Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Tomia Okamury,

Jak podniká Tomio Okamura: za poslední rok v politice své příjmy z byznysu zdvojnásobil

Předsedovi protiislámské a populistické strany SPD se daří, na co sáhne. Do sněmovny se po Úsvitu dostal i se svým druhým uskupením Svoboda a přímá demokracie a jeho politická kariéra stoupá stejně jako ta podnikatelská. Tu však provázejí pochybnosti.

Kariéra Tomia Okamury nabrala rychlý spád – postupem doby se z frustrovaného chlapce proměnil na úspěšného podnikatele s desítkami milionů korun na kontě, posléze se stal senátorem a nyní je poslancem a šéfem strany, která bude zřejmě nějakou formou podporovat vznikající vládu Andreje Babiše.

Okamurův vzestup má i svou odvrácenou tvář. Kvůli jeho extremistickým názorům se od něj distancoval jeho vlastní bratr Hayato. Tuzemské soudy pak potvrdily, že vzhledem k některým postojům Tomio Okamury, které lze považovat za „pitomosti“, je možné jej v určitých případech označovat přízviskem „Pitomio.“

Ani to ale Okamurův politický vzestup nezastavilo. Naopak, počet jeho příznivců neustále roste: zatímco v roce 2013 získal s hnutím Úsvit čtrnáct poslaneckých mandátů, v letošních volbách jeho nová strana SPD obsadila už 22 poslaneckých lavic.

A stejně jako se Okamurovi daří s populistickou agendou na politickém poli, úspěšný je i v byznysu. V roce 2015 vykázal příjmy ve výši přes osm milionů korun, v loňském roce inkasoval dvojnásobek – téměř 16 milionů.

Kromě toho, že provozuje vlastní živnost, působí ještě ve čtyřech společnostech, ve třech u nich má vlastnický podíl. V souvislosti s jeho podnikáním ale vyvstalo několik pochybností.


Zdroj dat: aplikace Cribis, zahraniční obchodní rejstříky. Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org


Chybějící závěrky

Sám Okamura vlastní pouze jednu společnost – Mebius, která zajišťuje průvodcovské a překladatelské služby. Ta podle poslední dohledatelné účetní závěrky z roku 2015 vykázala zisk pouhých 37 tisíc korun.

Ani další společnosti, ve které Okamura figuruje jako společník s 20% podílem, se příliš nedaří. Firma Break2Win, která vytváří aplikace pro analýzu tenisových zápasů (Okamura do ní vstoupil prostřednictvím televizní soutěže Den D), vykázala v roce 2015 ztrátu 1,6 milionů korun.

Lépe je na tom firma obchodující s japonskými potravinami Japa Foods, kterou vlastní s bývalou manželkou. Společnost, která v roce 2015 zaměstnávala šest lidí, vykázala za dané období tržby ve výši téměř 9 milionů korun a zisk 88 tisíc.

Z hlediska hospodářských výsledků se nejlépe daří cestovní agentuře Miki Travel Prague, v níž je však Okamura pouze jednatelem. Navzdory zákonné povinnosti není v obchodním rejstříku uložena aktuální účetní závěrka, podle poslední dohledatelné z roku 2014 vykázala firma zisk přes jeden milion korun.

Firmu vlastní britská společnost Group Miki Holding Limited, která je podle zjištění HlídacíPes.org z majoritní části vlastněna japonskou cestovní kanceláří H.I.S. Co. Ltd., lucemburskou firmou EUMI TRA Holdings, za kterou stojí Japonec Taishi Mito a minoritní podíl vlastní jeho krajan Rutsuko Nakanishi.

Zdaleka jako nejúspěšnější se tedy jeví Okamurův vlastní byznys coby živnostníka (pokud pomineme státní příspěvky pro jeho politické strany).

Jedině odtud mohou pocházet hlavní příjmy, které vykázal v poslaneckém majetkovém přiznání a jež vloni dosáhly téměř 16 milionů korun. Okamura se tím zařadil po Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi mezi nejbohatší politiky v poslaneckých lavicích.

Byznysové škraloupy

Už samotné Okamurovy podnikatelské začátky ale přitáhly pozornost, když se ukázalo, že jeho tehdejší společník Jan Hájek, který čelil obžalobě z mnohamilionového podvodu, se stýká s Andrejem Korpljakovem, označovaným za hlavu ruskojazyčné mafie.

