Seznam sankcí proti Rusku se rozšířil o 19 jmen. Zemanův přítel Jakunin zůstal ušetřen

Napsal/a Robert Břešťan 16. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Rusko má v české politice vysoce postavené zastánce a silné kritiky sankcí. V Evropské unii však převažuje jiný názor; dnes proto unie zveřejnila rozšířený sankční seznam, na němž se ministři zahraničí dohodli před týdnem.

Seznam osob, kterým bude v EU zmrazen majetek a jež budou mít zákaz vstupu na území EU, se rozšířil o nových 19 lidí a také devět firem. Jako nejvýše postavená osoba na rozšířený sankční seznam přibyl první náměstek ruského ministra obrany Arkadij Bachin, kvůli svému podílu na podpoře rozmísťování ruských vojsk na Ukrajině.

Stejné vysvětlkení je uvedeno i náměstka ministra obrany Anatolije Antonova a zástupce náčelníka ruského generálního štábu a ředitel operačního útvaru ruské armády Andreje Kartapolova. Zbylá jména tvoří hlavně zástupci separatistických východoukrajinských republik, velitelé jejich ozbrojených skupin a poslanci ruského parlamentu.

Přitel pana prezidenta

Českou veřejnost ale zajímalo hlavně jedno jméno – Vladimir Jakunin, známý zejména díky své nedávné návštěvě v Praze „na zapřenou“ a kvůli přátelství s českým prezidentem Milošem Zemanem. Jakunin, šéf ruských železnic, figuruje na sankčním seznamu USA, na unijním ale dosud chyběl a nic se na tom nezměnilo ani po dnešku.

Jak přitom potvrdil český velvyslanec při EU Martin Povejšil, o jeho zařazení na seznam se opakovaně mezi představiteli EU diskutovalo. „Jakunin je jméno, které se tady skloňuje dlouho. Zabývali jsme se jím několikrát a já si samozřejmě nedokážu představit situaci, že se k němu nevrátíme,“ řekl už dříve Povejšil.

Vyšší zájmy pro Jakunina

Ke každému rozšíření sankčního seznamu je nutné jednomyslné rozhodnutí evropské osmadvacítky. Zda některý z členských států jméno Jakunina vetoval není známo. Jak ale nedávno ve svém textu upozornil týdeník Respekt, v jeho prospěch dosud mluvily „vyšší zájmy“. Jakunin byl na seznam nežádoucích osob navržen opakovaně, vždy jej však „podrželo“ Lotyšsko.

„Z Ruska do Lotyšska vede železnice, kudy se z Afghánistánu stahovala část amerických vojáků. Riga i Washington, tvrdí diplomatické zdroje Respektu, se obávaly zastavení přepravy na ruské straně, a tudíž ztížení odchodu amerických vojáků. Ruské železnice navíc v Lotyšsku vybudovaly velké železniční překladiště a Rize z jeho provozování proudí značné částky,“ napsal Respekt.

Evropská unie se zároveň na jaře chystá začít sankce proti Rusku vyhodnocovat a vyloučit nelze ani jejich změkčení. „Sankce byly původně na rok, debata se rozběhne v březnu. Pokud Rusko bude plnit dohody, budou se sankce změkčovat, pokud nebude, poběží dál,“ říká tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

Dosud se sankce týkají 132 lidí a 29 organizací (viz dokument EU ZDE). Po dnešku je to 151 lidí a 37 organizací.



 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)