Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Snižování počtu ministerstev: staré téma se starým obsahem. Konat se nebude a úředníků přibude

 -   - 

16992243_1326124540791109_7950551088732548228_o Zdroj Autor: Facebook hnutí ANO 2011

GLOSA Některá témata se do české republiky vracejí jako bumerang, který ne a ne zasáhnout cíl. Tým kolem Andreje Babiše má ale schopnost i u ohraného obsahu přesvědčit veřejnost, že přichází s pozoruhodnou novinkou.

Tou má být nyní Babišova teze, že počet českých ministerstev (a také zákonodárců) je příliš veliký, přebujelý a zasluhuje ostrý řez.

„Trávíme spoustu času tím, že si ministři dopisují, tráví strašně času na poradách a komisích. Formalismus je obrovský. Ve Švýcarsku mají jenom sedm resortů,“ říká Andrej Babiš.

Má pravdu. Sedm členů Federální rady stojí v čele ministerstev. Jsou to: 1. ministerstvo zahraničních věcí, 2. ministerstvo vnitra, spravedlnosti a policie, 3. ministerstvo obrany, ochrany obyvatelstva a sportu, 4. ministerstvo financí, 5. ministerstvo hospodářství, 6. ministerstvo životního prostředí, 7. dopravy, energetiky a spojů.

Zda je tohle i Babišův ideál, nevíme. Jisté je, že podobné nápady tady už byly. A dopadly „jako vždycky“. V českých vládách od roku 1992 nikdy nebylo méně než 15 členů (včetně premiéra).

Vláda Václava Klause I. (2. 7. 1992 – 4. 7. 1996) – 19

Vláda Václava Klause II. (4. 7. 1996 – 2. 1. 1998) – 15/ 16

Vláda Josefa Tošovského (2. 1. 1998 – 17. 7. 1998) – 17/ 19

Vláda Miloše Zemana (22. 7. 1998 – 12. 7. 2002) – 17/ 19

Vláda Vladimíra Špidly (15. 7. 2002 – 4. 8. 2004) – 18

Vláda Stanislava Grosse (4. 8. 2004 – 25. 4. 2005) – 18

Vláda Jiřího Paroubka (25. 4. 2005 – 4. 9. 2006) – 18

Vláda Mirka Topolánka I. (4. 9. 2006 – 9. 1. 2007) – 15

Vláda Mirka Topolánka II. (9. 1. 2007 – 8. 5. 2009) – 18

Vláda Jana Fischera (8. 5. 2009 – 13. 7. 2010) – 18

Vláda Petra Nečase (13. 7. 2010 – 10. 7. 2013) – 15/ 16/ 17

Vláda Jiřího Rusnoka (10. 7. 2013 – 29. 1. 2014) – 15

Vláda Bohuslava Sobotky (od 29. 1. 2014) – 17

Vyšší počet ministerstev odpovídá i českému politickému systému, který generuje nevelké parlamentní většiny (obvykle tříčlenných koalic).

Pokud Andrej Babiš operuje se švýcarským číslem sedm, pak to jen podtrhuje jeho touhu nemuset do budoucna „krmit“ koaliční partnery vládními posty, tedy dosáhnout takového výsledku, aby mohl vládnout sám.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


S ideou snížení počtu ministerstev na devět přišel ještě v době, kdy se Babiš věnoval pouze svému byznysu, Mirek Topolánek. Mělo vzniknout supersilné ministerstvo hospodářství zahrnující působnost ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy, pro místní rozvoj a části zemědělství. O to se ale nakonec nikdo ani nepokusil.

Slova Andreje Babiše o přebujelosti sytému navíc narážejí na realitu, již tu aktivně pomáhá vytvářet právě ministr financí.

Počet státních zaměstnanců se od roku 2012 (bylo jich necelých 414 tisíc) zvýšil do roku 2016 o 23 tisíc lidí a letos jich má přibýt dalších zhruba osm tisíc. Finanční správa vloni přijala kvůli jen elektronické evidenci tržeb přes 360 nových zaměstnanců.

počet státních zaměstnanců 2012 - 2017

Škrtl by Babiš spolu s ministerstvy i desítky tisíc státních pracovních míst?


O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (2)
  1. Němec napsal - dne 6.3.2017

    Pan Babiš periodicky dává populistická prohlášení, která všechna média papouškují a ohlupují národ. Ve skutečnosti přijal ohromné množství státních úředníků za vysoký plat. Raději by měl prozradit kolik má důchod švýcarský důchodce. Jeho spoluvládnutí drasticky ožebračuje dnešní důchodce a to vládne levice.

  2. Oskar (hanák z Hané) napsal - dne 7.3.2017

    Firmy nemívají ministerstva, tak proč by je měla mít ta Babišova firma ČESKOFERT, co nejpozději od ledna 2018 nahradí Českou republiku?