Povídka o policajtovi aneb jednotná prokurátorsko-novinářská fronta za plukovníka Šlachtu

Napsal/a Robert Malecký 3. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Tak nám chtěj zabít Šlachtu, řekl policejní posluhovač redaktorům Lidových novin jednoho květnového dne na schůzce u kávy v nákupním centru na pražském Smíchově. A protože Šlachta je jen jeden, rozhodli se redaktoři, že do toho lstivého plánu, jak se na takových schůzkách říká, hodí vidle. Výsledek jsme si mohli přečíst na stránkách ctihodného listu ve čtvrtek a je to truchlivé čtení.

Plán je podle LN takovýto: pod záminkou vzniku národního kriminálního úřadu se sloučí protimafiánská (ÚOOZ) a protikorupční policie (ÚOKFK), rozuměj výkladní skříň vs. žumpa české policie, a při té příležitosti se dosadí nový společný šéf. Plukovník Šlachta si sbalí fidlátka a půjde.

A aby bylo jasno, o jaké škodě zde mluvíme, stojí v textu následující krátká vizitka Šlachtova útvaru: „Právě pod jeho vedením přitom protimafiánský útvar rozpletl řadu klíčových případů: například kauzu Nagy-gate, policejní chobotnici kolem hejtmana Jiřího Rozbořila (kauza Vidkun) či nejnověji kauzu Bereta, v níž figuruje mimo jiné bývalý důstojník ÚOKFK Radek Holub.“

Ohohó! Bývalo zde donedávna zvykem, že se seriózní tisk řídil aspoň základními pravidly novinařiny, k nimž patří i odstup od tématu. Na zmíněné kauzy totiž ve veřejném diskursu existují dva zcela odlišné názory.

Řekněte nám, jak jsme dobří

Kauza Nagyová skutečně mohla být rozkrytím mocenského centra ve vysokých patrech politiky. Jenže následné projednávání u soudu nic takového nepotvrdilo, státním zástupcům se zatím „brejkboly“ v jednotlivých setech potvrdit nepodařilo.

U olomoucké kauzy Vidkun vypadá nepochybně ta část, která se týká inspektorů z GIBS a policajtů z tamní kriminálky, ale právě role (údajného středobodu celé mafie) hejtmana Rozbořila je naopak nejslabší a je možné, že nakonec z celého vyšetřování vypadne.

Každopádně zde už vůbec nemůžeme mluvit o tom, že by úspěch Šlachtova útvaru potvrdil jakýkoli soud, kromě těch, které povolovaly odposlechy a vazby.

Kauza vynašeče informací z ÚOKFK je ovšem nepopiratelný úspěch. Jen nám opět chybí na vyváženou krátká zmínka, že úplně identický případ má „na krku“ Šlachta a jeho boys; to je ona známá protiakce inspekce, kdy loni na podzim krátce po operaci Vidkun obvinila z vynášení informací policajta z ÚOOZ. Na rozdíl od akce Bereta dokonce v činné službě.

Kdo je tady pán?

Shrnuto – Lidové noviny se svým komentářem postavily na jednu, řekněme oslavnější stranu hodnocení ÚOOZ. A pokračují: „Zdánlivě nudné úřednické hrátky mohou mít zásadní důsledky – ve funkci ředitele ÚOOZ by totiž skončil Robert Šlachta.“

Cítíte to? Nudné úřednické hrátky, ta dehonestace termínem? Úředníci policejního prezidia. Tlustí ouřadové, co v životě neulovili chlapa. A teď nám chtějí odstřelit plukovníka.

Ve skutečnosti jsou to, mluvíme zde hlavně o náměstkovi policejního prezidenta Zdeňkovi Laube, stejní policajti jako Šlachta. A dokonce mají reformu kriminálky, o které se mimochodem mluví řadu let, v popisu práce. Čímž se tak nějak odlišují od špiček soustavy státního zastupitelství, které – čert ví proč – dostaly v článku taky prostor.

Svůj názor („špatně je to“) na policejní reformu tak vyjádřili například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo pražská vrchní, Lenka Bradáčová. „Sloučení ÚOOZ a ÚOKFK považuji v současné situaci za hazard, který si nemůžeme dovolit,“ řekla Bradáčová.

Celkem chápeme, že pod oblíbenou větu „státní zástupce je pánem přípravného řízení“ se dá schovat leccos. Svůj názor k tomu ostatně nedávno řekl i Ústavní soud.

Nedovedeme si ovšem představit ten humbuk, kdyby v době debat o zákonu o státním zastupitelství do tisku nakráčel nějaký ten krajský policejní velitel a pustil si ústa na špacír co se týče názoru na fungování dejme tomu vrchních státních zastupitelství.

Ale opačně zdá se to v pořádku: peskovat náměstka policejního prezidenta, nota bene v hodnosti generála, je cool.

Možná nám unikla nějaká drobná novela zákona o státním zastupitelství, trestního řádu, nebo rovnou Ústavy, kde se nově praví, že někteří státní zástupci přebírají pravomoci policejního prezidenta nebo ministra vnitra, co se týče organizace policejního sboru.

Ale možná se jen někteří adepti na šéfa všemocného protikorupčního speciálu už tolik vidí v křesle, kde si chtěli z ÚOOZ udělat výkonnou složku, že teď ztrácejí nervy, když jim někdo rozkopává hračky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)