Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
IAEA Imagebank via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Seznam kandidátů pro dostavbu jaderné elektrárny Dukovany: třetinu tvoří čínské firmy

Česká vláda oslovila s žádostí o zpracování nabídky pro dostavbu nových jaderných bloků celkem devět firem. Tedy prakticky všechny relevantní hráče, kteří pro takový projekt připadají v úvahu. Tři firmy jsou z Číny.

„Na druhé straně se dá předpokládat, že z Číny nakonec přijde jen jedna nabídka, za jednu vybranou firmu,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

Čínským kandidátem by s nejvyšší pravděpodobností měla být CGN – China General Nuclear Power Corporation. Ta již pro podporu svého zájmu hledá v Česku P.R. agenturu.

Cílem mimo jiné je, aby CGN „byla v relevantních politických kruzích prezentována jako konkurenceschopný kandidát pro tendr či vyjednávání o novém jaderném projektu“.

Psali jsme: Čínská firma potvrzuje zájem o české jádro. Shání agenturu pro ovlivňování politiků i veřejnosti 01-dukovany

Dalšími oslovenými jsou firmy z Ruska, USA, Japonska, Korey a Francie (viz seznam níže).

Česká vláda firmám zaslala i sérii otázek týkajících se jak technického řešení, tak možného financování stavby.

„Zatím zpracovávají odpovědi. Ty ekonomicko-investiční by měly být k dispozici na konci září a ty technické na konci října,“ upřesňuje v rozhovoru pro HlídacíPes.org Ján Štuller (celý rozhovor bude publikován v následujících dnech, pozn. red.).

Pokud výběr dodavatele postupoval podle optimálních předpokladů, jméno firmy, jež začne stavět nový reaktor v Dukovanech má být ohlášeno nejpozději za čtyři roky:

„Pokud chceme mít nový zdroj v roce 2035, musí výstavba bloku začít nejpozději v roce 2025 – 2027. Přijde na to, zda budeme mluvit o zkušebním nebo trvalém provozu. Abychom mohli začít stavět v roce 2025, tak s ohledem na různá povolení a posudky, výběr dodavatele musí být jasný nejpozději v roce 2020,“ říká Štuller.

Seznam oslovených kandidátů

 • Areva NP/Electricité de France (Francie)
 • Rosatom State Atomic Energy Corporation (Rusko)
 • Westinghouse Electric Company (USA/ Japonsko)
 • Mitsubishi Heavy Industries (Japonsko)
 • Atmea (společný projekt reaktoru Arevy a Mitsubishi Heavy Industries)
 • Korea Electric Power Corporation (Jižní Korea)
 • China General Nuclear Power Corporation (Čína)
 • State Nuclear Power Technology Company (Čína)
 • China National Nuclear Corporation (Čína)

Mezi kritérii pro výběr dodavatele bude vedle technických a finančních parametrů hrát roli i otázka energetické bezpečnosti i geopolitika.

„Hodnotit se bude i otázka bezpečnosti a spolehlivosti partnerství pro příští dlouhé desítky let. Jakákoli nová elektrárna má dnes garantovanou životnost nejméně 60 let a někteří dodavatelé za podmínek správného provozování garantují až 80 let. Tudíž zde musí být dlouhodobá schopnost kooperovat,“ říká Ján Štuller.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Z tohoto výběru mi vycházejí dvě možné varianty, stejně neradostné,tedy jak pro koho.
  Ta první, že jakýkoliv objektivní výběr zmizel, a vlivní vládní politici si sami do toho výběru dodali firmy, které z nějakého důvodu sami podporují. Nerad bych používal slova jako úplatky, protože to se samozřejmě nedá právně prokázat.
  A z té druhé varianty – pokud bych přdpokládal objektivní výběr, mi tedy vychází že třetina světových firem, schopných postavit jadernou elektrárnu v dnešní požadované kvalitě, kvalitě a bezpečnosti pochází z Číny, Což mi nějak nesumíruje s představováním Číny ze strany mašich médií a elit, jako jakéhosi primitivního komunismu, který se má od Západu co učit.

 2. Petys napsal:

  Vzhledem k tomu, jak to tady mají Rusové a Číňané prolezlé agenty až na Hrad, tak soudím, že se zapojíme opět do jedné řady s komunisty buď z Ruska nebo z Číny. Tipoval bych čínské komunisty, nejspolehlivější partnery pro českou vládu prolezlou komunisty a estébáky. Bývalými samozřejmě.
  Uklidňovat nás může, že Číňanům i Rusům vždy nejvíc záleželo zejména na bezpečnosti lidí, nemusíme se tedy ničeho bát 🙂

 3. Němec napsal:

  Pro Českou republiku má dale větší význam kanál Labe-Odra- Dunaj než nějaká jaderná elektrárna. Jen krátce – obrovské výhody kanálu naproti obrovským nevýhodám atomové elektrárny včetně jaderného odpadu.

  Ale pokud si dělají voliči spolku ANO a pana Babiše z České republiky Babišov nebo Babišstán, tak rozhodnou miliardy a bolševický mor, kterým jsme zase zasaženi. Nerozhodne zdravý rozum.

  • nováček napsal:

   Němče, umíte popsat aspoň „ten bolševický mor, kterým jsme zasaženi“? A když ano, tak kdy k tomu zasažení došlo? Snad ne v listopadu 1989? Co se týká těch miliard, tak pochybuji, že víte o čem je řeč.

 4. Drak napsal:

  Myslím, že Rosatom je nejsolidnější partner.

Přidávání komentářů není povoleno