Převážení uprchlíků po českém území může být trestné, varuje stání zastupitelství

Napsal/a Robert Malecký 16. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud by někdo v Česku organizoval po trasách od jižní na západní či severní hranici převoz uprchlíků, téměř jistě by se dopustil trestného činu. A to i v případě, kdy by šlo o charitativní, nikoli výdělečnou činnost. Není to ale černobílá otázka. Jak upozorňuje Nejvyšší státní zastupitelství, důležitou roli by vždy hrálo „vědomí protiprávnosti“ takového počínání. A každý případ by soud posuzoval jednotlivě, ne podle předem daného mustru.

„Vím, že role novináře je jiná, ale zjistil jsem, že prostě nedokážu jet 70 kiláků v prázdným autě a míjet rodiny s malýma děckama, který stejnou trasu musej šlapat čtyři dny pěšky.“

Vzkaz reportéra České televize Jana Moláčka z Řecka vzbudil na Facebooku vlnu sympatií. Otevřel ovšem i otázku vhodnosti takového počínání ze strany novináře veřejnoprávního média (podrobněji se tématu věnoval například článek na serveru Mediahub) a také otázku případné trestnosti takového jednání. A to nejen za hranicemi (v Maďarsku nově trestné je, v Rakousku jde o přestupek), ale i v ČR.

Postupujte jednotně, vyzvalo NSZ

Nejvyšší státní zastupitelství nedávno sjednotilo postup žalobců při stíhání převaděčství. Policie si stěžovala na nejednotný postup v různých okresech – co jinde státní zástupci považovali za trestné, jinde stíhat odmítali.

Někteří státní zástupci totiž zastávali právní názor, že státní hranice se vstupem do Schengenského prostoru fakticky přestala existovat. Tomu učinilo výkladové stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství přítrž. Případy budou nadále posuzovány jednotně.

Samotný paragraf 340 trestního zákona hovoří o organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice takto: „Kdo pro jiného organizuje nedovolené překročení státní hranice nebo jinému umožní či mu pomáhá nedovoleně překročit státní hranici nebo jinému po nedovoleném překročení státní hranice umožní či mu pomáhá přepravit se přes území České republiky nebo takové přepravení organizuje, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“ Trestná je přitom i příprava.

Policie varuje, NSZ je opatrnější

Například mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová nedávno pro iDnes.cz uvedla, že převoz uprchlíků, kteří se na území ČR nacházejí nelegálně, trestný je, stejně jako organizování takového převážení.

Varuje před ním i Nejvyšší státní zastupitelství, i když volí mírnější formulace. „Je obtížné dopředu říci, jak by se taková věc posoudila. Nutno však vzít v úvahu, že převaděčství je forma úmyslné (a navíc i organizované) trestné činnosti. Záleží přitom na povaze úmyslu, jak bude zjištěn, stejně jako na tom, o jaké konkrétní jednání půjde,“ uvedl na dotaz redakce Hlídacíes.org mluvčí NSZ Petr Malý.

Dodal, že při aplikaci hmotného práva (v tomto případě trestního zákona) nelze nikdy hodnotit jednotlivé případy dopředu „s přehnaně jasnými a jednoznačnými závěry“.

Taxikáři, pozor!

Jiná situace by podle Malého mohla nastat u taxislužeb, kde již jde o výdělečnou aktivitu a mohlo by jít o trestný čin. „Záleželo by na okolnostech konkrétního případu a především na tom, jaká míra organizovanosti a zavinění by u osob provozujících taxislužbu byla zjištěna,“ uvedl mluvčí NSZ.

Nicméně doplnil, že důležitá by vždy byla otázka protiprávnosti překročení státní hranice u migrantů i to, jaké se k této otázce vztahuje zavinění. „Nestačí nedbalost, musí jít o úmyslné počínání, navíc je zde i stále zmiňovaný prvek organizovanosti takového jednání, který zde jednoznačně musí převládat,“ vysvětlil Malý.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)