Práce v budoucnosti: Odkudkoliv a za kratší dobu více koláčů

Napsal/a -pes- 24. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

4. DÍL SÉRIE KONKURENCESCHOPNOST. Produktivitou práce obyvatelé Česka za globální špičkou nadále zaostávají. Jednou z příčin je nevyhovující pracovní prostředí, kvůli kterému se honí vše potřebné během přesčasů. Tedy doby, kdy už je v zaměstnání relativní „klid na práci“. Lékem nejen na tento neduh by měla být nová organizace práce a pracovního prostředí, s níž některé firmy experimentují. Podrobnosti diskutovali hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a manažerka komunikace Microsoftu Lenka Čábelová. Nabízíme jejich hlavní teze (v létě bez expertní debaty).

Teze 1:

Nový svět práce? Člověk si přestane definovat práci jako počet hodin strávených na určitém místě. Nově si ho bude definovat jako přínos, který pro organizaci dosáhne. To je obrovský rozdíl. Protože každý je v principu schopen strávit jakoukoli činností v podstatě jakoukoli dobu aniž by to mělo jakýkoli dopad na kvalitu výstupu. Pokud mu ale jde o výsledek, stráví určitou činností přesně tolik času, kolik je třeba pro dosažení optimálního výsledku. S tím pak souvisí i fakt, že každý člověk potřebuje k maximální výkonnosti jiné prostředí; a také každá činnost vyžaduje jiné prostředí. Zhruba pětina Čechů přitom dělá přesčasy ne proto, že by měli moc práce, ale proto, že přes den nemají v kanceláři dostatek klidu. Dva hlavní aspekty práce odkudkoli – což je jiný výraz pro nový svět práce – jsou pak na jedné straně důvěra a na druhé odpovědnost.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

Práce odkudkoli není jen práce z domova, i když to možná k podobnému zjednodušení svádí. Zahrnuje řadu forem a to včetně práce v kanceláři. Jde o to, že si každý může vybrat takové prostředí, které mu vyhovuje. Určitě se tak najdou i lidé, kteří chodí každý den do kanceláře, protože například doma nemají vhodné prostředí, nebo jim práce jinde prostě nevyhovuje. Na druhou stanu tento koncept pro ty, kterým to vyhovuje, může znamenat práci u zákazníka. Může znamenat, že v momentě, kdy má člověk mezi schůzkami dvě hodiny prostor, tak namísto aby tento čas strávil cestou do a z kanceláře, tak si sedne do kavárny a pracuje tam.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

Na co si dát pozor při „práci odkudkoli“: je třeba mít odpovídající prostory, technologie a v neposlední řadě zdravé vztahy. Co se prvního týče, je třeba, aby si v rámci kanceláře mohl každý vybrat typ místa, kde se mu dobře úkon, na kterém pracuje, dělá. Měl by mít prostor jak v open space, kde může s ostatními komunikovat, tak třeba klidný kout pro případ, že musí vyřídit důležitý telefonát a potřebuje na to soukromí. Druhé znamená, že v momentě, kdy pracujete na dálku, musí například fungovat přístup k systému, musí být k dispozici jednoduché nástroje na komunikaci (nejen email), musí být možné sdílet dokumenty a tak dále. A do třetice, mezi kolegy musí být obrovský respekt, který znamená, že lidé – ani nadřízení – tento pracovní systém nezneužívají a respektují stanovená pravidla.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Rozhovor Heleny Horské s Lenkou Čábelovou si můžete poslechnout ZDE.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)