Andrej Babiš a Miloš Zeman na pět let staré fotografii... Foto: Miloš Zeman - prezident České republiky/ oficiální facebookový profil

Psí Týden: Třídní msta české policie, medvědí služba Čapímu hnízdu a pravda o Czechii

Napsal/a Ondřej Neumann 30. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká republika je zemí paradoxů. Jedním z nich je i ten, že oč méně Čechů v porovnání kupříkladu se Skandinávií ovládá angličtinu, o to rozhořčeněji jsou ochotni diskutovat o názvu Czechia. Nadto bez znalosti základních informací o celé záležitosti. I o tom psal v končícím týdnu HlídacíPes.org.  

  • Prezidentův poradce Martin Nejedlý na Hradě zůstává. Městský soud v Praze ve středu potvrdil rozhodnutí první instance, že firma LUKOIL Aviation Czech, kterou spoluvlastní prezidentův poradce Martin Nejedlý, musí státu zaplatit pokutu 27,5 milionů korun. Verdikt je pravomocný. Prezident Miloš Zeman si Nejedlého povolal kvůli tomu k osobnímu rozhovoru. Po něm Nejedlý oznámil, že pokutu zaplatí a na Hradě zůstává. Soud rozhodoval o odvolání v kauze, jejíž počátky spadají do roku 2009. Státní správa hmotných rezerv (SSHR) tehdy uzavřela smlouvu s Lukoil Aviation Czech na obměnu leteckého petroleje v hodnotě 270 milionů korun. Důvody prezidentovi velkorysosti ukázala Eliška Bártová Hradílková v těchto PAVUČINÁCH BYZNYSU.
  • zemanblok

    ©©

    O den později Miloš Zeman podpořil děti z Klokánků i Babiše. Už v polovině března přijal prezident Miloš Zeman pozvání Andreje Babiše k návštěvě jeho farmy Čapí hnízdo. I když návštěvu lze vnímat jako gesto podpory a vzájemného spojenectví mezi prezidentem a ministrem financí, jde i o svého druhu medvědí službu: připomenutí kauzy, již mediálně zcela přebily události spojené s návštěvou čínského prezidenta. Pro připomenutí: ministr financí Andrej Babiš čelí podezření, že uměle vyvedl jednu ze svých firem ze svého holdingu, aby dosáhla na 50 milionovou evropskou dotaci. Podle zemana však je třeba čekat na výsledky policejního šetření. Co zatím vypátral HlídacíPes.org k přečtení ZDE.

  • Zákaz hymny na Hradě? Policie hraje o svou čest. To je zase mezi Hradem a zbytkem republiky mrzení kvůli tomu, že policie nedovolila skautům zazpívat hymnu. Situace to přitom není nijak výjimečná, měla a stále ještě má jednoduché řešení, napsal ve své glose Robert Malecký. Jednoduché, a především právní – žijeme stále ještě v právním státě. Je celkem nepodstatné, co si o věci myslí hradní mluvčí nebo pán. Zrovna tak ovšem pro věc samotnou je úplně jedno, jaká je nebo ještě bude reakce občanská, ať už skutečná nebo politická.
  • Je možné, aby média ignorovala prezidenta republiky? Čas od času se taková výzva na sociálních sítích objeví. Myšlenka je to ovšem stejně provokativní jako nerealistická. Lidem, kteří jsou unaveni záplavou zpráv z okolí prezidenta, tak zbývají jen humorné nástroje, jak se Miloše Zemana “zbavit”. Třeba rozšířením prohlížeče nazvaným Zeman-blok.
  • Kuvajtská princezna Sheikha patří mezi nejbohatší ženy Blízkého východu. Je dcerou kuvajtského emíra, její otec byl i předsedou vlády Kuvajtu. Do Prahy přijela princezna, celým jménem Sheikha Hessa Bint Saad Abdullah Salem Al Sabah, na celosvětové zasedání Světového sdružení podnikatelek. Sama je pak prezidentkou Rady arabských podnikatelek – Council of Arab Businesswomen. V rozhovoru s šéfredaktorem Robertem Břešťanem mimo jiné tvrdí, že nepovažuje za podstatné, že někde ženy nesmějí řídit auto.
  • Soukenka

    ©©

    Nadační fond proti korupci založený miliardářem Karlem Janečkem mění po pěti letech svého působení ředitele. Ke konci dubna končí Petr Soukenka, kterého podle jeho vyjádření od května nahradí dosavadní projektová manažerka fondu Linda Majerová. S končícím šéfem protikorupčního fondu Soukenkou hovořil Robert Malecký o Čapím hnízdě, miliardové arbitráži a generálu Randákovi. Slova končícího šéfa Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky o Čapím hnízdu vzbudila velký ohlas a řadu nesouhlasných reakcí. “Je mi lhostejné, kdo a jak si rozhovor vykládá. Ten kdo chce vidět podstatu toho, o čem jsem hovořil, tak ji vidí. Kdo chce vidět, že hájím Babiše, ať si to klidně takto interpretuje,” říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

