,

Slovenský župan Kotleba žaluje společnost Post Bellum za propagaci sionismu a potlačování svobod

Napsal/a Robert Břešťan 5. listopadu 2015

Marián Kotleba, předseda a zakladatel Ludové strany Naše Slovensko podal na Slovensku trestní oznámení „na neznámého pachatele“ za propagaci sionismu. Kvůli výstavě k 70. výročí konce 2. světové války, kterou v Banské Bystrici pořádá společnost Post Bellum.

To dlouhodobě mapuje životní příběhy obětí diktatur 20. století – komunismu a nacismu. Trestní oznámení směřuje na „podezření ze spáchání trestného činu podpory hnutí směřujících k potlačení základních práv a svobod“. Na konci října jej v Bánské Bystrici osobně podal tajemník Kotlebovy Ludové strany Naše Slovensko Martin Beluský.

Argumentace sionismem

„Panu Kotlebovi se nelíbí příběh paní Štefánie Lorándové, která přežila Osvětim, zachránila stovky židovských uprchlíků, falšovala jim doklady a dostávala je do Palestiny, kde mnozí vstoupili do armády a bojovali proti takovým jako je pan Kotleba. Ona sama pak za odboj málem zaplatila životem,“ říká předseda Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Ludová strana v trestním oznámení, jehož znění má redakce HlídacíPes.org k dispozici, argumentuje mimo jiné rezolucí OSN z roku 1975 odsuzující sionismus jako „formu rasismu a rasové diskriminace“.

Rezoluci navrhly arabské státy a prosadily ji s pomocí států někdejšího socialistického bloku v čele s SSSR. Jde přitom o politicky motivovanou protiizraelskou rezoluci, jež byla v prosinci 1991 v OSN revokována.

Župan 2013

„Ti, kdo rozpoutali druhou světovou válku, začínali tím, že podněcovali a šířili nenávist proti menšinám, podobně jako pan Kotleba. Dějiny se prý někdy opakují. Poprvé je to tragédie, podruhé fraška,“ poznamenává Mikuláš Kroupa.

Sám Kotleba má zkušenosti s paragrafem o „hanobení národa, rasy a přesvědčení“. Za jeho výroky v předvolební kampani byl obžalován, stíhání však bylo později zastaveno.

Od roku 2013 je Kotleba předsedou (županem) Banskobystrického samosprávného kraje.

Čtěte též

3 komentáře

 1. oskar napsal:

  co sa da ocakavat od pohrebku ludakov a antisemitov – je to jednoducho pako! este doteraz „neprehltol“ existenciu izraela…;o)

 2. Taoiseach napsal:

  Mám pedantskou námitku proti nadpisu: trestní oznámení je něco jiného než žaloba.

 3. český maloměšťák napsal:

  Myslel jsem si, že pan Kotleba nosí na veřejnosti dlouhý kožený kabát, jako každý správný ostrý ludácký chalan.
  Nu a hle – on si přitom vykračuje v županu !
  Je vidět , že je skutečně orignální, nonkonformní, politicky nekorektní …to se dnes nosí, to je in.
  Ten to jednou dotáhne možná až na maďarského knížete.

Přidávání komentářů není povoleno