Okamura už dříve tvrdil, že o pochybných kontaktech svého společníka nevěděl, a když se o nich dozvěděl, tak z projektu vycouval. Nicméně s Hájkem působil celkem ve třech společnostech.

Pochybnosti se pak objevily v době, kdy se z Okamury stal politik, respektive předseda hnutí Úsvit. Podle České televize existovalo podezření, že pod Okamurovým vedením mohlo docházet k vyvádění peněz ze stranické pokladny. Okamura také podle dostupné smlouvy uzavřel kontrakt na poskytování PR služeb sám se sebou.

Nesrovnalosti se objevily také v nedávné době, kdy pražský magistrát uzavřel smlouvu se společností Miki Travel Prague, ve které je Okamura jednatelem. Podle smlouvy měla firma použít získaných pět milionů na pronájem budov vlastněných magistrátem pro účel festivalu Japan Week.

„Tvrdím, že zastupitelstvo bylo uvedeno v omyl a že z pěti milionů jsou nejméně čtyři neznámo kde,“ uvedl šéf zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Podle Okamury to ale byla pouze lživá a účelová mediální kampaň. „Veškeré prostředky byly v plné výši využity přesně s podmínkami stanovenými magistrátem,“ vzkázal přes svoji asistentku Alexandru Foralovou. „Všechny faktury budou předmětem vyúčtování a kontroly pražského magistrátu, což je od počátku nedílnou součástí podmínek,“ dodal.

Proti reportáži odvysílané na serveru stream.cz, která o pochybném kontraktu Okamury s magistrátem jako první informovala, se chce bránit právní cestou. „Co se týče lživé reportáže stream.cz, záležitost je již předána právní kanceláři,“ uvedla poslancova asistentka Foralová.

Pozornost vzbudila také informace MF Dnes, že Okamura neuvedl ve svém majetkovém přiznání příjmy z prodeje bytu na pražských Vinohradech ve výši 10 milionů korun. Stejně tak neuvedl, že si vzal pětimilionový úvěr. Případ by měla řešit přestupková komise.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Předsedovi protiislámské a populistické strany SPD se daří, na co sáhne. protože elektorát je už úplně dementní! Baštit někomu hysterické vřeštění proti uprchlíkům, kteří tu nejsou a nebudou, můžou je naprostí hlupáci! A bohužel těch je pořád víc a víc….

 2. Petr Kaminsky napsal:

  SPD obsadila 22 lavic? Kdyz se podivam na obrazek PS, vidim lavice po 3 poslancich. Takze SPD ma 66 mandatu?

  • Robert Břešťan napsal:

   I vám jistě paní učitelka říkávala: „Sedněte si do lavice!“ Takže to klidně zase vydělte třemi.

   • Martin Veliký napsal:

    To je na hlavu argument. Pokud mají poslanci SPD 22 lavic, jedna lavice 3 místa a všechna jsou obsazena, mají 66 křesel / mandátů. Chápu, že pisatelka chěla větu obzvláštnit, ale správně měla napsat křesel.

 3. pamětník-bohužel napsal:

  SPD nepochybně představuje podivný vývojový proud. K posouzení prospěšnosti takové partaje je podstatná její minulost / historie, ač krátká. Neměli by se k očekávání i serioznosti současné SPD přednostně vyjadřovat orientovaní poslanci, členové bývalého Úsvitu?

 4. Adam napsal:

  Pitomiovi lži fakt nemá smysl komentovat, pouze akceptovat. On bude lhát dál a jistá část populace ho bude mít za mučedníka a oběť médií a systému. Ale snad nic není na věky

 5. Nemec napsal:

  Jelikož pan Okamura nemá žádné tetování, tak asi není člen Jakuzy, která by ho financovala. Ale jistě by se jim jako politik hodil. Naši kriminálníci svého politika díky Zemanovi už budou mít přímo premiérem.

 6. Alexandr Rovný napsal:

  Vážení, placení, anonymní diskutující. Měřte stejným metrem i „úspěšným“ privatozátorům Klausovi a Zemanovi, m.j. i za úspěšnou krádež MUS, které napomáhali na pozici prezidenta a premiéra. Tak je tomu i v případě OKD.Zřejmě jste ještě neslezli ze stromu. Neprozradím nic nového, kdzž Vám veřejně sdělím, že Černá královna se svojí bandou si již balí kufry, tuhému změklo a policejní čurín jde do důchodu. Držím slovo, které jsem dal Bradáčové ještě v ústeckém Palermu.

  • Tondach napsal:

   Až tady bude článek o Zemanovi, Klausovi a ukradení MUS a OKD, tak o nich budeme psát! Tento článek o nich ovšem není! Ten je o jiném zmetkovi!

   • Alexandr Rovný napsal:

    Moje příspěvky jsou cílené na vedení policie, státních zástupců, soudců a politiků. Ve většině médií rozhoduje o tématu síla peněz a politického vlivu.

 7. Jan Mach napsal:

  Typické pavlačové drby. Zpronevěřil dotace EU? Ne, Okradl stát na daních? Nedoloženo (a není stíhán). Má jiné napojení na státní prostředky než podle zákona mají i jiní (mám na mysli hlavě příspěvky státu za volby a za jejich výsledky)? Nezjištěno. Takže hlídací pse – hlídej, ale nerozšiřuj drby.

  • Robert Břešťan napsal:

   Který konkrétní drb máte na mysli?

  • Tondach napsal:

   „Nezjištěno“ ovšem neznamená vyloučeno! A co třeba nechat si od strany, kterou jsem založil a vedu ji milionové peníze za mediální poradenství? To se vám líbí“ A to je zjištěno!

 8. PM napsal:

  Tomiovy voliči jsou vystrašení chudáci, kteří si vůbec neuvědomují co touto volbou způsobily. Průměrně inteligentní člověk pochopí, že k bezpečnosti v této zemi přispívá v záporných hodnotách. Je na to velmi smutný pohled, lidi co mu fandíte, máte děti, nebo vnoučata? To opravdu chcete, aby praktikoval, to co blábolí, už chybí jen Čechy čechům, ovšem na Japonce by to bylo trošku divný. A vůbec nevím proč to sem vlastně píši, stejně nic nezměním. Teď si k tomu ještě zvolte Zemana a je konec, to už se budu bát takovýto příspěvek napsat. Hodně štěstí do nového roku.

 9. Petr napsal:

  Zapomneli jste napsat, ze Tomio vlozil do Usvitu asi 15 mil. Kc, protoze jim banky nedaly uver na volebni kampan – Usvit teprve vznikal behem volebni kampane. Kdyz je pak chtel zpatky pomoci te zminovane smlouvy tak se stal obeti vnitrostranickeho puce vedeneho M. Cernochem. Letos byla situace jina a SPD mela uver od FIO banky za kteroy rucili T.Okamura a R. Fiala svym osobnim majetkem. Ptam se, ktedy z politiku etablovanych politickych stran by toto udelal aby rucil svym sokr. majetkem? Skoro zadny.

 10. Ing. Vladimír Minařík napsal:

  Pane Okamuro, dnes na Událostech-komentářích Váš poslanec prohlásil, že Krym získalo Rusko na základě referenda. To by ale dle ústavy měl schválit ukrajinský parlament. Podstatou ale je, že se nejdříve objevili zelení mužíci, později uznaní za příslušníky ruské armády a potom se vyhlásilo referendum, a to již v okupovaném Krymu. Putin, příslušník KGB, porušil mezinárodní právo a dohody. Rusko pokračuje v intencích SSSR, který zabral část Finska, Pobaltské republiky, polovinu Polska, Podkarpatskou Rus-část ČSR a Moldaviji. V současné době válka v Čečensku, Gruziji a na Ukrajině. V současné době největší imperialista.

  • ČERT napsal:

   Když jste u toho výčtu těch teritorií, tak ono by to ještě nemuselo být všechno… Taky existuje taková propagandistická píseň, kde ruské děti zpívají, že si vrátí území, které už sice nikdy ani k SSSR nepatřilo, ale kdysi (18. a 19.století, do roku 1867) patřívalo carskému Rusku – Aljašku.

Přidávání komentářů není povoleno