Psí týden: Babišovy personální orgie, kufry Gustáva Husáka a HlídacíPes.org jako tištěný magazín

Napsal/a Ondřej Neumann 12. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Velký a vesměs pozitivní ohlas sklidilo naše oznámení, že od března 2015 bude vycházet HlídacíPes.org i v tištěné podobě. Měsíčník by to měl být nepodobný všemu, co nabízí český trh s periodiky. Na podrobnosti je sice ještě brzy, ale již teď můžeme slíbit, že vydávání magazínu nijak neoslabí pozornost a úsilí, které věnujeme „domovskému“ webu. Věříme, že věrné čtenáře nezklameme a nové oslovíme.

  •  Oznámením o novém projektu jsme ve čtvrtek oslavili rok ostrého provozu HlídacíPes.org. Při té příležitosti jsme nabídli rekapitulaci uplynulého roku, ale i přehled dalších novinek, jež chystáme. Nikoliv náhodou bylo ve čtvrtek 10. prosince, na kteréžto datum připadá Den lidských práv. Startem jsme se symbolicky před rokem přihlásili k hodnotám, které se v tento den připomínají.

 

  • Před šestadvaceti lety, v neděli 10. prosince 1989, na Den lidských práv, proběhlo na Pražském hradě absurdní představení. Tehdejší prezident Československé socialistické republiky a jeden z hlavních posrpnových „normalizátorů“ Gustáv Husák jako svůj poslední krok ve funkci hlavy státu jmenoval novou federální vládu v čele s Mariánem Čalfou. Krátce poté podal demisi na prezidentský úřad. Osobní pohled na tuto kontroverzní postavu československých dějin nabízí brněnský publicista Kristián Chalupa v materiálu Prezident zapomnění si kufry na Pražském hradě sbalil na Den lidských práv.

 

  • Kdyby Andrej Babiš řídil soukromou firmu jako vede ministerstvo financí, asi by měl brzy nepříjemný pohovor s personálním oddělením a akcionáři. Během prvního Babišova roku ve funkci se na ministerstvu zdvojnásobil počet odchodů zaměstnanců, počet odvolání nebo rezignací vedoucích je dokonce na trojnásobku počtů předchozích let. Na odchodném a tzv. překážkách v práci jen loni ministerstvo vyplatilo přes 20 milionů korun, čtyřnásobek proti roku 2013. Více v analýze: Babiš prý řídí ministerstvo jako firmu. Poplatníky zatím stál jeho personální průvan přes 31 milionů.

 

  • Pohled experta: neozbrojení lidé jsou pro teroristy “kachny na odstřel”, zněl titulek nejdílenějšího článku na sociální sítích. Odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra zpracoval text, v němž reaguje na návrh Evropské komise zpřísnit možnosti pro držení zbraní v EU. Tématu se HlídacíPes.org částečně věnoval v textu Ztraceno v překladu. Jak česká média i politici naskočili na „zlou směrnici o zbraních“. Doplňkem oficiálního stanoviska určeného pro interní potřebu konkrétních českých poslanců, již HlídacíPes.org získal, bylo i osm bodů soukromého komentáře, jež však dává vhled do toho, jak o hrozbách terorismu a okolnostech držení střelných zbraní někteří odbornící ministerstva vnitra uvažují.

 

  • Zadržení českého europoslance, známého komunisty Miroslava Ransdorfa, švýcarskou policií přímo v bance v Curychu je nepochybně velké a zajímavé téma. Stejně jako to, jak se jej chopila tuzemské (i slovenská) média.  Jako první se zprávou přišel v pátek 4.12. odpoledne týdeník Respekt. Níže je přehled toho, co jsme se o kauze Ransdorf od té doby zatím mohli dozvědět. Čtenáři to musí nutně připomínat slogan ze známého sci-fi seriálu Akta X: The Truth is Out There. Tedy: Pravda je tam venku. Kauze Ransdorf se nešlo nevěnovat. Nejdříve jsme nabídli orientaci v dosud publikovaných informacích: Židovské zlato nacistického důstojníka s bohatou tetou v Brazílii, v pátek jsme pak přidali i trochu věcných informací co se historek o židovském majetku a pomoci uprchlíkům týče: V hlavě M. Ransdorfa: Peníze ve švýcarských bankách mohou sloužit k boji s uprchlickou krizí.

 

  • Miroslav Ransdorf se ve veřejném prostoru pohybuje už pěknou řádku let. O návrat se naopak pokouší král českých náměstí devadesátých let Miroslav Sládek. Ikona českého rasismu “v mezích zákona” z 90. let vycítila šanci a pokouší se o politický návrat na vlně odmítání uprchlíků. Založil si facebookový účet, využívá prostor, který politikům nabízejí Parlamentní listy. Cituje Shakespeara a Gellnera a diví se, že mu to není moc platné. Doba se změnila, Sládek už dnes nikoho nešokuje, což byl vždy podstatný prvek jeho politického marketingu.

 

 

 

  • Společnost Člověk v tísni připravila v rámci projektu mediálního vzdělávání pro střední školy příručku a dokumenty na téma ruská propaganda. Důsledkem je pozdvižení na proruských webech i demonstrace „proti šíření protiruské propagandy“. „Je to něco, co jsme čekali, je to v logice věci. Dostali jsme pár nazlobených mailů, že dětem ve školách vymýváme hlavy a že politika do škol nepatří. Jsem si ale jistý, že žádný z těch stěžovatelů obsah programu vůbec neviděl. Bylo i pár telefonátů od údajných rodičů, kteří ale nebyli schopní říct, na které škole se jejich děti s programem setkaly, když jsme jej sotva představili,“ říká Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)