Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Terorismus, násilí, vraždy. Jak bezpečně se cítíte ve své zemi? Češi jsou (celkem) v klidu

 -   - 

11970795853_2f063f2cd5_z Zdroj Autor: IntelFreePress via Foter.com / CC BY-SA

Třetina lidí z 21 zemí světa se neustále obává o svou bezpečnost V Turecku a Brazílii má obavy dokonce každý druhý. Nejbezpečněji se cítí Švédové, Němci a Nizozemci.

Plyne to z průzkumu společnosti GfK v 21 zemích světa mezi 25 tisíci uživateli internetu. Respondenti měli na výběr sedmibodovou stupnici, na níž měli určit, do jaké míry souhlasí s výrokem „Mám neustále obavy o svou bezpečnost“.

Téměř třetina dotázaných jednoznačně souhlasilo s tvrzením „máme neustále strach o svou bezpečnost“. Naopak pouze deset procent respondentů tvrdí, že obavy nemá.

V České republice se k „neustálým obavám“ v průzkumu přihlásilo 19 % lidí, zcela opačný postoj mělo 14 % lidí.

RZ_GfK_16058_PR-Infografik_Angst_CMYK_czfin2

Největší obavy panují v latinskoamerických zemích, Turecku a Rusku V Brazílii a Turecku vybrala první dvě možnosti vyjadřující souhlas více než polovina respondentů, kteří se neustále obávají o svou bezpečnost.

V Brazílii se jedná o 64 procent online respondentů a v Turecku o 54 procent. Jen mírně zaostává Mexiko se 48 procenty, Argentina se 43 procenty a Rusko se 42 procenty.

V případě latinskoamerických zemí a Ruska souvisejí čísla s vyšší mírou násilné trestné činnosti a četností vražd, zatímco v Turecku jsou obavy pravděpodobně důsledkem pociťovaného rizika teroristických útoků.

Nejbezpečněji se cítí Švédové, Němci a Nizozemci. „Ve Švédsku, Německu a Nizozemsku je naopak nejvyšší procento lidí, kteří výrazně nesouhlasí s tvrzením, že by měli neustálé obavy o svou bezpečnost, což svědčí o vysokém pocitu bezpečí v těchto zemích,“ konstatuje průzkum.

O autorovi

Autorem článku je -pes-

Komentáře

Komentářů (4)
 1. František Navrátil napsal - dne 28.8.2016

  Promiňte, ale takové informace jsou naprostý nesmysl. Procento lidí, kteří se obávají o svou bezpečnost se mění podle lokality. Jinak vnímá pocit bezpečí nešťastník, který bydlí v Mostě a jinak obyvatel rezidenční čtvrti na Modravě. Jinak vnímá pocit bezpečí návštěvník soutěže dobrovolných hasičů v Malenovicích a jinak půlnoční chodec v brněnském Cejlu. Pocit bezpečí tedy úzce souvisí s no gou zónami, česky vyloučenými lokalitami, kam nechodí ani policie.

  • Ondřej Neumann napsal - dne 28.8.2016

   Souhlasím s vámi, že na různých místech Česka se lidé mohou (oprávněně) cítit méně v bezpečí než na místech jiných. Výzkum však toto neřeší. Přináší srovnání na úrovni států – v tom je jeho vypovídající hodnota.

   • František Navrátil napsal - dne 28.8.2016

    Ono to spolu úzce souvisí. Lidé hodnotí bezpečnost podle reálné situace. Existuje tedy přímá úměra. Čím více nepřízpůsobivých, čím více no go zón, tím menší pocit bezpečí. Pokud tedy patříte k normálním lidem. Připouštím, že existují psychicky rozhárané skupiny, které mají strach z Putina nebo z vrahů z wól strýtu.

 2. Tomas napsal - dne 29.8.2016

  Lidé se musí něčeho bát, jinak by se vymlátili navzájem.