Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Psí týden: Putinovi vlci na Václaváku, Rusové z Česka v Panamě a hochštapleři z Lidového domu

 - 

8062644447_69c1f72ec6_z (1) Autor: Volna80 via Foter.com / CC BY-SA

Jak už to tak bývá, ty nejméně důležité věci zabírají v mediálním prostoru nejvíce místa. Kupříkladu takové tweety hradního mluvky Ovčáčka. pozornost redakce HlídacíPes.org byla v končícím týdnu pochopitelně upřena jiným směrem…  

3989184236_7df1be3147_z

Autor: Nasser Nouri via Foter.com / CC BY-NC-SA

  • Průzkum Arab Youth Survey s podtitulem „pohled do srdcí i hlav mladých Arabů“ otevřeně popisuje řadu problémů, jež do značné míry stojí i za uprchlickou vlnou mířící do Evropy. V okamžiku celosvětového zveřejnění  závěry průzkumu v ČR exkluzivně publikoval HlídacíPes.org. Podrobný průzkum proběhl v 16 arabských zemích letos v lednu. Mladí Arabové podle něj považují za největší hrozbu ve svém regionu Islámský stát, terorismus, ale také nezaměstnanost, sociální napětí a růst životních nákladů.
  • Do sídla vedení právnické firmy Mossack Fonseca v Panamě vtrhl tento týden policejní tým z tamního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Cíl měl jediný – zajistit dokumenty vztahující se k podezření, že prostřednictvím této společnosti docházelo k daňovým únikům, či k praní špinavých peněz. Uniklá data z právnické firmy Mossack Fonseca vydávají svědectví i o českých rezidentech. HlídacíPes.org se společně se zástupci dalších médií nyní snaží českou stopu v Panama Papers rozkrýt. Než Panama tým projde klíčové dokumenty, přinášíme přehled, co vlastně obsahuje tuzemská větev kauzy, která nyní hýbe celým světem. Více v článku: Panama Papers: každý devátý na českém seznamu má ruské jméno.

Nedostatek dělníků řeší v Česku firmy i tím, že si je vzájemně přetahují i za cenu porušení zákoníku práce. Stěžují si na to hlavně malé a střední firmy. Podle odborů je řešení snadné – zvednout mzdy. „Menší podniky v regionech jsou brutálně okrádány velkými podniky se zahraničními vlastníky o své zaměstnance,“ říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů sdružující shruba stovku malých a středních, převážně regionálních, firem. Má situace řešení? Vláda by měla uvolnit vízovou politiku a umožnit tak přísun pracovních sil ze zahraničí. České firmy nejvíce stojí o Ukrajince či Vietnamce. Pro vládu může být přijímání migrantů z Ukrajiny i argumentem, proč odmítat uprchlíky z dalších zemí. Více v materiálu Firmy si chtějí dovézt tisíce dělníků z ciziny.

  • Balík “hazardních zákonů” předkládaný ministrem financí Andrejem Babišem provázely značné kontroverze, v nichž nejde zdaleka jen o hazard. Z internetové komunity zní: Je to jen první krok k masivnímu omezení svobody. Jaké jsou argumenty obou stran? Od trojice zákonů si ministerstvo financí slibuje zejména zpřísnění státního dozoru, řádné zdanění hazardních her a efektivnější postihování nelegálních provozovatelů i těch, kteří sázkové hry provozují na internetu. Podrobnosti v článku Poslanci schválili balík hazardních zákonů. Umožňují blokovat internet. Potřebná norma, nebo krok k orwellovskému světu?
screenshot ZDF

Autor: Screenshot ZDF

  • Putinovi motorkáři chtějí v květnu slavnostně obkroužit Václavské náměstí. Již koncem tohoto měsíce hodlá na jízdu z Moskvy do Berlína vyrazit zhruba čtyřicetičlenná skupina ruských motorkářů, jež se nijak netají tím, že má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho politice. Zastavit se chce v Brně i v Praze. Noční vlci se hlásí k ruskému nacionalismu, jsou považováni za jeden z nejstarších ruských motorkářských klubů. Těší se otevřeně přízni Kremlu i prezidenta Vladimira Putina, který se několikrát motorkářské jízdy Nočních vlků osobně účastnil.
  • Bankovní startupy si z trhu ukousnou až 500 miliard dolarů. A ty někde budou chybět. Kvůli takzvanému FinTechu, neboli technologickým společnostem expandujícím na teritorium dlouho vyhrazené bankám a finančním institucím, přijde o místo až třetina bankovních úředníků. Vyplývá to z čerstvé analýzy Citibank, která je zatím posledním střípkem mozaiky vykreslující probíhající změny v konzervativním – a dlouho zakonzervovaném – světě financí. Podrobnosti této revoluce probírali hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka a Marek Palatinus, programátor a legenda bitcoinové komunity.
Sobotka

Autor: Facebook ČSSD

  • Zpochybňováni, popírání či zneplatňování vlastního právního jednání činěné za účelem vlastního prospěchu je typickým chováním hochštaplerů. Naprosto šokující je také nerespektování pravomocného a vykonatelného soudního rozhodnutí nejsilnější politickou stranou, jejíž předseda vede českou vládu, píše v souvislosti s chováním ČSSD v kauze stomilionového dluhu vůči Zdeňku Altnerovi právník Aleš Rozehnal.
  • Hejtman Michal Hašek (ČSSD) dle časopisu Týden prohlásil, že „takové dnešní samozřejmosti jako osmihodinovou pracovní dobu, dovolenou či nemocenskou vybojovala v historii sociální demokracie“.  A jak to bylo ve skutečnosti???

O autorovi

Autorem článku je Ondřej Neumann