  • Na odchodu je i dlouholetý vedoucí regionálního zpravodajství České televize Adam Komers. Komers byl jednou z tváří stávky zaměstnanců ČT z přelomu let 2000 a 2001. “Upřímně přeju České televizi, všem jejím poctivým zaměstnancům i věrným divákům, aby současné pseudomanažerské období přežili. Lehké to nebude, ale mně už pro boj s větrnými mlýny nějak došly síly,” napsal na facebooku Komers. Jeho poslední pracovní zařazení v ČT bylo na pozici vedoucího redaktora zpravodajství z Prahy a středních Čech, zároveň působil jako editor pořadu Týden v regionech.
  • Rada ČT přijala 500 stránkovou stížnost na vysílání o Ukrajině. Stížnost na Radu České televize dorazila ve středu 27. dubna poněkud neobvyklým způsobem – na paměťové flash-kartě uložené v obálce. Rada se jí bude zabývat. „Stížnost má potřebné náležitosti, není anonymní a Rada ČT se jí tedy bude muset zabývat,“ připustil pro HlídacíPes.org předseda Rady ČT Jan Bednář. Jakkoli pod samotným textem rozsáhlé stížnosti není podepsán nikdo, stížnost podal svým jménem Petr Pražák z Hradce Králové. Na adrese uvedené v podání stížnosti se v Hradci Králové nachází obytný dům.
  • ctk

    ©©

    To veřejnoprávní tisková agentura se v minulých dnech stala terčem útoku hackerů. Ten poslední z noci na středu byl nejvážnější, omezil dostupnost webových stránek. Snaha utajit atak ČTK nevyšla, po zveřejnění na HlídacíPes.org ho musela přiznat i na vlastních webových stránkách.

  • Bídná česká angličtina. Angličtina vládne světu i výuce cizích jazyků na českých školách. Podle ministerských tabulek by žák páté třídy měl být schopen používat základní fráze a zvládat jednoduchou komunikaci, deváťák už by si měl umět popovídat s rodilým mluvčím o běžných jednodušších tématech. Jaká je ale realita a co s tím? Skandinávským zemím, které pravidelně vévodí pelotonu jazykových průzkumů, se nemůžeme rovnat. Každý, kdo někdy navštívil ve Stockholmu obyčejnou samoobsluhu, úřad, poštu, restauraci či nádraží, si vybaví, že místní mají k angličtině dosti jiný vztah než prodavači ve Stodůlkách nebo číšníci třeba v Liberci…
  • Jakkoliv špatné je to v Česku se znalostí angličtiny, o to vášnivěji hoří spor Česko = Czechia. Podle představ ministerstva zahraničí neměla být Czechia, jako alternativní cizojazyčný zkrácený název pro Česko, „nic, o čem by se mělo diskutovat“. Opak se stal pravdou. Proti Czechii, anglickému překladu již zažitého názvu Česko, se zvedl značný odpor. Téma na čas ovládlo sociální sítě. Strana Moravané kvůli tomu do Brna svolala demonstraci a ozval se třeba i Svaz průmyslu a dopravy s tím, že „nepovažuje název Czechia za optimální značku České republiky.“
  • Prezentace lidí s pouty na rukou veřejnosti má jediný účel. Ukázat je jako zotročené, degradované a zlomené lidské bytosti. Hlavním cílem policie je tyto lidi ponížit a potrestat. Takový postup má stejný význam, jaké měly v barbarských dobách vítězné průvody, v nichž byli před shromážděným davem vedeni spoutaní poražení válečníci, píše právník Aleš Rozehnal v článku Policejní pouta jako symbol třídní vendety.
  • bitcoin

    ©©

    Bitcoin je o skoku do neznáma. Jakmile ho člověk či firma udělá, zjistí, že nabízí spoustu výhod. Podobně jako mnoho dalších radikálních služeb, které ve stále větší míře nabízí část FinTechu. Další část technologických firem expandujících na teritorium opanované bankami, pojišťovnami a spol. naopak s tradičními pány finančního domu spolupracuje. O tom, co to znamená pro spotřebitele, diskutovali předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček a partner společnosti Red Eggs Jan Lamser.

  • Komunistická ČSSR stále žije. Inventura státního majetku v katastru nemovitostí ukázala, že na dávno neexistující státní podniky a instituce je stále zapsáno zhruba 25 tisíc nemovitostí. Mezi oficiální majitele pozemků, domů, bytů, či skladových prostor tak i čtvrtstoletí po pádu komunismu patří například Federální ministerstvo národní obrany, Svaz požární obrany ČSSR, JAS národní podnik Gottwaldov či státní podnik Gramofonové závody.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)