Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Práce je dost, lidí málo. Investiční pobídky mají jít spíše na projekty s vysokou přidanou hodnotou

 - 

473373532_4dc96653d6_o Zdroj Autor: Oriol Lladó via Remodel Blog / CC BY-NC-ND

Česko se sice může chlubit nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, čeští podnikatelé z toho ale radost nemají – na trhu práce je málo lidí a zvyšuje se i tlak na růst mezd. Někteří zástupci byznysu nyní kritizují vládu za to, že prostřednictvím investičních pobídek, trvající podporou zahraničních investorů, vysává z trhu pracovní sílu na úkor domácích firem.

„Nechceme teď, v době vysoké zaměstnanosti, investiční pobídky pro zahraniční firmy. Protože nám taková firma vysaje pracovní síly, kterých je málo,“ řekl na nedávné podnikatelské konferenci místopředseda Hospodářské komory Bořivoj Minář.

Přítomného ministra průmyslu Jana Mládka tím zaskočil.

To by byla změna

„Pokud Hospodářská komora nechce investiční pobídky pro cizí firmy, nechť to dá oficiálně najevo. To by byla zásadní změna hospodářské politiky, jež by vyžadovala změnu zákonů, musela by se projednat na tripartitě. Takto ostře ten požadavek ještě nikdy nezazněl,“ divil se Mládek.

Ani jiní podnikatelé nevidí investiční pobídky jako problém. „Souhlasím sice, že to pokřivuje trh práce, protože zahraniční investoři mají mnohé výhody, mohou nabídnout lepší podmínky a přetahovat lidi. Ale globálně vzato je příliv investic dobře,“ říká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Později zástupce Hospodářské komory Bořivoj Minář, na dotaz HlídacíPes.org, svá slova korigoval: „Nemáme to teď na papíře, nechceme kvůli tomu měnit zákon, může se stát, že se v mezičase změní, investiční pobídka může mít smysl regionálně, oborově.“

S tím, že by se podpora a zaměření investičních pobídek mohlo do budoucna změnit ale pracuje i agentura CzechInvest.

Změna (asi) bude

„V souvislosti s nynější poměrně vysokou průměrnou zaměstnaností v České republice by se systém veřejné podpory investic ve formě investičních pobídek mohl do budoucna více zaměřovat spíše na investice s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou například technologická centra či hi-tech odvětví,“ říká za CzechInvest mluvčí Petra Menclová.

S tím souhlasí i hlavní analytička Raiffeisenbank Helena Horská: „Poslední tři roky k nám nejdou nové velké zahraniční investice, investoři se dívají víc na východ. Je tu naopak velký prostor, zda nezvýšit přidanou hodnotu. A přímé zahraniční investice přinášejí přidanou hodnotu.“

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan