Psí týden: Překvapivé i očekávané následky teroru v Paříži

Napsal/a Ondřej Neumann 21. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Teroristické útoky v Paříži spustily lavinu událostí a tsunami emocí. Jako vždy se HlídacíPes.org snažil analyzovat situaci z nadhledu. Ten naopak neprokázal prezident Miloš Zeman. Islamistické útoky na západní civilizaci přišly totiž uprostřed uprchlické vlny a krátce před 17. listopadem. A na jeho výročí před rokem  úřadující prezident viděl poprvé červenou kartu. Letos se rozhodl vrátit úder…

  • Miloš Zeman držel na Albertově projev před pečlivě přefiltrovaným publikem po boku lídra hnutí Islám v České republice nechceme. HlídacíPes.org již tradičně nabídl souhrn, který šetří váš čas, případně i nervy. Zde prezidentův proslov v devíti větách. Do Zemana se podle očekávání pustila pražská kavárna a překvapivě i premiér Bohuslav Sobotka plus minimálně část jeho ČSSD.

 

  • Předseda vlády v souvislosti s útoky v Paříži jako horkou novinku uvedl, že podle informací tajných služeb teroristé využívají Česko jako tranzitní zemi. Nabízí se však spíše otázka, k čemu politikům slouží zprávy tajných služeb a kolik pozornosti jim skutečně věnují. Zprávy o tom, že Česká republika slouží, či může sloužit, jako logistická základna, si totiž pravidelný čtenář zpráv BIS musí vybavit. Více v článku Česko jako tranzitní stát teroristů? Překvapivá zpráva… známá nejméně deset let.

 

  •  Lze vůbec válčit s Islámským státem? Francouzský prezident Hollande, prohlásil, že vraždy spáchané islámskými radikály minulý týden v Paříži jsou válečným aktem Islámského státu proti Francii. Jedná se však o prohlášení, které je však nutno chápat pouze v symbolickém slova smyslu, upozorňuje právník Aleš Rozehnal. V první řadě je nutno konstatovat, že entita označovaná jako Islámský stát žádným státem není a není ani ničím, co by stát připomínalo…

 

  • Je nemožné, aby se Evropa po teroristických útocích vzdala v zájmu větší bezpečnosti svých svobod a lidských práv. Zajistit je třeba obojí. Slova českého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera přišla tři dny po atentátech Islámského státu v Paříži. Mnohé nepotěší – okamžitě se totiž vedle systémových opatření týkajících se ostrahy hranic nebo posílení rozpočtů policie, armády a tajných služeb objevily i hlasy po omezení občanských svobod. Jako ostatně vždy v podobných situacích – naposledy v lednu po útocích na Charlie Hebdo. Více v materiálu Zakázat PlayStation? Omezit WhatsApp? Evropa hledá cesty, jak se bránit terorismu. Některé jsou slepé.

 

 

  • V souvislosti s výročím 17. listopadu hořely vášně plným plamenem. Jan Urban v textu pro HlídacíPes.org upozornil, že na následující paradox: Nikdy v historii nebyla tato společnost tak bohatá a vzdělaná. Nikdy neměla tolik možností a prostředků pro svůj rozvoj. Česká společnost přesto vstupuje do období zásadních rozhodnutí v situaci, kdy její velká část deklaruje jako základní pocit svých životů nejistotu či strach. Je to paradoxní. Zdálo by se, že v takové chvíli bude narůstat sebevědomí, opřené o výsledky vlastní práce. Že národně buditelské komplexy devatenáctého století či stíny cizích okupací a vlastních selhání století dvacátého budou vyhasínat, protože skutečné hospodářské a kulturní úspěchy dnešní svobodné generace z nich udělají zbytečnou veteš. Namísto toho v českém veřejném diskursu převažuje tradiční odmítání diskuze a negativní vymezování. Čtěte text: Co nás spojuje?

 

  • Státním svátkem oslavujeme 17. listopad 1989, který přinesl do naší země návrat svobody a demokracie. Brněnský publicista Kristián Chalupa připomněl jiný 17. listopad. V roce 1949 cynická komunistická moc odsoudila, přesně deset let po popravě studentských vůdců a uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939, skupinu vysokoškoláků k dlouholetým trestům odnětí svobody. Mezi více než dvacítkou odsouzených byl i student práv Antonín Procházka. Za „velezradu a špionáž“ vyfasoval 14 roků „natvrdo“.

 

  • Jako velké divadlo se zatím ukazuje soud v kauze Oleo Chemical, která přivedla na lavici obžalovaných lobbistu Iva Rittiga. Mimořádný zájem médií, obstrukce a dohadování advokátů se soudkyní Kateřinou Radkovskou. Hlavní hvězdou prvního dne nebyl ovšem Rittig, ale podnikatel a zakladatel firmy Oleo Chemical Michal Urbánek. Podívejte se na pozadí byznysu libereckých petrochemiků.

 

  • Insolvenční řízení v Česku prochází hlubokou krizí. Nedůvěřuje mu ani stát, který postavil jeho zákonný rámec, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ho označil za největší problém právní praxe, podnikatelé mluví o černé díře. Průměrná výše uspokojených pohledávek za podniky v insolvenci se pohybuje kolem 6 procent. Je třeba zastavit úprk za dlužníkem ve stylu “dáme půjčku i tomu, kdo ji nechce”, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org předseda Vrchního soudu v Praze a jeden z autorů insolvenčního zákona Jaroslav Bureš.

 

  • Česká televize ve čtvrtek večer odvysílala dokument Matrix AB, film, který vzbudil mnoho vášní už při své premiéře na jihlavském festivalu. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, o kterém rok natáčel režisér Vít Klusák, film považuje za podraz – a mluví o tom i v závěru celého dokumentu. Své argumenty podrobně rozebral ve videospotu, který zatím měli možnost vidět jen diváci v sále jihlavského kina. Jeden z nich “zdravici” natočil na mobilní telefon, HlídacíPes.org ji jako první již ve čtvrtek ráno publikoval v nezkrácené podobě.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)