Síla v mléku, Oscaři pro Brusel a ti, které nemáme rádi

Napsal/a -pes- 12. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

BRUSELSKÁ SETBA. Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za třetí měsíc letošního roku.

Evropské země se na společném summitu s Tureckem na začátku března nestačily divit. Turecký premiér přišel s vlastním plánem na řešení migrační krize v Evropě a především s novými požadavky: další tři miliardy eur, ukončení vízové povinnosti pro turecké občany a otevření zbývajících kapitol přístupových rozhovorů.

Členem EU by totiž chtěl být každý. Vemte si ty výhody. Europoslanci například v březnu finálně schválili, že do evropských škol půjde více ovoce a mléka. Vadilo to jen Aničce z 1.A, která řekla, že „mlíko je hnusný“.

Když jste člen EU, máte také být na co hrdí. Například při rozdělování letošních Oscarů uspěly hned dva filmy podpořené z evropských peněz – vychvalovaný Saulův syn a životopisný dokument o Amy Winehouse.

A vůbec, všechna ta překvapení stojí za to. Jen nesmíte být moc důležitou zemí, respektive politikem. Třeba taková Angela Merkelová nemohla být z návrhů Turecka na summitu překvapená vůbec. O všem totiž věděla už den předem.

Výměnný obchod

Ostatní prezidenti a premiéři pak každopádně označili turecký nápad za zajímavý. Takový nesporně je. Za každého vráceného migranta, který přišel nelegální cestou na řecké ostrovy, má Evropa na oplátku přijmout jednoho uprchlíka přímo z tureckého území.

Tak moc zajímavé už to ale nepřijde lidskoprávním organizacím, které tento výměnný obchod považují za nehumánní.

Co naplat, evropské země turecký plán doladily a o dva týdny později i schválily a Merkelová se zase mohla zaradovat. Zaplakat by naopak měli pašeráci lidí, kterým má nová dohoda zpřetrhat obchodní model. Pašeráky ale nemá nikdo rád, takže to nikomu nevadí.

A hlavně, život si cestu najde, a tak bychom se nakonec mohli ještě divit, jaké jiné trasy si převaděči dovedou vymyslet. Pak už zbyde jen přemýšlet, zda by bylo možné nově nabyté zkušenosti s nápady pašeráků využít třeba při mýcení nelegálního obchodu s cigaretami.

Silná i bez mléka

To zatím nefunguje přesně tak, jak by si Unie představovala, i když v této oblasti spolupracuje přímo s výrobci tabáku. Podle europoslanců by dosavadní dohodu s Philip Morris International neměla Komise prodlužovat a úsilí by se mělo zaměřit spíše na plnění tabákové směrnice schválené před dvěma lety.

Ta kromě zákazu ochucených cigaret počítá například s novým sledovacím a vyhledávacím systémem pro cigarety v EU. Výrobci tabáku sice během projednávání směrnice argumentovali tím, že opatření zahrnutá ve směrnici nebudou moc efektivní, protože padělatelé z cizích zemí se do evropského systému přirozeně nezaregistrují. Ale výrobce tabákových výrobků nemá nikdo rád, takže je to jedno.

Ještě méně rádi mají lidé teroristy, jenže o tom se těžko vtipkuje. Po atentátech v Bruselu je ale Evropě jasnější, že doby klidu a míru jsou asi pryč. Jestli je to tak, bude kontinent potřebovat funkční a schopnou Unii. Doufejme, že taková bude, i kdyby bez mléka a bez Oscarů.

Text připravil redakční tým EurActiv.cz.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)