Psí týden: Americký magazín Fortune cituje zjištění HlídacíPes.org o minulosti Tvrdíkova čínského šéfa

Napsal/a Ondřej Neumann 8. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Před nedávnem informace HlídacíPes.org citoval britský týdeník The Economist, čerstvě naše zjištění zveřejnil i americký magazín Fortune. A jaké originální informace jsme publikovali v končícím týdnu?

  • Ve svém aktuálním se americký časopis Fortune detailně zabývá postavou Jie Ťien-Minga, mimo jiné poradce českého prezidenta Miloše Zemana, jehož označuje za nejnovějšího čínského „ropného barona“.
    40-under

    ©©

    Redaktor magazínu a autor textu Scott Cendrowski se s žádostí o informace o investicích čínské CEFC v České republice před několika týdny obrátil i na redakci HlídacíPes.org a v článku skutečně na naše zjištění odkazuje. Například v pasáži popisující události, kdy se CEFC prostřednictvím předžalobních výzev rozesílaných právní kanceláří Radka Pokorného snažila zamezit publikaci některých informací v českém tisku: „Nejvíce spekulací vyvolaly vazby Jie Ťien-Minga na čínskou armádu. Po loňské investiční horečce CEFC v České republice informovala česká média o starém životopise předsedy Jie, kde je uveden jako místopředseda asociace blízké čínské armádě. Tato skupina, Čínská asociace pro přátelské styky se zahraničím (CAIFC), se sama označuje za fórum k propojení vysoce postavených armádních a politických představitelů v Číně s jejich zahraničními protějšky.“

 

  • Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se dostal do choulostivé situace. Na jedné straně prověřuje Iva Ištvana a jeho lidi z VSZ v Olomouci kvůli trestnímu řízení proti policejnímu prezidentovi. které prý mohlo být někým vykonstruováno. Na druhé straně pak stojí výroční zpráva NSZ za rok 2015, do níž Zeman bez ověření převzal olomoucké konstrukce o propojení policejního prezidia a mafiánů. A mezi těmito spojitými nádobami teď Pavel Zeman tančí svého kozáčka o politické přežití. Bude odstřižení od Ištvana a spol. stačit?, zjišťoval reportér Robert Malecký. Stejný autor vedl i rozhovor s předsedou vyšetřovací komise pro okolnosti policejní reformy Pavlem Blažkem (ODS),  Olomoučtí žalobci podle něj vyprávěli do médií nesmysly o policejním prezidentovi, i když věděli, že pro taková tvrzení nemají důkazy. „To je přímo hrůzostrašné. Jak to nazvat jinak než zneužitím moci v politickém souboji?” ptá se poslanec Blažek v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

 

  • Držet ústa a krok!? Může nebo nemůže policejní prezident (či jiný státní zaměstnanec) kritizovat členy vlády?
    tuhy-1

    ©©

    A jak se to má s vyžadovanou apolitičností ozbrojených složek (a státní správy) a s právem na svobodu projevu garantovaném Listinou základních práv a svobod? Odpovědi přináší ve své analýze pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.

 

  • “Boj, krev, smrt, strach”, případně “zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný” – to je jen ukázka ze seznamu slov, které ukazují na iracionální komunikaci politických stran (nejen) před volbami. Míru předvolební iracionality již tradičně měří poradenská společnost Bisnode. Ve své aktuální analýze vychází z článků publikovaných jednotlivými stranami na jejich internetových stránkách před krajskými volbami, v období květen – září 2016. Výsledek? Nejvěcněji komunikovali Piráti, ze všech sledovaných politických stran byla nejagresivnější komunikace KSČM.

 

 

  • Obvodní soud pro Prahu 1  v červnu již podruhé zprostil obžaloby všechny aktéry tzv. zpravodajské větve kauzy Nagyová. To je ona část, kdy měla Jana Nagyová coby šéfka Nečasova kabinetu a jeho milenka zneužít Vojenské zpravodajství ke sledování Nečasovy manželky Radky. ČTK nyní získala písemné odůvodnění rozsudku, a my tak víme, jak soudkyně Helena Králová napodruhé zprošťující rozsudek odůvodnila. Za pozornost stojí dvě její úvahy: o motivaci Petra Nečase lhát, aby Nagyovou ochránil, a kritika policie za porušování práv obviněných. Podrobnosti v komentáři Petr Nečas jako věrohodný svědek a policajti, co sami kazí vlastní práci.

 

  • Václav Havel by 5. října oslavil své osmdesátiny. Kdekdo bilancoval jeho život a posuzoval, jestli byl dobrý prezident nebo ne.
    6827441968_6eccc03190_b

    ©©

    Jak to ale hodnotit? Co je měřítkem kvality? Je to popularita, politické kroky, ohlasy ze zahraničí, mediální výstupy? Takové hodnocení je historicky vzato vskutku nelehké… Podle ústavy československý prezident nedisponoval příliš velkou politickou mocí. Mediální výstupy a řečnické výkony zase nemusí být projevem silné osobnosti. Popularita je také dosti nepřesným atributem, však i Gottwald byl svého času populární… Své hodnocení pro HlídacíPes.org sepsal František Štambera, historik oddělení novodobých českých dějin Národního muzea a nazval je Václav Havel jako T. G. Masaryk: Monstrance, apoštol nebe i pekla, zatracovaný i uctívaný. Osobní úhel pohledu na Václava Havla zase v rozhovoru s titulkem „Byla to jízda“ nabídl Někdejší osobní fotograf prezidenta Havla Tomki Němec.

 

  • Vyšetřování podezřelých machinací s restitučními nároky po pražském velkostatkáři intenzivně pokračuje. Policisté zablokovali na počátku srpna pozemky v Praze a Středočeském kraji o rozloze 24,5 hektarů. Existuje totiž podezření, že byly získány nelegálním způsobem. Majitelem všech zajištěných parcel je podnikatel a bývalý člen vedení Universal Banky Zdeněk Činčera. Vyplývá to ze zjištění Elišky Hradilkové Bártové.  HlídacíPes.org. podrobnosti v článku Detektivové zablokovali stamilionové pozemky v Praze a okolí.

 

  • Když byl loni v létě obviněn z korupce tehdejší šéf krajské ČSSD a bývalý europoslanec Robert Dušek, vypadalo to, že se pro liberecké sociální demokraty uzavřela jedna kapitola.
    rechtackova2-kopie-640

    ©©

    Ale není tomu tak. Vliv Roberta Duška stále přetrvává. Skrze síť rodinných a dalších vazeb dokázal spoutat nejen krajskou politiku, ale zajistit si i přísun veřejných peněz: Obviněný bývalý europoslanec Dušek opět ovládá tamní ČSSD. Sobotkovi navzdory.

 

  • Kvůli extrémně rychlé a demokratické komunikaci na sociálních sítích se naplňuje aristotelská definice demokracie coby lůzovlády. Tedy stavu, kde převažuje demagogie, tyranie většiny a vláda vášně nad rozumem. Více ve velmi čtené i diskutované analýze šéfredaktora Roberta Břešťana Znamení doby: Facebookové bubliny, zlaté klece a novináře k lopatě.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)