Psí týden: Úloha pohlaví v politice, kronika komunismu v Čechách a pravda o těch, co si volíme

Napsal/a -pes- 21. března 2015

Testosteronoví lídři politických stran versus ženy v politice. Proč by si měl Miloš Zeman připomenout ženy znásilněné ruskými vojáky. A můžeme vědět, zda jsou politici ve střetu zájmů? Připomeňme si témata, kterým se HlídacíPes věnoval v uplynulém týdnu.

  • V souvislosti s prezidentovou plánovanou návštěvou moskevských oslav konce druhé světové války není od věci připomenout si též stovky československých žen znásilněných ruskými vojáky, desítky tisíc tun „válečné kořisti“ a tisíce odvlečených československých občanů unesených NKVD do Sovětského svazu. O stále bující zhoubné rakovině komunismu píše Jan Urban zde.

 

  • ČSSD změnou stanov přijala kvóty určující zastoupení žen na jejích volebních kandidátkách. Která strana ale láká české ženy nejvíce? Nejvíce feminizovanou stranou jsou lidovci. Ženský živel je tam dokonce v mírné většině – 52,3 : 47,7%. Následují komunisté (muži vedou 55,3 ku 44,7%), oranžoví „kvótaři“ pak mají v partaji 35,4% členek. Na opačném pólu lze nalézt nejmladší strany vedené „testosteronovými“ lídry – Kalouskovu TOP 09 (23,8% žen) a Babišovo ANO (22,6% žen). Více si přečtete zde.

 

  • Občanští aktivisté se několik let marně snažili získat od ostravského magistrátu informaci, jak dopadlo jeho vyšetřování, zda exministr Drobil není ve střetu zájmů. Jde přitom o veřejnou informaci, ale nakonec musel zasáhnout až Nejvyšší správní soud. O anabázi s magistrátními úředníky píše právnička Petra Bielinová zde.

 

  • „Slyšel jsem tolik nelogických, nekonzistentních a řekl bych i tak komicky chybných argumentů, že se nemůžu přinutit k tomu, začít je brát vážně,“ komentoval v rozhovoru pro Hlídacího psa viceguvernér ČNB Mojmír Hampl kritiku, kterou zejména v poslední době adresuje centrální bance prezident Zeman. V druhé části rozhovoru pak říká, že ČNB je připravena i nadále oslabovat korunu. Čtěte zde a zde.

 

  • Novinář a bývalý zaměstnanec Českého rozhlasu Ondřej Černý má za to, že naše veřejnoprávní média ztrácejí kredit. Ve své analýze se snaží pojmenovat důvody.
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno