Skype se „vypařil“ a za sdílení příspěvků je basa. Vítejte v Číně – a radši si vypněte mobil

Napsal/a Sinopsis 10. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Fungovat v Číně bez sociální sítě WeChat je v dnešní době prakticky nemožné. Mladí i staří Číňané se pomocí této aplikace dorozumívají, propagují své firmy, nakupují, platí účty, hledají partnery. Program tak shromažďuje informace o platebních kartách, pohybu uživatelů nebo obsahy soukromých sdělení. To všechno ovšem WeChat také sdílí přímo s čínskými úřady.

WeChat, v originálu Wei-sin (Weixin), je vlajkovou lodí čínské internetové společnosti Tencent, jejíž činnost není pro čínské úřady složité kontrolovat a regulovat.

Na rozdíl od jiné populární platformy pro sdílení, mikroblogu Sina Weibo (čínská obdoba Twitteru), se totiž příspěvky a názory uživatelů WeChatu nemohou nekontrolovatelně šířit, obsahy jsou sdíleny pouze v okruhu přátel či v rámci chatovací skupiny o velikosti maximálně 2000 členů – a to je velký, ale stále sledovatelný a kontrolovatelný dav.

Kromě poměrně běžného sběru a shromažďování osobních dat jako jsou jména, emailové adresy, telefonní čísla, detaily platebních karet, čísla osobních průkazů a také obsahy soukromých konverzací a příspěvků, se WeChat nepokrytě přiznává ke sdílení všeho potřebného s čínskou vládou.

Služebníček… ochota, ze které mrazí

Z anglické verze podmínek užití vyplývá ochota Tencentu odhalit a předat úřadům osobní údaje (a s nimi i obsahy soukromých komunikací) za velmi vágně formulovaných podmínek (například ve snaze vyhovět požadavku předloženému vládními úřady, policejními orgány či podobnými institucemi).

logoJak píše Wall Street Journal, čínská vláda „buduje jeden z nejsofistikovanějích high-tech systémů ke sledování svých občanů na světě, včetně sledovacích kamer, technologií k rozpoznávání tváří a rozsáhlých počítačových systémů, jimiž procházejí terabyty dat. Ústředním nástrojem tohoto úsilí jsou největší čínské technologické firmy, které v kyberprostoru otevřeně jednají jako oči i uši čínské vlády“.

Oči a uši strany

Čínská vláda požaduje po společnostech jako Alibaba, Tencent a Baidu pomoc při stíhání lidí podezřelých z trestných činů, stejně jako při umlčování politického disentu. Jejich technologie se také používají při budování sledovacích systémů ve městech. Tato pomoc je daleko rozsáhlejší než pomoc, kterou poskytují firmy v západních zemích svým vládám, píše dále Wall Street Journal.

Připomíná, že narozdíl od amerických společností, které často požadavky vlády na informace odmítají, čínské společnosti o práci s úřady otevřeně hovoří.

Otevřeným přiznáním spolupráce čínského gigantu Tencent s komunistickým režimem pokračuje proces tažení vlády proti mikroblogu Sina Weibo, který jde ruku v ruce s dominantním postavením Tencentu na trhu sociálních sítí. Hřebíčkem do rakve popularity Weibo („čínského Twitteru“) se stalo zákonné omezení objemu sdílení příspěvků.

Do vězení za sdílení

V roce 2013 vešla v platnost hrozba až tříletého vězení pro toho uživatele, jehož příspěvek by byl sdílen více než 500krát či shlédnut více než 5000krát. Vzhledem k principům fungování aplikace WeChat, kde se obsahy mohou šířit jen mezi přáteli či v rámci skupinového chatu, bylo zákonem postiženo právě zejména Weibo. Velikost a teoreticky neomezený rozsah psaných názorů a stanovisek zjevně představovaly pro čínský režim až příliš velké nebezpečí.

Zákaz další chatovací platformy – celosvětově oblíbeného WhatsAppu – posunul dosah čínské cenzury na další úroveň. Zprávy na WhatsApp totiž putují internetovým prostorem složitě zašifrované, a poskytovaly tak čínským uživatelům jistou míru soukromí.

Zatím posledním krokem vlády v tomto směru se na přelomu října a listopadu stalo vytěsnění aplikace Skype. Ta se „vypařila“ ze všech webových stránek na čínském internetu, kde ji doposud bylo možné stáhnout. Nabízet ji přestal i Apple, který se nebojí jít do sporů s americkou vládou, ale v Číně bez řečí plní pokyny úřadů. Ti Číňané, kteří plánovali s voláním přes Skype teprve začít, už tak aplikaci nevyzkouší.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)