Psí týden: Všichni Babišovi pisálci, islámský střelec Konvička a kdo zneužívá Karla Kryla

Napsal/a Ondřej Neumann 27. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Pravidelný přehled toho nejdůležitějšího z HlídacíPes.org za poslední týden.

  • Obyvatelé Západu jsou nepříjemně překvapeni vývojem na Blízkém a Středním východě. Mnoho lidí očekávalo, že po pádu diktátorského režimu Saddáma Husajna, částečné porážce Talibánu a zejména po událostech Arabského jara nastoupí tyto země cestu k demokracii. Opak se však stal pravdou a tyto země jsou ještě méně svobodné a demokratické než byly dříve. Tato deziluze vede Evropany a Američany k tomu, že sledují s obavami i možný pád režimu syrského prezidenta Bašára al-Asada, protože mají strach, že vláda, která by mohl následovat, bude ještě horší než jeho. Jdou vůbec dohromady Islám a demokracie?

 

  • 14095827_1145734858831750_4874713879535496958_n

    ©©

    Entomolog Martin Konvička má v otázkách týkajících se Islámu naprosto jasno. A teď má navíc důvod k radosti. O jeho akci „bojovníci ISIS na Staromáku“ se mluví, píše a diskutuje, zviditelnil se takřka celosvětově a dosáhl tak přesně toho, čeho chtěl. Akci by ale měla vysvětlit hlavně policie, myslí si šéfredaktor Robert Břešťan. Jeho argumenty si přečtěte v materiálu Střelec Konvička, zbraně kategorie D a blahosklonná policie. Může být protiislámský aktivista Konvička – občanským povoláním docent Přírodovědecké fakulty – za své veřejné eskapády vyhozen ze zaměstnání? Děkan jeho fakulty tvrdí, že nikoliv. Právník Aleš Rozehnal upozorňuje, že jedna cesta existuje

 

  • Vdova po Karlu Krylovi: Nezneužívejte odkaz mého manžela. Marlen Krylová, se ohrazuje proti zneužívání jména svého manžela pro nejrůznější kampaně protestních uskupení, zjistil HlídacíPes.org. Karla Kryla si pro svou propagaci „vypůjčilo“ například i již rozpadlé sdružení zmiňovaného Martina Konvičky Islám v ČR nechceme s vymyšlenou citací o tom, že „svobodní občané mají právo zavírat vrátka před čímkoliv a komukoliv“.

 

  • Praha 11 se proslavila jako pražské Palermo. Do povědomí celé republiky se dostala například kauzou sledování politické konkurence, které prováděla firma ABL. Měla sledovat politické oponenty tehdejšího starosty Dalibora Mlejnského, objednatel sledování však nebyl nikdy prokazatelně odhalen. Reportérka Reportérů ČT Jana Neumannová popisuje svoji investigativní práci na rozkrývání okolností, za kterých Mlejnský přišel k novému bydlení. Materiál Zákulisí korupce: Starosta a jeho advokát, příběh z pražského Palerma vznikl v rámci projektu Informací proti korupci. Na jeho realizaci se podílel i HlídacíPes.org.

 

  • Šlachta

    ©©

    Tajná Šlachtova zpráva na veřejnosti. Tisknou ji Babišovy noviny. A dál? Bývaly doby, kdy se předvolební kampaň dělala postaru: vymyslely se nějaké ty programové priority, něco z toho se hodilo na papír, zbytek na billboardy se smějícími se politiky a obrazilo se pár náměstí. Dnes je podle Roberta Maleckého jiná doba: policejní důstojník sepíše zprávu obsahující zaručené drby pocházející z odposlechů, distribuuje ji mezi poslance a ze zprávy (či z odposlechů) za pár dní cituje list ve vlastnictví  šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Je třeba dodávat, že drby z odposlechů míří na vlivné postavy ČSSD a že je pár týdnů před volbami???

 

  •  S obnovou řízení před stejného soudce. Těm ale může chybět motivace přiznat vlastní chybu. Měl by o obnově procesu – třeba v případě objevení nových důkazů pomocí analýzy DNA – rozhodovat stejný soudce, který odsouzeného už jednou poslal do vězení? V odborných kruzích shoda nepanuje: nový trestní řád, který vznikal za exministryně Heleny Válkové a měl platil kolem roku 2017, chtěl rozhodování původním soudcům odebrat. Pod vedením Roberta Pelikána ale tyto úvahy resort spravedlnosti zastavil.

 

  • Přes 9000 firem v ČR stále může změnit vlastníka pouhým předáním igelitky. A čerpají veřejné peníze – třeba v Moravskoslezském kraji, upozorňuje ve své analýze Anonymní akcie žijí dál Jiří Skuhrovec.

 

  • Ani čtvrt století, jež uplynulo od zahájení rozsáhlé privatizace státního majetku nestačilo na to, aby bylo jasné, zda kupónová privatizace z počátku 90. let byla tou správnou cestou, či nikoliv. Jisté však je, že státní podniky, které tehdejší vláda privatizovala přímým prodejem zahraničním investorům, jsou úspěšné. Příklad mladoboleslavské Škodovky zná každý. Než se definitivně prosadila kupónová privatizace, stihla vláda do voleb v roce 1992 zahraničním investorům prodat 66 podniků – všechny dodnes prosperují. Jedním z nich byl kdysi Technoplyn, dnes Linde Gas.  “Utekli jsme čertovi z lopaty,” vzpomíná v rozhovoru pro HlídacíPes.org a Český rozhlas Plus současný generální ředitel Petr Choulík, který v Technoplynu pracoval i v době, kdy jej od československého státu kupoval německý Linde.

 

  • práce

    ©©

    Produktivitou práce obyvatelé Česka za globální špičkou nadále zaostávají. Jednou z příčin je nevyhovující pracovní prostředí, kvůli kterému se honí vše potřebné během přesčasů. Tedy doby, kdy už je v zaměstnání relativní “klid na práci”. Lékem nejen na tento neduh by měla být nová organizace práce a pracovního prostředí, s níž některé firmy experimentují. Podrobnosti diskutovali hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a manažerka komunikace Microsoftu Lenka Čábelová. Nabízíme jejich hlavní teze: Práce v budoucnosti: Odkudkoliv a za kratší dobu více koláčů.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)