, Facebook ANO

Transparency International se distancovala od své exšéfky Krnáčové

Napsal/a Ondřej Neumann 23. února 2015

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) popírá, že na ministerstvu vnitra získala půlmilionovou odměnu. Její bonus ve výši 505 tisíc korun přitom vyplývá přímo z oficiálního dokumentu ministerstva. Dnes ji za tento postoj zkritizovala Transparency International (TI).

Kritika TI je o to citelnější, že Krnáčová v minulosti byla ředitelkou této organizace bojující proti korupci. A tento kredit jí a hnutí ANO pomohl i k vítězství v pražských komunálních volbách.  Druhou pikatérií je skutečnost, že na výši odměny upozornily Lidové noviny, které patří šéfovi ANO Andreji Babišovi. A právě kritický článek publikovaný v tomto deníku odstartoval „horkou fázi“ konce ministryně spravedlnosti Heleny Válkové.

Vyjádření TI v plném znění:

TI k primátorce Adrianě Krnáčové a diskuzi o výši mimořádných odměn

TI s údivem sleduje aktuální diskusi ohledně výše mimořádných odměn, které byly paní Adrianě Krnáčové, bývalé ředitelce organizace Transparency International – Česká republika, o.p.s., vyplaceny za doby jejího působení ve funkci náměstkyně ministra vnitra.

A v této souvislosti nelze než připomenout jeden z předvolebních tweetů paní Krnáčové. Ano paní primátorko, Vašemu mottu, že „Veřejná správa musí být veřejná. Veřejné nakládání s majetkem, veřejné investiční záměry, veřejné jednání rady, platy. Všechno. #volby2014“, můžeme jen přisvědčit.

Ale také platí, že nesmí zůstat jen u předvolebních proklamací a slov, a že je třeba si vždy především zamést před vlastním prahem. Pokud tvrdíte bez dalšího, že informace zveřejněné internetovým deníkem lidovky.cz ohledně výše Vám vyplacených odměn dosahujících částky 505 000,- Kč za rok 2014 nejsou správné, ačkoliv byly zveřejněny na základě oficiální informace o platech vedoucích zaměstnanců Ministerstva vnitra, nesmíte se divit, že Vaše reakce nevzbuzuje důvěru.

Jediný správný postup, který se slučuje s Vašimi předvolebními proklamacemi a s hodnotovými základy, které jste si, jak všichni doufáme, s sebou odnesla z Transparency International, je skutečně pravdivé zveřejnění informací o výši těchto odměn. A to nejen v zájmu prokázání pravdivosti Vašich tvrzení v tomto konkrétním případě, ale též jako příklad hodný následování.

Čtěte též

Reklama

3 komentáře

 1. sasek napsal:

  Copak se v celé Praze nenašel důvěryhodný a kompetentní kandidát na primátora, že si zastupitelstvo nakonec zvolilo Slověnu, o jejíž minulosti nic nevíme? Nedovedu si představit, že by v Bratislavě primátoroval Čech, ani čechoslovákům by to nedali. Celkem by nám, venkovanům, do toho nic nebylo, nebýt toho, že v Praze se nastavují normy. A ty jsou v poslední době sakra nízko.
  MUDr.Svoboda měl dostat šanci, je to zralý, zkušený muž a nepochybně pražský patriot. Že se na stará kolena dal zlanařit do ODS je sice smutné, ale jinak by se tehdy v politice neprosadil.

 2. Vašek napsal:

  Výborně, nelze nežli poděkovat za výborný investigativní článek p. Neumanna! Stejně tak bych se bez přemýšlení podepsal pod reakci čtenáře „sasek“. Situace, která se vyvinula na pražském magistrátu je doslova alarmující a jen opětovně potvrzuje bídu české politické scény – cožpak opravdu neexistují domácí kandidáti na primátora hlavního města ČR?!

 3. Miroslav Kocourek napsal:

  Taky by stálo za to,podívat se na záležitost,kdy sama Transparency International pod vedením nynější Primátorky,před několika lety doslova „prošustrovala“spoustu milionů při sjezdu či kongresu této organizace v Praze.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama