Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Stavba nové jaderné elektrárny v Česku: Jednání se zájemci začínají, první je Rosatom

 -   - 

8388174421_f9f0142867_z04780010” Autor: IAEA Imagebank via Foter.com

Příprava dostavby jaderné elektrárny Dukovany míří do další fáze. Dnes na ministerstvu průmyslu začínají první rozhovory se zahraničními zájemci o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Prvním na řadě je ruský Rosatom.

„Příští týden následuje Westinghouse a postupně vždy po dvou dnech další zájemci,“ potvrzuje vládní zmocněnec pro jadernou energii Ján Štuller.

Z devíti je šest

Česká vláda oslovila celkem devět firem. Obsáhlé dotazníky upřesňující parametry jejich nabídky zaslalo zpět šest z nich: ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, americko-japonský Westinghouse Electric Company, jihokorejské KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

„Bavit se budeme o obchodním modelu, investorském modelu, možnostech financováním a o odpovědích, které nám dali v našich dotaznících,“ říká Štuller.

Poslední z úvodního kola rozhovorů je naplánován na 10. února. „Výstupem z těchto diskusí nemá být ještě žádné rozhodnutí,“ zdůrazňuje Štuller.

Právě způsob financování je podle ministra průmyslu Jana Mládka téma, na němž se zatím Stálý výbor pro jadernou energetiku (zahrnuje vybrané experty a členy vlády) není schopen shodnout.

„Identifikovali jsme čtyři základní body dalších jednání, jimiž jsou délka povolovacích řízení, proces výběru dodavatele, investorský model a financování. V zásadě jsme se shodli na prvních třech bodech, nicméně největší výzvou je bod čtvrtý, tedy model financování,“ řekl Mládek po jednání výboru z minulého týdne.


ČTĚTE TAKÉ: Jaderný expert František Hezoučký: Dva jaderné bloky se dají postavit za 250 miliard


Chceme stavět (už) za osm let

Součástí jednacích týmů jsou i zástupci společnosti ČEZ. „U technické stránky máme hlavní slovo, u otázek finančních si to i podle akčního plánu na sebe vzala vláda,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

S výstavbou jednoho bloku v Dukovanech počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který loni v červnu schválila vláda.

ČEZ podle jeho slov plní vše, co mu vláda v akčním plánu uložila. „Jsou založené a vyčleněné samostatné společnosti Nový jaderný zdroj ETE II a Nový jaderný zdroj EDU II. V loňském  roce do nich byl vložen majetek spojený s těmito projekty, především pozemky a infrastruktura,“ říká Kříž.

Už vloni v létě začalo v souvislosti se zamýšlenou dostavbou Dukovan zjišťovací řízení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

Pokud by výběr dodavatele postupoval podle optimálních předpokladů, jméno firmy, jež začne stavět nový reaktor v Dukovanech, by mělo být ohlášeno nejpozději za čtyři roky.

„Pokud chceme mít nový zdroj v roce 2035, musí výstavba bloku začít nejpozději v letech 2025 až 2027. Přijde na to, zda budeme mluvit o zkušebním nebo trvalém provozu. Abychom mohli začít stavět v roce 2025, s ohledem na různá povolení a posudky, musí být výběr dodavatele jasný nejpozději v roce 2020,“ říká Ján Štuller.


PSALI JSME: Český „pan Jádro“: Nový jaderný blok bychom měli spustit v roce 2035

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (8)
 1. Němec napsal - dne 26.1.2017

  Pokud jadernou elektrárnu schválíme ruskému Rosatomu a zároveň schválíme protiraketovou základnu USA, tak máme zajištěnou bezpečnost na věky.

  • liberal shark napsal - dne 26.1.2017

   Vy osobně by jste si koupil ruské auto nebo letadlo ? Nebo by jste si raději vybral japonské, jihokorejské nebo americké ?

   • Jan napsal - dne 26.1.2017

    Zatím platí, ruský projekt primáru se osvědčil,
    i nadzvuková letadla jsou velmi sofistikovaná zařízení, v případě osobních aut je to pravda jiná kategorie.
    Hodnotit můžete pokud pracujete v oboru a máte i praktické zkušenosti. Takových lidí je však velmi málo.

 2. liberal shark napsal - dne 26.1.2017

  Dokud Sobotkova vláda nenajde odvahu k nějaké formě veřejné podpory projektu, nebude se stavět nic.

 3. Klouda napsal - dne 26.1.2017

  Pád Nečasovy vlády je přičítán jeho neuváženému výroku, že největší šanci má Rosatom.
  To bych rád viděl statečného úředníka či komisi, kteří rozhodnou ekonomicky a ne podle politického zadání. Takovým odborníkům bych hluboce smekl.

  • Josef napsal - dne 26.1.2017

   Pokud by snad byla nabídka Rosatomu výhodná v první fázi ekonomicky, můžeme si být stoprocentně jisti, že následně nás přijde zatraceně draho politicky a později s největší pravděpodobností i ekonomicky.

   • nováček napsal - dne 26.1.2017

    Ano, Rosatom nás připojí k Novému SSSR milý Josefe.

 4. Martin napsal - dne 6.2.2017

  Je pravda, že politicky přichází z Ruska mráz, ale na druhou stranu pokud někdo sleduje, co překabátění soudruzi v Rusku v jaderné energetice provádějí, tak klobouk dolů. Spustili do plného provozu první reaktor III+ generace a také rychlý množivý sodíkový reaktor. Takže je třeba si přiznat, v že zbytek světa se jim v této oblasti dívá na záda z čím dál větší vzdálenosti.