Trojice předsedů nejvyšších soudů před kárný senát? Soudce Kydalka tvrdí, že se míchají do politiky

Napsal/a Robert Malecký 22. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Soudce pražského Městského soudu Kamil Kydalka kritizuje trojici předsedů nejvyšších soudů za jejich prohlášení k situaci v polské justici. Nikoli za obsah prohlášení jako takový, ale kvůli tomu, že politickým prohlášením mohli znevážit soudcovskou nestrannost. Odkazuje tak na svou vlastní při: kárný senát Kydalku uznal vinným, že chyboval, když aktivně vstoupil do debat kolem voleb v Mnichovicích u Prahy.

Předsedové Nejvyššího, Nejvyššího správního a Ústavního soudu vydali v pátek prohlášení k situaci v Polsku. Podle nového zákona o reorganizaci nejvyššího soudu tam bude moci například ministr spravedlnosti poslat soudce do důchodu a sám obsadit jejich místa. Přijetí zákona vyvolalo ve Varšavě masové protesty.

Kydalkovi vadí, že předsedové soudů Pavel Rychetský, Josef Baxa a Pavel Šámal vydali politické prohlášení. Jak totiž vyplynulo z jeho pře o kárné provinění, soudci se takových projevů mají zdržet.

„Když já za článek v lokálním tisku byl hnán před soud, co bude následovat u výše uvedených pánů, kteří se míchají do zahraniční politiky a ještě se pod elaborát podepsali včetně uvedení všech funkcí? No osobně bych očekával, že je budou také tahat na kárné řízení!“ napsal Kydalka na Facebooku.

Redakci HlídacíPesorg pražský soudce později potvrdil, že jeho prohlášení je možné považovat za veřejné.

Co Kydalka provedl?

Soudce Kamil Kydalka byl kárným senátem Nejvyššího správního soudu uznán vinným, že nepřípustně zasáhl do komunálních voleb v Mnichovicích u Prahy, kde v roce 2014 trávil čas jako chalupář. Soud sice konstatoval vinu, ale upustil od postihu.

Kárný návrh na něho podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Požadoval projednání Kydalkova případu, aby byly stanoveny mantinely pro politické angažmá soudců. Zároveň navrhoval, aby soud po projednání nestanovil sankci, čemuž soud vyhověl.

O případu loni v září rozhodoval i Ústavní soud, který zamítl Kydalkovu stížnost proti rozhodnutí NSS. „Důvěru veřejnosti mohou mít jedině soudci, kteří jsou nestranní a nezávislí,“ uvedla tehdy soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Kamil Kydalka před volbami v roce 2014 kriticky hodnotil kandidáty do komunálních voleb – a to v místním zpravodaji. Letáky s jeho hodnocením pak dostali obyvatelé do schránek.

V hodnocení byl Kamil Kydalka označen funkcí soudce. Upozornil třeba na kauzy, které soudil, například tunelování H-Systému. Popsal také, že právě on u Ústavního soudu napadl amnestii prezidenta Václava Klause. Podle soudů je takové chování nepřijatelné, Kydalka nadále nesouhlasí, loni na podzim podal stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.


Co napsal soudce Kydalka

Mojí milí! Přečetl jsem si výzvu představitelů české justice a paní ombudsmanky. Nechám dnes mimo komentář samotný obsah v podrobnostech, zkusím naznačit, v čem se mi nelíbí podpis včetně funkci u pánů Šámala, Baxy a Rychetského.

Někteří z Vás jistě zaregistrovali kárné řízení proti mé osobě za údajný leták, který jsem nesepsal, ani nedistribuoval, a za článek o možných koalicích na radnici jednoho malého města s asi 3 tisíci obyvatel. A ten článek jsem podepsal jako chatař. Přesto kárné řízení proběhlo, byl jsem odsouzen, trest uložen nebyl. A teď se dostávám k jádru pudla, jak se říká!

Když já za článek v lokálním tisku byl hnán před soud, co bude následovat u výše uvedených pánů, kteří se míchají do zahraniční politiky a ještě se pod elaborát podepsali včetně uvedení všech funkcí? No osobně bych očekával, že je budou také tahat na kárné řízení!

Osobně to nečekám, protože jak říká jedno přísloví : Co je povoleno bohovi, není povoleno volovi. Jiný výsledek by mě jen milé překvapil!

Tak jak to tedy je v této zemi se svobodou slova? Nechám se překvapit!


Co se děje v Polsku?

Prohlášení k situaci v Polsku v pátek zveřejnili předsedové Ústavního soudu Pavel Rychetský, Nejvyššího soudu Pavel Šámal a Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Podpis připojili i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ombudsmanka Anna Šabatová.

Vývoj v Polsku v posledním roce podle nich ohrožuje samotnou podstatu principů, na kterých stojí demokratický právní stát. „Po ochromení Ústavního tribunálu a podřízení veřejnoprávních médií momentální státně stranické politice v minulém roce dochází v těchto dnech k bezprecedentnímu útoku na nezávislost polského soudnictví,“ uvádí se v prohlášení.

Kontroverzní zákon o reorganizaci polského nejvyššího soudu, který prosazuje národně-konzervativní vláda, v noci na sobotu podle očekávání schválila horní komora polského parlamentu, Senát.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)