Schůzky kancléře se soudci: Proč o tom nebyl záznam ve spise? ptá se pražský soudce Kydalka

Napsal/a -pes- 19. ledna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Ovlivňování soudců, nebo vyjadřování názoru prezidenta republiky? Téma, které otevřelo zjištění týdeníku Respekt. Ten popsal schůzky hradního kancléře Vratislava Mynáře se soudci vysokých soudů. Pražský soudce Kamil Kydalka ale naznačuje, že chyba mohla být i na straně samotných soudců, kteří nedodržovali procesní pravidla.

Například soudci Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi měl kancléř sdělit, jaké rozhodnutí by prezident Zeman uvítal v případě služebního zákona.

Jindy měl Mynář podle Respektu kontaktovat tehejšího šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu. Baxa prý kontakt s Mynářem vnímal jako pokus ovlivnit rozhodnutí podle přání prezidenta. Mynář odmítá, že by soudce ovlivňoval, pouze je prý seznamoval s postojem prezidenta.

Proč se scházeli?

Soudce pražského Městského soudu Kamil Kydalka v sobotu zveřejnil na facebooku komentář, který popisuje pravidla pro vedení kauz a naznačuje, že chyba mohla být i na straně soudců.

„Pokud někteří ze soudců přijali pana Mynáře coby emisara pana prezidenta jinak, tak by měli udělat o takovém jednání záznam a založit jej do spisu a dát jej na vědomí svému nadřízenému. Jestliže toto neudělali, mohu se jen dotázat, proč se tak nestalo.“ píše soudce Kydalka.

HlídacíPes.org přináší Kydalkovo stanovisko v plném znění a s jeho souhlasem.

Takže bych to shrnul.

Procesní strana komunikuje se soudem a příslušným zákonným soudcem prostřednictvím písemných podání a prostřednictvím ústního jednání v jednací síni. U nás v trestním řízení to je hlavní líčení nebo veřejné zasedání, resp. jeho specifická forma, tzv. vazební zasedání. Jinak ne!

Pokud někteří ze soudců přijali pana Mynáře coby emisara pana prezidenta jinak, tak by měli udělat o takovém jednání záznam a založit jej do spisu a dát jej na vědomí svému nadřízenému. Jestliže toto neudělali, mohu se jen dotázat, proč se tak nestalo. A nyní bych mohl začít spekulovat, co vlastně za tím bylo. To nechám být, na to máme povolanější subjekty – sedmou velmoc v podobě tisku.

Ze své třicetileté praxe jsem zvyklý, že o jakémkoliv jednání se stranou, ale i svědkem, znalcem atd., se pořizuje úřední záznam, který je součástí spisu. Stejně tak postupují i naše děvčata z administrativy (zapisovatelky, protokolující úřednice, vyšší soudní úřednice a i vedoucí příslušné trestní kanceláře). O to více se divím, že takové záznamy nepořídili soudci z vrcholných soudních institucí, alespoň z dosud zveřejněných informací nevyplývá, že by tak učinili.

V ústavě je provedena dělba moci mezi moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. Ty se svojí činností navzájem ovlivňují, ale pouze zákonnými prostředky. Mezi ně rozhodně nějaké pokoutní schůzky kancléře se soudci nepatří.

Naopak, trestní zákon na to pamatuje ve svém ustanovení § 335, který se nazývá trestným činem „zasahování do nezávislosti soudu“. Ve svém prvním odstavci pamatuje na takové provinění trestní sazbou v rozpětí od 6 měsíců do 3 let odnětí svobody. V dalším odstavci je 2 roky až 10 let a v posledním pak 5 až 12 let. A vůbec se divím tomu, že někteří soudci na takové setkání vůbec kývli.

Na závěr svého zamyšlení se ještě otáži, co nás v této malé zemi ještě čeká?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)