Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Prezidentská dvojka Klaus: Zeman je lepší prezident než Havel

 -   - 

3388972873_c0f87a1162_z Autor: European Parliament / Foter / CC BY-NC-ND

Do hodnocení sebe sama se Václav Klaus nepouští, ale o svém předchůdci i nástupci v prezidentském úřadě má jasno.

Rétorika bývalého českého ministra financí, předsedy ODS, premiéra, předsedy poslanecké sněmovny a prezidenta Václava Klause už několikrát dokázala obohatit češtinu o nové či modifikované výrazy, tak řečené klausismy: opoziční smlouva, toleranční patent, sarajevský atentát, nevýhra, NGOismus, humanrigtismus…

Ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu, kde byl hostem, přišel s další inovací. Prezidenty samostatné České republiky Václava Havla, svoji maličkost a Miloše Zemana zredukoval na čísla: Jedničku, Dvojku, Trojku.

Klausovsky se tak vyhnul přímému pojmenování osob v odpovědi na závěrečnou otázku celého rozhovoru: Jak hodnotíte Miloše Zemana jako svého nástupce v úřadu?

Doslova řekl: „No ne, ne, nemám důvod hodnotit. Nebudu ho porovnávat v žádným případě se sebou. Nevím, byli tři prezidenti zatím v České republice, když se oprostím od sebe a porovnám toho prvního a třetího, tak asi budete čekat, že já řeknu, že provokativně tady u vás v Radiožurnálu, že ten třetí je lepší než ten první.“

V této souvislosti člověka nutně napadají další nezapomenutelné klausismy: pozdvihnuté obočí a nesouhlasná vlnovka.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

(1) komentář
  1. K6 napsal - dne 9.7.2015

    Pěkné slovo KLAUSISMUS. Z kontextu věty plyne, že se jedná o nezapomenutelné kousky či špumprnágle. Ale klausismus by mohl být názvem i pro politickou orientaci. To je ale kovaný klausista, by se říkalo na stranických sjezdech. Pak tu máme ještě lidi trpící klasofobii či klausofilii, ale to už je pro jiné odborníky.