Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Pomsta prostějovské radnice? Tatínek “obtížného” hocha přijde o místo šéfa městského kina

 -   - 

jakub-cechJakub Čech” Autor: otevrenaspolecnost.cz

Ivan Čech, otec šestnáctiletého Jakuba Čecha, který dlouhodobě “školí” radnici v domovském Prostějově, přijde od Nového roku o místo faktického šéfa městského kina Metro 70. Může za to organizační změna, která kino vyjme z magistrátního odboru školství a kultury a učiní z něho samostatnou příspěvkovou organizaci. A v ní se už s Ivanem Čechem jako šéfem nepočítá.

Pomsta radnice za aktivního syna? Ivan Čech, který je duší prostějovského biografu Metro 70, od 1. ledna přijde o vliv nad městským kulturním zařízením. Ve výběrovém řízení radní vybrali šestadvacetiletou Olomoučanku Barboru Prágerovou. která má Čecha nahradit.

dsc_0417

I když nejde o výměnu “kus za kus”. Radní totiž schválili organizační změnu, která kino vyjme z působení magistrátního odboru školství, kultury a sportu. Právě v něm je Ivan Čech “programovým pracovníkem”.

Fakticky ale kino vede, což je věc v Prostějově dobře známá. Reflektuje ji jak místní tisk, tak třeba databáze českého amatérského divadla, která o Ivanu Čechovi pojednává.


Kdo je Jakub Čech?

Dnes šestnáctiletý mladík se angažoval v získávání přístupu k informacím. Požádal magistrát města Prostějova o informace, ale ten mu jej odmítl vydat s poukazem na jeho mládí. Požadované údaje vydal magistrát až po nařízení Krajského úřadu. Později Jakub Čech upozorňoval na další porušování zákonů a předpisů ze strany magistrátu a angažoval se za zachování budov Jezdeckých kasáren. V roce 2016 obdržel cenu Člověka v tísni Gratias Tibi.

Zdroj: Wikipedia.cz


Dvaapadesátiletý Čech na Hané patří ke známým kulturním osobnostem. Od roku 1979 působil jako loutkoherec v souboru ZK ROH Železáren Prostějov. V letech 1983 až 1989 v Takydivadle Prostějov, v roce 1983 založil vlastní divadelní spolek, který začal hrát o tři roky později a přijal název Loutkové divadlo Starost Prostějov. V něm Ivan Čech dodnes působí jako vedoucí, autor úprav, režisér a loutkoherec.

Změna tam a zase zpátky

V městském kině Ivan Čech pracuje na různých pozicích od roku 1991. “Zažil jsem jeho velkou privatizaci, kdy jej úředník tehdejšího okresního úřadu omylem zařadil do velké privatizace mezi továrny,” vzpomíná.

a5bdfe6f90e4fa9b7efdc1a384b0051acdab7352

V kině zažil tři organizační změny. Kino původně provozovala státní příspěvková organizace, pod kterou spadalo 16 kin na Prostějovsku, pak městská příspěvková organizace a následně přímo magistrát. Tak to bylo posledních sedm let.

“De facto stejní lidé, kteří tehdy rozhodli i o zrušení příspěvkové organizace, provozující i kino Metro 70, tak ti samí lidé v lednu rozhodli, že vytvoří příspěvkovou organizaci, která bude provozovat jen samotné kino Metro 70,” podivuje se Ivan Čech.

A protože v “radničním pavouku” žádná funkce vedoucího kina není, je od té doby “produkční a programový pracovník”. Nejspíš jen do konce roku – výběrové řízení, které bylo v říjnu vypsáno na funkci ředitele příspěvkové organizace, dalo jasně najevo, že nový šéf má mít vysokoškolské vzdělání. Na zkušenosti se v Prostějově nehledí.

Nové vedení zajistí “větší prostor”

„Od samotné změny čekáme zlepšení podmínek pro jeho rozvoj. Kino tak získá daleko větší prostor a možnost zaujmout návštěvníky novými programy a novými projekty. Věříme, že tento krok bude ku prospěchu diváka,“ vysvětluje změnu primátorka Alena Rašková (ČSSD).

Radniční mluvčí Jana Gaborová ovšem zpochybňuje i fakt, že by Ivan Čech kino vedl. Byl prý jen jedním z řady programových pracovníků. Ale přiznala, že Čechova nástupkyně již byla vybrána. “Je to i součástí usnesení rady, ale jméno vám z hlavy neřeknu,” uvedla.

Vzápětí si vymínila autorizaci svého prohlášení, na což HlídacíPes.org vzhledem k obecně platným pravidlům nepřistoupil.

K dění kolem prostějovského kina je ale podle Ivana Čecha možné i jiné vysvětlení. “Nejsem tak odvážný jako můj synek, je to naštěstí jiná generace, která nezažila všechny ty rituální tanečky. Nicméně onu náhlost řešení v době, kdy se začal veřejně projevovat a poukazovat na různá pochybení, nemohu nevidět, a občasné poznámky nemohu nevnímat. To víte, jsme malé město,” uzavírá Ivan Čech.

O autorovi

Autorem článku je Robert Malecký

Komentáře

Komentářů (19)
 1. Věra napsal - dne 23.11.2016

  I tohle je důkaz, že na takové, jako je jeho syn, tahle společnost čeká už dlouho. Kéž se oběma daří. Držím palce.

 2. aaa napsal - dne 23.11.2016

  No konečně. Sice tam hnije jak dlouho, ale kino beželo samovolně, pod jeho vedením skomírá. Neustálé chyby v programech, nulová propagace, nulové nápady jak kino oživit, totální nekompetence. Zkušenosti jen z toho pobytu, že ho nebyl nikdo schopen vyhodit. A teď bude brečet a schovávat se za synáčka, kterej dělá ještě větší bordel

  • jiri konečny napsal - dne 23.11.2016

   jk pro aaa seš takovej chytrák, že ses projistotu ani nepodepsal

   • Martin napsal - dne 23.11.2016

    Vždyť je to naprostá pravda. Kino je ostuda města. Neprofesionální vedení. Už tam dávno neměl být. A ješté tam bydlí skoro zadarmo. Stejnej chytrák jak ten jeho estébáckej synáček.

    • Honza napsal - dne 23.11.2016

     Kino funguje dobre. Uz jen ze stylu a agresivity prispevku si snad kazdy udela obrazek, kdo je muze psat..

    • Perla napsal - dne 24.11.2016

     Je paráda vnímat emoce Martina a aaa. Ale je to také hodně smutné. Tolik zášti a nenávisti a pokřivené vnímání světa, podle kterého je normální krást, podvádět a obohacovat se na úkor ostatních (zcela proti právu zneužívat informace v obchodním styku) a nenormální je na takové praktiky poukázat. A ještě srovnávat aktéra s stbáky….. jjj – vy byste byli mezi prvními, kdyby se vrátila 50. léta.

     • Pepa napsal - dne 25.11.2016

      Perlo,
      asi nejsi z Prostějova. Pan Ivan Čech je prostějovským etalonem lenosti a neschopnosti. Jeho dítěte je mi líto, je zneužíváno těmi, co se za ně schovávají a nastrkují je v různých kauzách místo sebe. Až bude mít 18, tak jeho hvězda pohasne.

 3. Petys napsal - dne 23.11.2016

  Paní primátorka z Prostějova za ČSSD dělá vše pro to, aby její strana ztratila důvěru lidí a skončila po zásluze stejně marginálně jako ODS.

  • Perla napsal - dne 24.11.2016

   U nás je to stejné. ČSSD se činí, aby se hostoricky znemožnila.

 4. Němec napsal - dne 23.11.2016

  Mladík je zářný příklad jak jde politika dělat se zájmem a slušně. Pravý opak jak ji dělá třeba Okamura. Příklad, jak se dá politika dělat špinavě je ČSSD v Prostějově, kde si Gáborová jako mluvčí nepamatuje jméno. Navíc ČSSD v Prostějově vychovalo levičáka, který je pravou rukou miliardáře.

  • petrph napsal - dne 23.11.2016

   Politika? To těžko. Z kluka bude možná dobrej aktivista, možná dobrej novinář. Ale jak dělat slušně reálnou politiku v demokracii kde rozhodujou koaliční dohody to asi nikdo neví.

 5. dany napsal - dne 23.11.2016

  Prostějovští,co jste si zvolili,to máte!Poučíte se?!

  • Perla napsal - dne 24.11.2016

   No tak, oni za to můžou spíš chamtivci z řad ODS a dalších stran, že lidé volí, co volí. Z těch politických “pracovníků” 2. a 3. kategorie (anžto jdou do politiky dobývat rentu a hlasitě u toho mlaskají), napříč všemi politickými subjekty. je obtížné si vybrat. A Jakubů Čechů je v české kotlině a moravském úvalu zatra málo, aby ten chlívek trochu rozhýbali.

 6. Kuky napsal - dne 23.11.2016

  Co vím, tak IČ už má na odchod našlápnuto dávno a ne v souvislosti s mladým, matka dělá taky na magistrátu a nikdo ji nevylil :O

 7. Pavel D. F. Hrubý napsal - dne 24.11.2016

  Všichni to věděli, že když město najednou mění uspořádání kina, že chce jen “zničit krtka”, tedy Jakubova tátu. Obávám se ale, že tato mafie nejde porazit, protože si navzájem kryjí záda, zatímco běžný občan je bezmocný. Máme si zvolit někoho jiného? Tomu bych věřil, kdybych věřil platnosti voleb. Když minulé volební období neprošla Strana zelených s nejpilnějším aktivistou panem Navrátilem do zastupitelstva o pár hlasů, iluze jsem ztratil. Kdo a jak volby manipuluje, ale nevím, takže opět platí, že jsem bezmocný. Všechno souvisí se vším. Osobně jsem ochoten se za pana Čecha postavit, ale vím, že to nepomůže. Jednak budu jen jeden z mála a jednak, i kdyby nás bylo pár tisíc, stejně nás budou ignorovat. Prostějov sice hmotně vzkvétá, ale není to demokratické město.

 8. Dav napsal - dne 24.11.2016

  Každý za vším vidí jen útok.
  Protože jeho syn se politicky angažuje tak otec musí být nedotknutelny?? Jinak se to bere jako odplata?
  To je směšné.
  Každý jede za sebe a posty či funkce nejsou na věčné časy a nikdy jinak.

 9. Marek napsal - dne 25.11.2016

  Pánové, kino ve své statické podobě běží samospadem poměrně dlouho
  .na to dělat program opravdu nepotřebujete víc jak 3 hodiny týdně.