Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Proruský Aeronet.cz změnil svou adresu. Nově má sídlo v Trumpově mrakodrapu na Wall Street

Jeden z předních českých konspiračních serverů Aeronet, změnil svou korespondenční adresu. Ta dříve odkazovala do Eindhovenu v Holandsku. Nově uvádí jiný kontakt: 40 Wall Street, New York. Na této adrese stojí jeden z ikonických newyorských mrakodrapů ve vlastnictví amerického prezidenta Donalda Trumpa – Trump Building. 

Aeronet  – či spíše společnost, která má stát za vydáváním tohoto webu – oficiálně sídlí ve 28. poschodí známého mrakodrapu. Společnost American European News, LLC dříve sídlila v holadském Eidhovenu.

Jak zjistil novinář Respektu Ondřej Kundra, šlo ale jen o schránkovou adresu; na místě nikdo společnost neznal a fyzicky na uvedené adrese nebyla k nalezení.

Současné údaje na webu Aeronetu již odkazují k nové adrese: 40 Wall Street, 28th floor New York City, NY 10005 United States. I tato adresa platí za známé sídlo virtuálních kanceláří.

S novináři se nebavíme

HlídacíPes.org se snažil zjistit, kdy a proč ke změně došlo a zda Aeronet hodlá zveřejnit jména zainteresovaných osob. Odpověď na dotazy zaslané přes formulář uvedený na webu přišla poměrně záhy.

„Naše redakce neposkytuje informace o našem provozu, ani o administrativním sídle našeho provozovatele v New Yorku, a to na základě velmi špatných zkušeností s tzv. „novináři“ z ČR v minulosti, kteří nás dlouhodobě a lživě vykreslují jako pro-ruský a konspirační server a vytrvale nás nálepkují v médiích různými přívlastky,“ píše se v první části odpovědi.

Aeronet si dlouhodobě zakládá na anonymitě. Šéfredaktor projektu kupříkladu vystupuje pod pseudonymem Vedoucí kolotoče.

Jak získat adresu „U Trumpa“

Nová adresa Aeronetu je ve Spojených státech v mnoha ohledech proslulá. V červnu 2016 popsali redaktoři agentury Bloomberg ve svém článku historii budovy i se všemi jejími skandály.

Trump Building slouží dnes řadě spekulatnů jako prostor pro získání velmi levného nájmu na Wall Street. Průměrná cena nájmu v Trump Building v roce 2016 se pohybovala okolo 36 dolarů za čtvereční stopu (jeden metr čtvereční je přibližně 10,8 stop čtverečních) v přepočtu okolo 9 589 korun za metr čtvereční ve fyzických prostorách. To je podle Bloombergu o 20 dolarů nižší cena, než je v této části města běžné.

Právě 28. poschodí, kde nyní papírově sídlí i Aeronet, je rozděleno na řadu malých kanceláří a podle Bloombergu stál v ještě v roce 2016 nájem jedné z nich 10 dolarů na hodinu.

Na internetu lze ale dohledat i společnosti, jež nabízejí na 28. poschodí i virtuální kanceláře. Například firma DAVINCI zde nabízí virtuální adresu za 69 dolarů měsíčně, nyní tedy za zanedbatelných 1 578 korun (při první platbě si firma účtuje ještě příplatek 150 dolarů).

Konkrétně 28. poschodí je nechvalně proslulé tím, že právě díky levným nájmům přitahuje nejrůznějších pochybné firmy.

„Společnosti nacházející se na seznamu ve 28. poschodí jsou například Your Traiding Room – obchodní společnost, jejíž zrušení nařídil australský soud v roce 2012, asijská AIM Incubator CO – jenž se dostala na černou listinu v Malajsii, Stilas International Law – jejímu zakladateli bylo zakázáno provozovat právní praxi ve Virginii a také Ero Capital Corp., kterou řídí muž usvědčený z podvodu s kreditními kartami,“ vyjmenovává Bloomberg kontroverzní firmy.

Na stejném patře se nyní „ubytoval“ i český Aeronet.

Vyhlášený proruský server

Aeronet bývá označován za proruský konspirační server. Jak udává původní správce internetové domény aeronet.cz, firma Domain Tools ze Seattlu, doména byla zaregistrována v roce 2001 pravděpodobně za účelem informování o amatérském létání. Postupně se však správci serveru vystřídali až se dostal do rukou současné – anonymní – redakce.

Většina autorů na Aeronetu vystupuje pod pseudonymy. Nejproduktivnější autor je šéfredaktor vystupující pod jménem Vedoucí kolotoče.

