složku, která majetek potřebuje ke své činnosti, převedeme jej v rámci státu. Pokud taková složka není, můžeme s majetkem nakládat směrem k veřejnosti, prodat ho,“ říká Arajmu.


Čtěte též: Komunistická ČSSR stále žije. Na socialistické podniky jsou v katastru zapsány tisíce nemovitostí


Její úřad už začal naplno využívat systém evidence administrativních budov CRAB. Nově má každý úřad možnost převést i běžnou správu užívaných budov pod ÚZSVM.

„Daná složka státu bude sice nadále budovu užívat, ale za stát by měl budovy spravovat jen jeden subjekt – teplo, světlo, úklidové služby, ostrahu, veškeré nezbytné činnosti k chodu objektu. Výhodou je, že budeme moct ceny soutěžit centrálně,“ říká Arajmu.

I když by úřady „nepotřebnost“ svých administrativních kapacit nechtěly hlásit dobrovolně, ÚZSVM by na to měl upozornit právě systém CRAB.

„Díky němu máme detailní informace o provozních nákladech. Když se takto ukážou objekty, kde jsou takřka nulové výdaje na elektřinu, plyn, tak se ptám, kdo objekt užívá. To je první vodítko. V praxi nacházíme budovy, které jsou i desítky let prázdné, chátrají a snižuje se jejich hodnota,“ říká Arajmu.

Levá a pravá ruka státu

ÚZSVM už podle jejích slov začal aktivně vyhledávat a vyzývat ministerstva a úřady k převedení nevyužívaných budov na ÚZSVM či k odchodu z komerčního nájmu do budov v majetku státu.

Ne vždy ale nastolený trend sleduje sama vláda. V připomínkovém řízení je nyní například návrh ministerstva průmyslu na to, aby se Česká báňská správa přestěhovala z lukrativní budovy v centru Prahy, poblíž Staroměstského náměstí do regionů, pravděpodobně do Ostravy.

V návrhu ovšem chybí jakýkoli finanční propočet či návrh toho, do jakých budov by se úřad stěhoval a jaký osud by čekal historickou budovu, jež vznikla na konci 19. století speciálně pro potřeby úřadu.

„Změna sídla může vyvolat nežádoucí mediální spekulace o „skutečných“ důvodech stěhování ČBÚ, například že jde o první krok pro to, aby nemovitost na velmi atraktivní adrese přešla do soukromých rukou,“ varuje předkládací zpráva k návrhu na stěhování báňského úřadu.


Psali jsme: Vláda chce přestěhovat Český báňský úřad z lukrativního centra Prahy do Ostravy


V novele zákona o majetku státu vidí pozitivní vzkaz pro svůj úřad například prezident NKÚ Miroslav Kala. „V novele ministr financí zakazuje organizačním složkám státu, aby chodily do nájmu a pokud není vyhnutí, tak jen na nezbytně nutnou dobu,“ říká Kala, který se snaží u ministra financí Andreje Babiše získat podporu pro stavbu nového sídla NKÚ.


Rozhovor s generální ředitelkou ÚZSVM Kateřinou Arajmu přinese HlídacíPes.org zítra.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře