Kam zmizelo 18 milionů, svět plný nástrah podle BIS a hledání starých časů

Napsal/a Vojtěch Berger 11. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

CO SI JINDE NEPŘEČTETE Čínská krádež v české firmě ***  Montovny jako vítězové investičních pobídek *** Výročí, o kterém se dlouho nesmělo mluvit  – 45. týden na HlídacíPes.org.

KAM SE PODĚLO 18 MILONŮ:  Příběh pokračuje: Hnutí Referendum o Evropské unii zaznamenalo ve volbách do sněmovny sotva měřitelný zisk hlasů. Trpasličí strana ale od sponzorů získala skoro 18 milionů korun. Zbyla z toho tisícovka. Kde peníze skončily, hnutí tají.

ZEĎ, KTERÁ DRŽÍ ČÍNSKÝ REŽIM: Ruská informační válka na Západě je propojená s tou čínskou. Dokazují to falešné účty na Twitteru vedené pod ruským jménem, ale plněné speciálními počítačovými programy v čínštině.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org to říká Šiao Čiang, profesor na univerzitě v Berkeley v Kalifornii, zakladatel dvojjazyčného čínsko-anglického webu China Digital Times. Ten prolamuje čínský internetový firewall.

NEČEKAT NA SPASITELE: Voliči se bojí rapidně se měnícího světa a hlasují pro politiky, kteří jim falešně slibují, že je bezbolestně vrátí do světa čitelných a bezpečných starých pořádků.

Pro HlídacíPes.org to říká honorární konzul České republiky v Bostonu a profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš. Jaká je budoucnost demokracie?

RUSKO: NEBYLA TO JEN VŘSR: Na sto let od Velké říjnové socialistické revoluce Rusko sice vzpomíná, ale oficiálně se k této události tamní politici tolik nehlásí.

Je tu ale jiné výročí: letos v červnu uplynulo 55 let od povstání proti komunistickému režimu v Novočerkassku, jehož oběti si již dříve připomněl Vladimír Putin a v 90. letech i jeho zesnulý předchůdce Boris Jelcin. První protikomunistická rebelie v Sovětském svazu od VŘSR.

ŠUP S NÍM DO KAPSY: Slibný český projekt nového druhu velkokapacitních baterií HE3DA zaujal Čínu natolik, že se patentovanou unikátní technologii pokusili údajní čínští investoři ukrást. V kapse obleku.

ČÍM DÁL AGRESIVNĚJŠÍ: Před aktivnější čínskou, ale i ruskou špionáží v Česku varuje i kontrarozvědka. BIS ve výroční zprávě mimo jiné vybízí k obezřetnosti ve vztahu k tuzemským firmám s ruským kapitálem. Rusů je mezi zahraničními vlastníky firem v ČR vůbec nejvíc – stojí za více než třinácti tisíci českými společnostmi.

MAGHREB JAKO RIZIKO: A BIS ještě jednou. Mají něco společného marocká čtvrť v Düsseldorfu, zlodějíčci z Innsbrucku a česká drogová scéna?

Kontrarozvědka sleduje komunity lidí z Maghrebu a varuje před kopírováním trendů ze západní Evropy. Před radikalizací drobných kriminálníků ze severní Afriky. Jak tohle varování číst?

AŤ ŽIJÍ MONTOVNY: Přehled příjemců investičních pobídek za letošní rok. I když se z investic do výroby s vyšší přidanou hodnotou stal oblíbený politický slogan, realita ukazuje, že české pobídky směřují nadále hlavně k výrobním závodům, hanlivě zvaným též montovny. Příští rok už to má být – prý – ale jinak.

KRESLENÝ HOLOKAUST: V Česku vychází Deník Anne Frankové, tentokrát jako komiks. Adaptace autentického historického dokumentu a zároveň již klasického díla z období holokaustu vznikla z podnětu Fondu Anne Frankové v Basileji. Autoři jsou filmový režisér a scenárista Ari Folman a ilustrátor David Polonsky, známí i v Česku díky filmu Valčík s Bašírem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)