Jedním z neanonymních přispěvatelů je například člen okresního výboru KSČM v Domažlicích Petr Cvalín, který rovněž komunikuje s redakcí pouze elektronicky.

Redakce HlídacíPes.org požádala autory Aeronetu o konkrétní jména redakčního týmu, ale reakcí byla krátká odpověď ilustrující to, jak Aeronet vnímá novinářskou práci (přepis je v původním zněním, pozn. red.):

„Není důležité znát jméno pošťáka, je důležité pochopit dopis, který vám přináší. Jak ukazují kauzy fake news MSM médií v USA, např. skandál CNN, jména nejsou zárukou pravdy ve zpravodajství. Tuto tezi učíme naše čtenáře už 3 roky, aby informace zpracovávali vlastní hlavou, ne podle podpisu autora textu. My nejsme důležití, kdo píšeme články. Důležité je to, co píšeme. A důležité je, aby lidé uměli články pochopit, zpracovat, zanalyzovat a závěry použít v praxi ve svém životě, ve své rodině, okolo sebe, mezi přáteli,“ napsal v emailu Vedoucí kolotoče.

Aeronet proslul například svými konspiračními články o rozdávání červených karet na demonstraci proti Miloši Zemanovi, kdy se snažil doložit jejich původ na americké ambasádě.

Dalším známějším „dílem“ bylo šíření poplašné zprávy o výbuchu jaderné elektrárny ve Francii a utajovaném radioaktivním mraku, který občany vyzýval k nákupu dozimetrů a jodových tablet. Proti této dezinformaci se tehdy ohradil Český úřad pro jadernou bezpečnost.

Jedno stěhování již proběhlo

Aeronet má ze sebou již jedno stěhování. Opět spíše virutální. Konkrétně v červnu roku 2015.

„Během včerejšího dne a večera jsme dokončili přesun našeho serveru AE News sem k nám do Holandska, protože situace v Bratislavě již byla neudržitelná,“ psal tehdy administrátor serveru.

Podle správců docházelo k  bezdůvodným problémům s odezvami serveru a nakonec se místo webu zobrazovaly bílé stránky, a to i v nočních hodinách při provozu webu v režimu údržby, tedy bez návštěvníků.

Aeronet na svůj provoz každý měsíc vybírá finance od dárců. Za cílovou měsíční sumu označuje částku 1290 eur, jež má být nezbytná pro chod serveru. Zatím se vždy potřebnou částku podařilo sehnat.


OSF-25_pozitiv100horizontal

Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Nemec napsal:

  V Rusku podobné instituce vyhosťují , zato v USA mají ruští špioni zemi zaslíbenou.

  • Ctibor Novotný napsal:

   To jste mě pobavil, v Rusku mají podobných institucí plné baráky a platí je přímo stát.

  • Sinuhet napsal:

   Vždy´t si také zvolili amerického přesidenta. Pročpak si USA nezvolili proamerického ruského presidenta

 2. Frank Zappa napsal:

  Dnes vše, co jde nějak proti establishmentu, je označováno za proruské. Realita je, že ono to není automaticky proruské, pouze establishment pod touto záminkou systematicky provádí buzerace a perzekuce opozičních médií. jinak v normální demokracii je přirozené, že existuje opoziční politický názor, bez toho hra na demokracii z hlediska voliče už postrádá smysl.

  • Honza napsal:

   Je rozdíl mezi opozičním názorem a obyčejnou lží nebo dezinformací. To druhé je případ Aeronetu. A stačí si tam přečíst pár odstavců, aby si člověk všiml, že straní cizí a otevřené nepřátelské mocnosti. To není demokracie, to má blíže k vlastizradě.

 3. Miloš napsal:

  Před časem Aeronet v dlouhém článku s fotkami Nečase a Medvěděva sdělil, že Nečas musel odejít, protože chtěl dostavbu jaderek od Rusů. Týden poté Zeman pro čínskou TV řekl: „Nečas ochotně plnil pokyny USA a Bruselu, takže teď už jsme zase svobodní“
  Takhle „pravdivě“ píše Aeronet…

  • nováček napsal:

   A co má být? Když si něco přečtu a dojdu k názoru, že je to lež (třeba Babišova kniha o jeho snení, tak se tím přece neřídím. Ovšem, když se předem (než si přečtu onu informaci) někde dočtu, že ta či ona informace je lež a navíc jsem o tom usilovně přesvědčován, tak zpozorním, pátrám, hledám a ejhle, většinou zjistím, že lží je to upozornění, že předmětná informaceje lží; většinou jde o pravdu. Příkladem mohou být mnohá prohlášení Václava Havla (o tom, že nebudou nezaměstnaní, nebudou bezdomovci, budou rodinné farmy místo obřích JZD, a pod.), nebo údajné lži komunistů o kapitalismu ( jako že bohatí bohatnou čím dál víc a jej jich přitom čím dál méně co do počtu – tedy že bohatsví patří čím dále tím menšímu počtu lidí, a že chudí jsou čím dál chudčí a početně jich při tom přibývá). Lež se nejlépe skrývá za tvrzení, že „všichni“ lžou. Takto kryje své „neupřesněné informace“ (lži) třeba Andrej Babiš a to bohužel s úspěchem zatím jinde (než v ČR) nevídaným.

   • Miloš napsal:

    Nelze srovnávat Babišovu knihu s nepravdivým „vysvětlením“ skutečné události – demise vlády. Navíc text je prokládán odlišným písmem pomluvami různých osobností a jim nepohodlných novinářů – s tématem nesouvisejícími lidmi. Cílem je, aby co nejvíce lidí zapochybovalo, že patříme na Západ, a podprahově si do vědomí uložili špínu na jim nepohodlné. Nejsou to žádní amatérští propagandisté.

 4. nováček napsal:

  Opravený text: A co má být? Když si něco přečtu a dojdu k názoru, že je to lež (třeba Babišova kniha o jeho „snění“, tak se tím přece neřídím. Ovšem, když se předem (než si přečtu onu informaci) někde dočtu, že ta či ona informace je lež a navíc jsem o tom usilovně přesvědčován, tak zpozorním, pátrám, hledám a ejhle, většinou zjistím, že lží je to upozornění, že předmětná informace je lží; většinou jde o pravdu. Příkladem mohou být mnohá prohlášení Václava Havla (o tom, že nebudou nezaměstnaní, nebudou bezdomovci, budou rodinné farmy místo obřích JZD, a pod.; ba i jeho tvrzení, že nám bylo do listopadu lháno prakticky o všem – je mně 84 leta celé jsem to prožil anižbych si zadal s KSČ, nebo jinou podobnou organizací Národní fronty!), nebo údajné lži komunistů o kapitalismu ( jako že bohatí bohatnou čím dál víc a jej jich přitom čím dál méně co do počtu – tedy že bohatsví patří čím dále tím menšímu počtu lidí, a že chudí jsou čím dál chudčí a početně jich při tom přibývá , na což dnes upozorňují západní autoři , ale i můj přítel z USA, co „uprchl“ v r. 1968; ten navíc dodává, že to tak věčně nepůjde dál).
  Lež se ovšem nejlépe skrývá za tvrzení, že „všichni“ lžou. Takto kryje své „neupřesněné informace“ (lži) třeba Andrej Babiš a to bohužel s úspěchem zatím jinde, než v ČR, nevídaným.

 5. nováček napsal:

  Cituji: „Trump Building slouží dnes řadě spekulatnů jako prostor pro získání velmi levného nájmu na Wall Street. Průměrná cena nájmu v Trump Building v roce 2016 se pohybovala okolo 36 dolarů za čtvereční stopu (jeden metr čtvereční je přibližně 10,8 stop čtverečních) v přepočtu okolo 9 589 korun za metr čtvereční ve fyzických prostorách. To je podle Bloombergu o 20 dolarů nižší cena, než je v této části města běžné“.
  Upozorňuji zájemce z řad novinářů (i investigativních), že v Praze je takových „Buildingů“ mnohem více než v NY a hlavně, s výrazně nižší cenou nájmu. Stačí občas sledovat pořad ČT Černé ovce a případný zájemce se dozví adresu a uvidí příslušnou „Building“ i v obraze.

  • r.m. napsal:

   V Praze je takových baráků i jenom bytů hromada.
   Kaprova ulice – v jednom přestavěném bytě jen volný prostor a mraky šanonů v regálech u zdí. Další jsou Na Příkopech a dalších pěkných adresách v centru Prahy.
   Aeronet naše nové a dokonalé porevoluční zřízení několikrát slušně uťal demaskováním faktu, že král je nahý ještě s obřízkou.
   …proto je naše demokratůrní načálstvo nenávidí až za hrob )))

   • Karel Novotný napsal:

    Článek obsahuje několik případků, kdy aeronet „se uťal“ – i když spíš ty nepravdy šíří úmyslně než jen omylem. Že by něco demaskoval není známo. Nebo vy snad o něčem víte?

 6. ejanko napsal:

  Čo si myslíte – ako dopadne „lítiová story“ v Čechách ? Tento prípad presmerovania peňazí mimo ČR do zahraničia bude Čechov dlho mrzieť. A tento prípad vyniesol na verejnosť AERONET.

Přidávání komentářů není povoleno