Psí týden: Hidžáb v české škole, čínský drak v Praze, elektromobil v Mladé Boleslavi

Napsal/a Ondřej Neumann 2. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Mnoho emocí s sebou přinesla návštěva čínského prezidenta v Praze. HlídacíPes.org se jako vždy snažil držet faktů. Nejlépe těch, o kterých ostatní média nereferují.

  • Studentka, které Střední zdravotnickou školu v Praze 10 zakázala nosit hidžáb, zažalovala školu u soudu. Kvůli zákazu hidžábu ze školy dokonce odešly dvě muslimské dívky. Podle ombudsmanky Anny Šabatové se dívky staly obětí nepřímé diskriminace, protože muslimský šátek je projevem jejich náboženství navenek.  S jejím názorem polemizuje v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal v textu Ombudsmanka se mýlí, hidžáb do českých škol nepatří.

 

  • Událostí týdne byla bezpochyby návštěva čínského prezidenta v Praze. Na hlavní a ostře střežené trase na Pražský hrad vlály v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga podle zjištění HlídacíPes.org nejen české a čínské vlajky, ale také ty s reklamou na vybraná česká média. Rudé vlajky komunistické Číny tak doplňovala například reklama na časopis Týden nebo Sedmička. Obě tiskoviny mají jedno společné – nového čínského spolumajitele.

 

  • Právě nedávné akvizice společnosti CEFC v českých médiích, konkrétně konglomerátu Médea – Empresa Media, a.s., vyvolaly diskuse o možném pronikání cenzurních tlaků podle čínského vzoru. Média v Číně podléhají přísné kontrole, která se dále utužila v éře prezidenta Si Ťin-pchinga. Prezident Si zahájil před třemi týdny novou kampaň za ideologickou čistotu médií, jež se mají podle hlavního sloganu kampaně “jmenovat Strana” (sing Tang), napsal v článku pro HlídacíPes.org sinolog Martin Hála.
    Vlajky vítající čínského prezidenta v Chotkových sadech. Vítala ho i česko-čínská média.

    Vlajky vítající čínského prezidenta v Chotkových sadech. Vítala ho i česko-čínská média.

    Několik českých médií (psal o tom ve zmiňovaném článku i sinolog Hála), ale také například poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek obdrželi v minulých dnech předžalobní výzvu, aby se zdrželi informování o společnosti CEFC ve spojitosti s čínskou vojenskou rozvědkou. Výzvu jménem čínské společnosti rozesílá advokát Radek Pokorný a vedle žaloby v ní hrozí i možným trestněprávním postihem, informoval HlídacíPes.org v článku Tvrdíkovi právníci kvůli Číně hrozí žalobou i českému poslanci. Předžalobní výzva měla zamezit psaní o tom, že ředitel čínské CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming v minulosti působil v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC). Jaroslav Tvrdík to popírá, čínská CEFC za to hrozí žalobou. Jde přitom o skutečnost, pro níž důkazy dává sama čínská firma. O tom, proč je otázka působení v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC) důležitá napsal pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal. Poté, co HlídacíPes.org upozornil na fakt, že výroční zpráva společnosti CEFC International za rok 2012 potvrzuje, že ředitel čínské CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming v minulosti působil v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC), výroční zpráva z webu firmy náhle zmizela.

  • Nová úprava stíhání firem na staré případy nepočká. Naděje, že minulý týden schválená novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob by mohla zpětně pomoci firmám, které jsou už nyní stíhané, jsou nejspíš zcela marné. Přesto se takové úvahy v médiích objevují – a jsou opřeny o slova vysoce postavených státních zástupců. Proč není možné novelu považovat za záchranný lex Agrotec Andreje Babiše nebo Metrostavu rozebral Robert Malecký.

 

  • Automobil a automobilky zítřka se budou od své dnešní podoby výrazně lišit. 
    skoda

    ©©

    Stále významnější roli totiž budou hrát technologie – a společně s tím pak v rámci sektoru chytří dodavatelé chytrých součástek, z nichž se bude chytré auto zítřka v čím dál větší míře sestavovat. Neznamená to soumrak tradičních výrobců, mezi něž patří mnohé české firmy a zprostředkovaně celá domácí ekonomika? Odpověď hledali analytik EU office České spořitelny Jan Jedlička a šéfredaktor časopisu automakers.cz Erich Handl. Více zde: Automobilová revoluce Made in Czechia? Škoda chce první elektromobil v roce 2020.

 

  • Zdálo by se, že spoluvlastnictví (čehokoliv) je v nejlepším případě nutné zlo, leckdy dokonce cestou do pekel. Hororové příběhy na toto téma jistě nejeden z nás zažil, či alespoň o nich slyšel. Jednotliví vlastníci mají rozdílné představy, hádají se a majetek tím trpí. Ale pozor – přinejmenším pro vlastnictví firem to neplatí. Naopak – větší počet vlastníků přináší firmám vyšší stabilitu.

 

 

 

  • Faktem je, že čínská CEFC se rychle učí. “Jak je vidět, Číňané si tu poměrně rychle opatřili věci znalé daňové poradce,” upozorňuje prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Komentuje tak fakt, že z prodeje lukrativní nemovitosti v Praze, jež  skončily v rukou čínské CEFC , nešla státu žádná daň z převodu nemovitostí. Obchod se řešil podobně jako u řady drahých nemovitostí: CEFC nekoupila domy, ale firmy, kterým nemovitost patří.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)