Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
IAEA Imagebank via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Seznam kandidátů pro dostavbu jaderné elektrárny Dukovany: třetinu tvoří čínské firmy

Česká vláda oslovila s žádostí o zpracování nabídky pro dostavbu nových jaderných bloků celkem devět firem. Tedy prakticky všechny relevantní hráče, kteří pro takový projekt připadají v úvahu. Tři firmy jsou z Číny.

„Na druhé straně se dá předpokládat, že z Číny nakonec přijde jen jedna nabídka, za jednu vybranou firmu,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

Čínským kandidátem by s nejvyšší pravděpodobností měla být CGN – China General Nuclear Power Corporation. Ta již pro podporu svého zájmu hledá v Česku P.R. agenturu.

Cílem mimo jiné je, aby CGN „byla v relevantních politických kruzích prezentována jako konkurenceschopný kandidát pro tendr či vyjednávání o novém jaderném projektu“.

Psali jsme: Čínská firma potvrzuje zájem o české jádro. Shání agenturu pro ovlivňování politiků i veřejnosti 01-dukovany

Dalšími oslovenými jsou firmy z Ruska, USA, Japonska, Korey a Francie (viz seznam níže).

Česká vláda firmám zaslala i sérii otázek týkajících se jak technického řešení, tak možného financování stavby.

„Zatím zpracovávají odpovědi. Ty ekonomicko-investiční by měly být k dispozici na konci září a ty technické na konci října,“ upřesňuje v rozhovoru pro HlídacíPes.org Ján Štuller (celý rozhovor bude publikován v následujících dnech, pozn. red.).

Pokud výběr dodavatele postupoval podle optimálních předpokladů, jméno firmy, jež začne stavět nový reaktor v Dukovanech má být ohlášeno nejpozději za čtyři roky:

„Pokud chceme mít nový zdroj v roce 2035, musí výstavba bloku začít nejpozději v roce 2025 – 2027. Přijde na to, zda budeme mluvit o zkušebním nebo trvalém provozu. Abychom mohli začít stavět v roce 2025, tak s ohledem na různá povolení a posudky, výběr dodavatele musí být jasný nejpozději v roce 2020,“ říká Štuller.

Seznam oslovených kandidátů

 • Areva NP/Electricité de France (Francie)
 • Rosatom State Atomic Energy Corporation (Rusko)
 • Westinghouse Electric Company (USA/ Japonsko)
 • Mitsubishi Heavy Industries (Japonsko)
 • Atmea (společný projekt reaktoru Arevy a Mitsubishi Heavy Industries)
 • Korea Electric Power Corporation (Jižní Korea)
 • China General Nuclear Power Corporation (Čína)
 • State Nuclear Power Technology Company (Čína)
 • China National Nuclear Corporation (Čína)

Mezi kritérii pro výběr dodavatele bude vedle technických a finančních parametrů hrát roli i otázka energetické bezpečnosti i geopolitika.

„Hodnotit se bude i otázka bezpečnosti a spolehlivosti partnerství pro příští dlouhé desítky let. Jakákoli nová elektrárna má dnes garantovanou životnost nejméně 60 let a někteří dodavatelé za podmínek správného provozování garantují až 80 let. Tudíž zde musí být dlouhodobá schopnost kooperovat,“ říká Ján Štuller.


5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Z tohoto výběru mi vycházejí dvě možné varianty, stejně neradostné,tedy jak pro koho.
  Ta první, že jakýkoliv objektivní výběr zmizel, a vlivní vládní politici si sami do toho výběru dodali firmy, které z nějakého důvodu sami podporují. Nerad bych používal slova jako úplatky, protože to se samozřejmě nedá právně prokázat.
  A z té druhé varianty – pokud bych přdpokládal objektivní výběr, mi tedy vychází že třetina světových firem, schopných postavit jadernou elektrárnu v dnešní požadované kvalitě, kvalitě a bezpečnosti pochází z Číny, Což mi nějak nesumíruje s představováním Číny ze strany mašich médií a elit, jako jakéhosi primitivního komunismu, který se má od Západu co učit.

 2. Petys napsal:

  Vzhledem k tomu, jak to tady mají Rusové a Číňané prolezlé agenty až na Hrad, tak soudím, že se zapojíme opět do jedné řady s komunisty buď z Ruska nebo z Číny. Tipoval bych čínské komunisty, nejspolehlivější partnery pro českou vládu prolezlou komunisty a estébáky. Bývalými samozřejmě.
  Uklidňovat nás může, že Číňanům i Rusům vždy nejvíc záleželo zejména na bezpečnosti lidí, nemusíme se tedy ničeho bát 🙂

 3. Němec napsal:

  Pro Českou republiku má dale větší význam kanál Labe-Odra- Dunaj než nějaká jaderná elektrárna. Jen krátce – obrovské výhody kanálu naproti obrovským nevýhodám atomové elektrárny včetně jaderného odpadu.

  Ale pokud si dělají voliči spolku ANO a pana Babiše z České republiky Babišov nebo Babišstán, tak rozhodnou miliardy a bolševický mor, kterým jsme zase zasaženi. Nerozhodne zdravý rozum.

  • nováček napsal:

   Němče, umíte popsat aspoň „ten bolševický mor, kterým jsme zasaženi“? A když ano, tak kdy k tomu zasažení došlo? Snad ne v listopadu 1989? Co se týká těch miliard, tak pochybuji, že víte o čem je řeč.

 4. Drak napsal:

  Myslím, že Rosatom je nejsolidnější partner.

Přidávání komentářů není povoleno