Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Smlouva jako Brno. Město zvyšuje nájemné podle brněnského “Big Mac Indexu”

 -   - 

6310812547_94dbe9aae2_oCreative Commons LicenseVincent w/gun” Autor: GerGauss

Důsledkem loňských komunálních voleb v Brně a úspěchu hnutí Žít Brno je i seriál „archivy se otvírají“. Dalším dílem je pozoruhodná nájemní smlouva uzavřená v roce 1994 se společností McDonald´s.

Tehdejší brněnský primátor Jiří Horák v ní pronajal část domu v centru Brna, na rohu ulice Zámečnické a náměstí Svobody provozovně rychlého občerstvení nadnárodního řetězce McDonald´s

Na stále platnou smlouvu na svém Facebooku upozornil zastupitel městské části Brno-střed Svatopluk Bartík. Firma do rekonstrukce objektu dle smlouvy investovala zhruba 16 milionů korun. Velmi neobvyklá je ale pasáž upravující každoroční nárůst nájemného.

Ta totiž nezohledňuje inflaci, ani tržní růst cen a pronájmu nemovitostí nýbrž „index založený na vývoji hrubých prodejních cen následujících šesti produktů prodávaných v restauraci : Big Mac, Hamburger, Cheesburger, malé hranolky, střední Coca-Cola a káva 0“.

printscreen Brno

Základem jsou ceny ze dne 30. listopadu 1995. Brněnským “Big Mac” indexem vypočteným ze zmíněných šesti položek fastfoodového menu se pak každoročně násobí nájemné ve výši 3500 Kč/ metr čtvereční (za kancelářské prostory) a 2000 Kč/m za prodejní plochy (jedná se o cenu za metr čtvereční za rok). Počáteční měsíční suma za nájem činila celkem 38 725,60 Kč měsíčně.

„Pokud meziroční změn nepřesáhne 5 % včetně, nebude se po následující rok nájemné indexem upravovat,“ stojí dále ve smlouvě uzavřené na dobu určitou do 15.7. 2017.

Důsledkem takto uzavřené smlouvy je (vedle kuriózního způsobu navyšování ceny) de facto to, že nájemce může prostřednictvím ceny vybraných produktů sám ovlivňovat cenu nájemného.

(Těšte se na pokračování článku v nejbližších dnech na HlídacíPes.org. Co myslíte – o kolik se za posledních 20 let zvedlo nájemné, jež provozovna McDonald´s městu platí? Zjišťujeme. TO BE CONTINUED… A výsledek ZDE)


O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (17)
  • Robert Břešťan napsal - dne 11.2.2015

   Brno to zrovna není, ale…

 1. Jaroslav napsal - dne 11.2.2015

  Pomerne kreativni vytvareni ceny, ne?

  Pujdou-li ceny nahoru, mesto vydela take, pujdou-li dolu, adekvatne se bude podilet na na snizene cene burgeru.

  Jedine co vidim jako problem je ze cena neni z medianu celerocni ceny, ale je stanovena k preden znamemu datu. V tomto pripade lze cenou manipulovat napr. “akcni cenou”. Tento princip by vsak odporoval dobrym mravum a puvodnimu zameru dohody a urcite by sel soudne napadnout.

  Vicemene je to odflaknuty clanek na jinak zajimave tema.

  • Robert Břešťan napsal - dne 11.2.2015

   Spíše odfláknutá smlouva. Tržní nájemné se za 20 let mění o dost rychleji než cena za hambáč…

 2. Brno napsal - dne 11.2.2015

  Tak by ma zaujímalo, čo znamená prirovnanie “Smlouva jako Brno”. Nejak nechápem spojitosť v čom je ako Brno.
  Ďakujem

  • Robert Břešťan napsal - dne 11.2.2015

   Přirovnání “jako Brno” je v češtině běžně zavedené. Když je něco “jako Brno”, tak je to velké. V titulku je to samozřejmě trochu nadsázka, ale tahle smlouva jinak dost velká je.

 3. Kralevic napsal - dne 11.2.2015

  Opravte si prosím ten nesmysl, že smlouva je uzavřená “se společností McDonald´s”. Chápu, že nemáte smlouvu k dispozici celou, ale není tak těžké si zjistit, že tenhle McDonald je frančíza (nebo se dovtípit, že nadnárodní korporace by sama takhle bizarní smlouvu neuzavřela).

   • Kralevic napsal - dne 14.2.2015

    Zvláštní, to se tedy omlouvám, předpokládal jsem, že v nájmu to má provozovatel. Pak ale tedy nechápu, v čem je problém – smlouva je uzavřená se subjektem, který na cenu produktů vliv nemá. Vaše věta “nájemce může prostřednictvím ceny vybraných produktů sám ovlivňovat cenu nájemného” není pravda, protože nájemce ceny v tomhle fastfoodu neurčuje (jen je doporučuje, a tenhle konkrétní frančízant se těch doporučení taky mimochodem nedrží, konkrétně i ten Big Mac má dražší).

    • Robert Břešťan napsal - dne 14.2.2015

     Jenže ono jde o to, jakou cenu nastaví na jeden den v roce… Jde o cenu k 30. listopadu. Vám ta smlouva přijde normální?

 4. Ladia napsal - dne 12.2.2015

  McDonald je franšíza provozovaná nájemcem franšízy, ten neovlivňuje cenu ani jiné parametry toho, co prodává, ovšem nese rizika úspěšnosti. Tohle ustanovení mu dává jakous záruku, že ho nájemné nezabije, až mu firma změní ceny. Zrovna tohle bych neviděl jako nějaký problém. Je to zábavné, ale nic hlubokého bych v tom nehledal. V archivu se jistě najdou jiné skutečně korupční kousky.

  • Robert Břešťan napsal - dne 12.2.2015

   Podepsal to GŘ McD… Viz odkaz v předchozí odpovědi.

 5. Honza napsal - dne 12.2.2015

  Mě spíš vadí, že ostatní musí za podobný prostor platit 300kkč měsíčně a více, to jim dává před konkurencí značnou výhodu

 6. Jan napsal - dne 12.2.2015

  Mechanismus navyšování nájemného je geniální, bez ironie. Zdražení hambáče byť jen o 5 korun totiž znamená nárůst nájemného o 25%, což je výrazně více než nárůst tržních cen nemovitostí a především výše nájemného se nemůže nikdy snížit, ale tržní ceny nemovitostí kolísají. Roberte, svým výsměchem jste se vysmál sám sobě.

  • Robert Břešťan napsal - dne 12.2.2015

   Milý Jane, co nepotrebujesdelovatemail, už jste viděl smlouvu, kdy by pronajímatel svou obchodní politikou mohl ovlivňovat cenu, již platí za pronájem? Vzrůst cen “hambáče” o 5 kč navíc sám o sobě rozhodně nárůst nájemného o 25 % nezpůsobí. Až nám magistrát sdělí, kolik provozovna dnes skutečně platí, ukáže se realita.

 7. Honza napsal - dne 12.2.2015

  Navíc 5% meziroční nárůst cen, který dle smlouvy nemá na výši nájemného vliv, je za tu dobu velmi slušný prostor pro zdražení, řekl bych odhadem tak na dvojnásobek původních cen. A insider informace, denní tržby této prodejny se stabilně drží na 100kkč.

 8. Libor Supcik napsal - dne 12.2.2015

  Kreativni reseni… ovsem je hanbou, ze smerem na zapad se podil potravin na spotrebnim kosi zmensuje, obvykle na rustem najmu.. nicmene az nebude co do huby tak bude jedno kde sidlis..cili toto neni navzdy